دومین استارتاپ دموی فن‌بازار تخصصی صنعت گاز در انتظار جذب سرمایه‌های داخلی

«فن‌بازار» محل ارتباط متقاضیان و عرضه‌کنندگان فناوری و عاملی مؤثر در تحقق شعار تولید ایرانی شناخته شده که به صورت همزمان، جنبه‌های اقتصادی، فناوری و دانش را در برمی‌گیرد و به تعبیری به آن اقتصاد دانش‌بنیان نیز گفته می‌شود....
سعید پاک‌سرشت، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران امروز (۲۱ مهرماه) در نشست خبری «برگزاری دومین رویداد استارتاپ دموی صنعت گاز»، با بیان این مطلب، اظهار داشت: این رویداد، رویکرد و نحوه تعاملی جدید با ذی‌نفعان این حوزه است که ارتباط ما به‌عنوان تسهیل‌گر در این اقدام را معنا می‌دهد.

وی در ادامه با بیان این که در این کار، فن‌بازار محل ارتباط عرضه‌کنندگان و متقاضیان واقعی در صنعت گاز است، تصریح کرد: تلاش داریم تا نیازهای واقعی در صنعت گاز را شناسایی، اولویت‌بندی و سپس در معرض دید عرضه‌کنندگان که همان شرکت‌های دانش‌بنیان، پارک‌های علم و فناوری و .... هستند، قرار دهیم.

پاک‌سرشت با اشاره به این‌که با این اقدام، فضای کسب‌وکار برای تأمین نیازهای واقعی صنعت گاز فراهم می‌شود، گفت: شرکت ملی گاز ایران در این زمینه نقش حاکمیتی و در واقع، تسهیل‌گری خود را ایفا می‌کند. در این راستا در قالب فن‌بازار رویدادهایی تعریف شده و شرکت‌های کوچک و نوپا به متقاضیان معرفی می‌شوند.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در ادامه با اشاره به نخستین قدمی که در این حوزه در اردیبهشت ماه سال جاری در حاشیه نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برداشته شد، اظهار کرد: در این راستا سعی شده و خواهد شد که تعدادی از شرکت‌هایی که محصولات فناورانه تولید می‌کنند را شناسایی و به اطلاع متقاضیان برسانیم.

این مقام مسئول با تأکید بر این‌که سعی شد از طریق مجموعه فن‌بازار، نیازهای واقعی این حوزه شناسایی شود، ادامه داد: در کنار متقاضیان و عرضه‌کنندگان، ذی‌نفع‌های دیگری هم در این ‌بازار حضور دارند، ضمن آن که یکی از نیازهای اصلی ما در این حوزه، تأمین سرمایه‌گذار است که من در همین‌جا از تمامی آن‌ها دعوت می‌کنم که با ما همکاری داشته باشند.

وی در ادامه با بیان این که ما قصد داریم فضای کسب و کار جدیدی را برای شرکت‌ها نوپا و ایده‌های نوین درست کنیم، خاطرنشان کرد: ایجاد تسهیلات بین متقاضیان فناوری و ارایه‌کنندگان آن، نقش حاکمیتی ماست که تلاش داریم آن را به نحو احسن انجام دهیم.

پاک‌سرشت در ادامه افزود: همان‌طور که می‌دانید، متقاضی محصولات فناورانه در صنعت گاز، واحدهای عملیاتی، پالایشگاه‌ها، ایستگاه‌های تقویت و تقلیل فشار و عرضه‌کنندگان این دانش فنی و تکنولوژی‌های نوین نیز شرکت‌های دانش‌بنیان هستند که باید بتوانند محصولات خود را به بهترین شکل به آنها عرضه کنند.

وی با بیان این که برای ایجاد اشتغال در کشور، نیاز به تغییر نگاه خود داریم، تصریح کرد: بحث‌های فن بازار و استارت‌آپ‌ها سابقه حدود هشت ساله در کشور دارند، اما هنوز هم جدید به شمار می‌آیند، ضمن آن که سازمان‌های دولتی در کشور ما که اقتصاد آن دولتی است و بخش‌های صنعتی آن به دولت تعلق دارد، هم وظیفه حاکمیتی و هم وظیفه یک بنگاه اقتصادی را بر عهده دارند؛ بنابراین با توجه به این که حجم زیادی از نیروی انسانی کشور هم اکنون نیازمند شغل هستند، برای پاسخگویی به این نیاز طبیعی جوانان، باید رویکردی تازه داشته باشیم.

پاک‌سرشت بر ایجاد تمرکز در راهبری فرآیند تجاری سازی و ساخت داخل در سطح شرکت ملی گاز ایران تأکید کرد و گفت: هم اکنون در 17 استان و بیش از 80 درصد از مساحت کشور که شامل همه استان‌های صنعتی می‌شود، فن بازارها موجود هستند، ضمن آن که به زودی دو استان دیگر نیز به این طرح خواهند پیوست.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران با بیان این که تقاضاکنندگان عادت به خرید تقاضای خود از ظرفیت‌های داخل ندارند، بلکه به دنبال خرید این ظرفیت‌ها از خارج و پیاده‌سازی آن از طریق مهندسی معکوس هستند، گفت: اما فن‌بازارها در صدد تغییر این عادت و بازگشت به ظرفیت‌های داخلی را دارند.

وی در ادامه با ارایه توضیحی در خصوص رویداد دموی صنعت گاز در هفته آینده، اظهار داشت: از زمان انتشار فراخوان شرکت در این رویداد که در 20 شهریورماه از طریق دانشگاه ها و فضای مجازی صورت گرفت، 32 طرح تا 13 مهرماه در حوزه‌های مختلف صنعت گاز به دست ما رسید که از این میان، 23 طرح به کمیته داوری ارجاع شد و کمیته متشکل از متخصصان صنعت گاز، 17 طرح را دارای حداقل شرایط برای ارائه در رویداد استارتاپ دمو دانستند، ضمن آن که از این 17 طرح، 14 طرح از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان و 3 طرح از سوی شرکت‌های غیر دانش‌بنیان ارائه شده است و امیدواریم در جلسه این رویداد که شنبه آینده (28 مهر) برگزار می‌شود، سرمایه‌گذاران،کارگزاران، شتاب‌دهنده‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی حضور داشته باشند تا در صورت تأیید، روی طرح‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

پاک‌سرشت در پایان از ۴ بازیگر اصلی رویداد هفته آتی سخن گفت و یادآور شد: ارایه‌دهندگان طرح، سرمایه‌گذاران (هم پول و هم تقاضا)، نهادهای واسط (بروکرها) و نهادهای فن‌بازار به‌عنوان ۴ بازیگر اصلی در استارتاپ دموی هفته آینده شرکت داشته و تلاش داریم تا با نقش حاکمیتی خود، هرچه بیشتر در راستای پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی و استفاده از ظرفیت‌ها و توان داخل، گام برداریم.

.


انجام پروژه‌های پژوهشی در راستای طرح کلان ملی ذخیره سازی گاز طبیعی

عرضه پایدار، رکن اصلی در صنعت گاز جهان است و ذخیره سازی گاز طبیعی راه حلی برای مدیریت عرضه و تقاضای گاز در بخش مصارف داخلی و صادرات گاز به شمار می رود...
عرضه پایدار، رکن اصلی در صنعت گاز جهان است و ذخیره سازی گاز طبیعی راه حلی برای مدیریت عرضه و تقاضای گاز در بخش مصارف داخلی و صادرات گاز به شمار می رود.
عبدالرحیم نجمی، رییس امور پژوهش و فناوری شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، ذخیره سازی زیر زمینی گاز طبیعی در مخازن برای جبران کمبود گاز در فصل سرما‌ را روشی متداول در جهان توصیف کرد و با اشاره به اجرای طرح ملی در این زمینه افزود: هدف از اجرای این طرح کلان ملی، دست‌یابی به علوم و فناوری‌های مهم مورد نیاز کشور در زمینه ذخیره سازی زیر زمینی گاز و ایجاد ذخائر راهبردی قابل دسترس به منظور ارتقای سطح توانمندی در این زمینه و بهره برداری از آن ذخائر در شرایط بحرانی است.
وی افزود: تعداد 5 عنوان پروژه پژوهشی در قالب طرح کلان ملی ذخیره سازی گاز طبیعی مورد موافقت نهایی اعضای شورای پژوهش شرکت قرار گرفته تا مراحل اجرایی آن‌ها حتی المقدور در سال 97 آغاز شود. رییس امور پژوهش و فناوری شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران تصریح کرد: ارزیابی فنی- اقتصادی استفاده از گازهای غیر هیدروکربوری به عنوان گاز پایه در ذخیره سازی زیر زمینی گاز طبیعی با تاکید بر شبیه سازی و بررسی آزمایشگاهی، بررسی کاربرد انواع tracer در جهت پایش گاز تزریقی و برآورد احتمالی نشت گاز ذخیره شده در ذخیره سازی زیر زمینی گاز از اهم این پروژه‌ها به شمار می آید.
نجمی همچنین مطالعه مکانیزم های آسیب سازند در ذخیره سازی زیر زمینی گاز و تاثیر انواع مختلف عملیات انگیزش چاه بر روی شاخص تحویل دهی چاه در ذخیره سازی زیرزمینی گاز، افزایش ظرفیت ذخیره سازی با استفاده از سورفکتانت ها و مواد شیمیایی و مطالعه جامع زمین شناسی تعیین سرسازند در گنبد‌های نمکی به منظور ذخیره سازی گازی را از دیگر پروژه‌هایی برشمرد که در چارچوب این طرح به انجام می رسند.
وی در ادامه سخنان خود در خصوص ارتباط تنگاتنگ این مجموعه با دانشگاه های معتبر کشور بیان داشت: شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با توجه به اهمیت ارتباط صنعت و دانشگاه جهت بهره برداری از پروژه‌های دانشجویی در راستای شناسایی چالش‌های علمی موثر در رفع نیازهای شرکت‌، فرآیند حمایت از پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی را انجام می دهد‌. این مقام مسئول تصریح کرد: در رویکرد جدید با ارتباط پویا و مستمر با دانشگاه‌های مطرح کشور، محققان و گروه‌های تحقیقاتی دانشگاهی، شناسایی شده و با برگزاری جلسات همفکری بین این گروه‌ها و کارشناسان ذی‌ربط شرکت‌، نسبت به تعیین موضوعات پایان نامه‌ها اقدام می شود‌.
نجمی ادامه داد: در سال جاری، جلسات کارشناسی و همفکری با اساتید و محققین برخی دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر کشور در خصوص برخی از سرفصل های تحقیقاتی مورد نیاز شرکت از قبیل زمینه های مرتبط با حوزه HSE و همچنین موضوع گسترش و بکارگیری محصولات فناوری نانو صورت پذیرفت. وی افزود: بر اساس نیاز سنجی پژوهشی صورت گرفته در سطح شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران به تعداد 13 موضوع پایان نامه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری پس از طرح در کمیته تخصصی پایان نامه‌ها و اخذ تاییده لازم در قالب قرار داد مورد حمایت شرکت قرار گرفته است .
نجمی درباره ی جایگاه پژوهش در شرکت گفت: متخصصان شرکت در تلاشند با سرعت بخشیدن به روند جایگزینی فناوری‌های جدید، از تکنولوژی‌های پیشرفته و بهینه در عملیات‌ها بهره گیرند و میزان اتکاء این مجموعه به روش‌های سنتی اجرای پروژه را کاهش دهند. وی با اشاره به اینکه در 3 سال اخیر استفاده از فناوری‌های نو در مسیریابی، جوشکاری اتوماتیک، رادیوگرافی دیجیتال و حریم به صورت جدی در سطح شرکت مطرح و پیگیری شده است ابراز امیدواری کرد که با اجرایی شدن این روش‌ها ، پروژه‌ها با سرعت بیشتر، هزینه پایین‌تر و کیفیت بالاتر به نتیجه برسند.


امضای تفاهم نامه همکاری پژوهشی مشترک بین شرکت گاز استان مرکزی و دانشگاه آزاد اسلامی اراک

همزمان با چهارمین روز مهرماه سالجاری، نشست مشترکی بین مدیرعامل این شرکت و هیئت همراه و مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی اراک در راستای گسترش ارتباط صنعت و دانشگاه و حمایت مالی از پروژه های پژوهشی و تحقیقاتی، برگزار شد...
همزمان با چهارمین روز مهرماه سالجاری، نشست مشترکی بین مدیرعامل این شرکت و هیئت همراه و مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی اراک در راستای گسترش ارتباط صنعت و دانشگاه و حمایت مالی از پروژه های پژوهشی و تحقیقاتی، برگزار شد. 
در ابتدای این جلسه، دکتر حیدری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اراک ضمن عرض خیر مقدم و تشکر از حضور مسئولین شرکت گاز در دانشگاه، از علاقه مندی مراکز علمی به انجام پروژهای پژوهشی مبتنی برتولیدات علمی کاربردی خبر داد. وی ابراز امیدواری کرد که اساتید دانشگاه با شناخت بیشتر از نیازهای واقعی صنعت، با انجام تحقیقات عملیاتی، موجب جلب اعتماد صنعت به دانشگاه شوند. در ادامه جلسه، محمدرضا سمیعی مدیرعامل شرکت گاز استان مرکزی، ضمن تشکر از مسئولین دانشگاه به جهت فراهم کردن این نشست، از آمادگی کامل شرکت گاز به منظور حمایت مالی از پژوهش های فاخر خبر داد.
وی با تبیین سیاستهای شرکت، اظهار امیدواری کرد که با وجود پتانسیل بالای استان از حیث مراکز علمی و دانشگاهی، حل بسیاری از معضلات و مشکلات صنعت با کمک اساتید و دانشجویان امکان پذیر خواهد بود. سمیعی در پایان ضمن اشاره به سهم 75 درصدی گاز طبیعی از سبد انرژی استان، شرکت گاز استان مرکزی را فضایی مناسب و مستعد جهت انجام طرحهای تحقیقاتی و پژوهشی عنوان کرد. در ادامه جلسه، شفیعی رئیس امور پژوهش و فناوری شرکت گاز استان مرکزی با تشریح دیدگاه های پژوهشی این شرکت، بر لزوم انجام تحقیقات و پروژه های پژوهشی کاربردی تاکید کرد.
شفیعی حضور شخصیتهای علمی و آکادمیک در شورای پژوهش گاز استان مرکزی را فرصتی مغتنم جهت مراکز علمی دانست که با ارائه پروپوزالهای قوی و کاربردی در حوزه صنعت گاز، در جهت استحکام هرچه بیشتر ارتباط صنعت و دانشگاه گام بردارند.بنا بر این گزارش، در پایان، تفاهم نامه همکاری پژوهشی بین شرکت گاز استان مرکزی و دانشگاه آزاد اسلامی اراک امضا شد.


برگزاری دومین استارتاپ دموی صنعت گاز

فن بازار تخصصی صنعت گاز با هدف توسعه بازار شرکت های دانش بنیان و نیز ارتقای فناوری و نوآوری در این صنعت از سال 1396 با تولیت شرکت ملی گاز ایران و تحت شبکه فن بازار ملی ایران فعالیت خود را آغاز کرده است.
یکی از مأموریت های فن بازار تخصصی صنعت گاز کمک به طرح ها و ایده‏های نوآورانه شرکت های فناور نوپا و استارتاپ‏ها به منظور جذب سرمایه، انجام فرایند تجاری‌‌‌‌سازی و ورود محصولات/خدمات ناشی از آن به بازار می‏باشد.
در این راستا و با توجه به نیاز مبرم شرکت های فناور نوپا برای جذب سرمایه و نبود مکانیزم عمومی و مشخصی برای رودررویی شرکت های آماده جذب سرمایه با سرمایه‌گذاران علاقمند به این حوزه و در ادامه برگزاری رویدادهای عرضه فناوری به سرمایه‌گذاران در شبکه فن بازار، « دومین رویداد استارتاپ دمو» با هدف مواجهه شرکت های نوپا و سرمایه گذارانِ صنعت گاز در تاریخ 28/07/1397 و با حضور شبکه گسترده ای از سرمایه‌گذاران و سرمایه پذیران در سالن کنفرانس شهید رجائی ساختمان مرکزی (برج گاز) برگزار خواهد شد.

لذا با توجه به فرصت ایجاد شده برای شرکت های فناور و دانش بنیان عضو برای جذب سرمایه، از این شرکت ها دعوت می شود تقاضای حضور خود در این رویداد را حداکثر تا تاریخ 10/07/97 و از طریق مراجعه و ثبت نام در وبگاه مرکز فن بازار ملی ایران به نشانیwww.techmart.ir اعلام نمایند.بدیهی است شرکت های منتخب پس از انجام ارزیابی ها برای حضور در رویداد تعیین و دعوت خواهند شد.

ضمناً دبیرخانه رویداد مذکور با شماره تلفن های ‌ 02176251231 و 02176251224 آمادگی پاسخگویی در مورد هرگونه سوال و ابهام در این زمینه می باشد.


تمدید فراخوان انجام پروژه های پژوهشی شرکت پالایش گاز ایلام

فراخوان انجام پروژه های پژوهشی سال 1397 شرکت پالایش گاز ایلام تمدید گردید. از اعضای محترم هیات علمی دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی دعوت می شود نسبت به تدوین پروپوزال برای پروژه های پژوهشی با عناوین ذیل تا تاریخ 30/6/1397 اقدام نمایند.

فایل­های مربوطه  در بخش فراخوان های این پایگاه اطلاع رسانی  و پایگاه اطلاع رسانی پژوهش و فناوری شرکت پالایش گاز ایلام (www.nigc-igtc.ir) قابل برداشت می­باشد.

عناوین پروژه های فراخوان :

o       ارزیابی تلفات ترانسفورماتورهای پالایشگاه ناشی از حضور هارمونیکها در شبکه داخلی

o       بهینه سازی راندمان مبدل خنک کننده الکتروموتور های واحد کمپرسور


امضای تفاهم نامه همکاری مابین شرکت گاز استان کردستان و دانشگاه استان

با حضور مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان، رئیس دانشگاه استان و تنی چند از مسئولان دو سازمان تفاهم نامه همکاری بین دو سازمان به امضا رسید...
با حضور مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان، رئیس دانشگاه استان و تنی چند از مسئولان دو سازمان تفاهم نامه همکاری بین دو سازمان به امضا رسید.احمد فعله گری مدیر عامل شرکت گاز استان کردستان، ضمن عرض خیر مقدم و ابراز خرسندی از امضای تفاهم نامه، گفت: گاز یکی از صنایع پرریسک محسوب شده که با استانداردهای زیادی سروکار دارد که اگر کارشناسان با این استانداردها آشنا نباشند، در اجرای پروژه های گازرسانی و حفظ و نگهداری تاسیسات با مشکل مواجه می شوند.
وی افزود: در اجرای پروژه های گازرسانی توانمندی خاص و ظرفیت بسیار مناسبی وجود دارد که می تواند مبنای مطلوبی در جهت مطالعه، تحقیق و تفحص در اختیار اساتید و پژوهشگران دانشگاه کردستان قرار دهد. فعله گری ادامه داد: استاندارد اجرای پروژه های گازرسانی در شرکت ملی گاز ایران تدوین می شود ولی برای به روز کردن و بومی کردن این استانداردها نیاز است همکاری نزدیکی مابین دو سازمان بوجود آمده تا نسبت به تدوین استانداردهای بومی و محلی اقدام شود و این اقدام، کاری بس پسندیده و مطلوب است.
وی خاطر نشان کرد: شرایط ویژه جغرافیایی و توپوگرافی استان باعث می شود عملیات اجرایی لوله گذاری با شرایط ویژه‌ای صورت گیرد و گاهی عبور از رودخانه‌های پرآب، مناطق شیب دار و پلکانی و عبور از کوه‌ها و دره‌ها را شامل می‌شود و این امر می طلبد با مطالعه و تحقیق استانداردهای متناسب با شرایط تدوین شود. این مقام مسئول ادامه داد: زمینه دیگر همکاری مابین دو سازمان ، بحث آموزش پرسنل است که باعث می شود برای روش های ابداعی انجام کار، استانداردسازی کنند و در بحث کالیبراسیون وسایل انداره گیری نیز می توان از ظرفیت آزمایشگاه های پیشرفته دانشگاه کردستان بهره برد. در ادامه جلسه، فردین اخلاقیان رئیس دانشگاه کردستان طی سخنانی اظهار کرد: بسیار جای خرسندی است که زمینه همکاری با شرکت گاز استان فراهم شده و این امر باعث می شود تا تعامل بین دو سازمان بیشتر و کاربردی تر شود و انعقاد تفاهم نامه مسیری برای تعاملات دو سویه فراهم کرده است .
وی افزود: این تفاهم نامه یک رابطه تکنیکال و مهندسی است و انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه کردستان در جهت شناخت نیازهای تحقیقاتی و آموزشی و اعتمادی که به اساتید و پژوهشگران این دانشگاه شده ، جای تقدیر و تشکر داشته و امید است قدم های مثبتی در جهت تدوین و پیشبرد اهداف استراتژیک شرکت گاز استان کردستان برداشته شود .
رئیس دانشگاه کردستان در ادامه سخنان گفت: امروزه گاز طبیعی یکی از مهمترین حامل های انرژی است که 70 درصد از سبد انرژی مربوط به این ماده حیاتی است و بایستی استفاده از آن با دانش و فن همراه باشد و تحقیقات زیربنایی در این رابطه می تواند در ارائه بهتر خدمات موثر و اثربخش باشد.
وی افزود: براساس این تفاهم نامه، یک همکاری نظام یافته میان دانشگاه کردستان از یک سو و شرکت گاز استان جهت مشارکت در حوزه های پژوهشی، آموزشی و تحقیقاتی با هدف رفع نیازهای گاز کردستان برقرار می شود . اخلاقیان در پایان سخنان گفت: دانشگاه کردستان قادر است تا درخواست های تحقیقاتی و آموزشی شرکت گاز استان را شناسایی و در مرحله بعدی با استفاده از دانش اساتید گروه های مرتبط آنها را بررسی و نتایج تحلیل و راهکارهای عملی را ارائه کند.


فراخوان عمومی (شناسایی و ارزیابی سرمایه‌گذار/ سرمایه‌گذاران)

شرکت ملی گاز ایران بعنوان سرمایه‌پذیر با هدف ارتقای قابلیت‌ها، جهت دست‌یابی به توانمندی طراحی و مهندسی فرایند، ساخت، راه اندازی، بهره‌برداری، تعمیر، فراهم سازی توانمندی ساخت تجهیزات کلیدی کارخانه مایع سازی و همچنین تامین خوراک حداقل یک واحد سوخت رسانی از نوع LCNG درنظر دارد، پروژه احداث اولین واحد Mini LNG به شیوه ساخت، بهره‌برداری و انتقال (BOT) را در منطقه سید آباد دماوند جهت سوخت رسانی به ایستگاه LCNG واقع در جاده هراز اجرا نماید.

شرح مختصر پروژه:
تمام اقدامات لازم برای تحقق موفقیت آمیز پروژه شامل پیشبرد، اخذ مجوزهای محیط زیستی، انجام هرگونه مطالعه مهندسی، دریافت بیمه‌نامه‌ها و حفظ اعتبار آن‌ها، تأمین مالی، تأمین تجهیزات، احداث و نصب طبق مشخصات فنی در ساختگاه، آزمایش‌های پیش راه اندازی و راه اندازی، بهره‌برداری و نگهداری و همچنین تامین تجهیزات مناسب حمل گاز مایع، برای یک واحد مایع‏سازی گاز طبیعی (Mini LNG) به ظرفیت 30 تن در روز و حداقل یک واحد LCNG می‌باشد.
مازاد تولید کارخانه مایع سازی جهت گازرسانی به منطقه پلور یا ایستگاه LCNG دیگر به مصرف خواهد رسید.
تامین زمین جایگاه LCNG در جاده هراز با سرمایه‌گذار بوده و تامین زمین واحد مایع‏سازی گاز طبیعی (Mini LNG) در محله سیدآباد جاده دماوند، توسط سرمایه‌پذیر صورت خواهد پذیرفت.
انتقال مالکیت بناها و تاسیسات و تجهیزات احداث شده واحد Mini LNG به‌همراه تمامی تجهیزات حمل گاز مایع، به سرمایه‌پذیر پس از اتمام دوره بهره‌برداری تجاری انجام خواهد شد.

مدت قرارداد:
1. پیشبرد: 6 ماه
2. ساخت: 30 ماه
3. بهره‌برداری تجاری: 10 سال

برآورد سرمایه‌گذاری:
برآورد سرمایه‌گذاری برای ساخت 10 میلیون یورو می‌باشد.

پرداخت‌های قرارداد:
1ا سرمایه‌پذیر در ازای مایع‎سازی و تحویل هر تن LNG حق‌الزحمه مربوطه را در طول دوره بهره‌برداری تجاری (10 سال) پرداخت خواهد نمود.
2. درآمد حاصل از ایستگاه LCNG مطابق قوانین، مقررات و دستورالعمل‌ها برای سرمایه‌گذار خواهد بود.

شرایط سرمایه‌گذار/سرمایه‌گذاران:
1. دارا بودن ساختار سازمانی و توان مدیریتی و مهندسی جهت اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی
2. داشتن سابقه سرمایه‌گذاری و یا جذب منابع مالی در پروژه‌ها
3. دارندگان سابقه سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مرتبط با حوزه صنعت نفت و گاز دارای اولویت می‌باشند.

الزامات:
1ا دارا بودن توان مالی جهت سرمایه‌گذاری در این پروژه (مطابق با اسناد شناسایی سرمایه‌گذار/سرمایه‌گذاران)
2. ارائه توافقنامه با تامین‌کننده تکنولوژی و تعهدنامه ارتقای قابلیت‌های ساخت کارخانه مایع سازی (Mini LNG ) جهت تولید گاز طبیعی مایع (LNG)

محل، زمان و مهلت دریافت و تکمیل و تحویل مدارک:
 حداکثر تا پایان وقت اداری روز شنبه 20/5/97
مناقصه گران می توانند جهت دریافت فرم های ارزیابی کیفی و کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اطلاع رسانی الکترونیکی شرکت ملی گاز ایران به آدرس www.nigc.ir  ( بخش آگهی ها – مناقصه های پیمان ) و یا وبگاه مدیریت پژوهش و فناوری به آدرس http://research.nigc.ir  مراجعه و در صورت نیاز با شماره تلفن 84875112 یا 88976204  مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران ، تماس حاصل فرمایند .

لینک فایل  ارزیابی


تولید نرم‌افزار بومی سامانه یکپارچه مدیریت مصرف انرژی (سیما انرژی) به همت شرکت گاز استان سمنان

علیرضا شریفی نژاد مدیرعامل شرکت گاز استان سمنان در هفدمین جلسه کمیته انرژی استان که با حضور مدیران و نمایندگان انرژی دستگاه¬های اجرائی استان برگزار گردید، از طراحی، تولید نرم افزار بومی «سیما انرژی» به عنوان سازوکار سنجش و کنترل انرژی مصرفی در ساختمان های اداری و صنایع انرژی بر در امور پژوهش این شرکت خبر داد...

علیرضا شریفی نژاد مدیرعامل شرکت گاز استان سمنان در هفدمین جلسه کمیته انرژی استان که با حضور مدیران و نمایندگان انرژی دستگاه های اجرائی استان برگزار گردید،  از طراحی، تولید نرم افزار بومی «سیما انرژی» به عنوان سازوکار سنجش و کنترل انرژی مصرفی در ساختمان های اداری و صنایع انرژی بر در امور پژوهش این شرکت خبر داد.

شریفی نژاد افزود: نسخه اول این نرم‌افزار بومی به عنوان نرم‌افزار تحلیل گر مصرف انرژی موفق به اخذ تأییدیه شورای عالی انفورماتیک کشور شده است و به زودی و پس از رونمایی از آن به ذینفعان دولتی و خصوصی عرضه خواهد شد.

مدیرعامل شرکت گاز استان سمنان هدف از این پروژه را توسعه نرم افزار مدیریت انرژی دانست که قادر است وضعیت مصرف انرژی در واحدهای مختلف از طریق اندازه گیری شدت انرژی بررسی نموده و دارای سیستم کامل گزارشگیری به صورت دلخواه، قابلیت تعریف دسترسی متناسب با سیاستهای مجموعه و ساختار سازمانی، ارائه گزارشات فنی و مدیریتی  به صورت نمودار های آماری و جداول، تولید گزارش برای سطوح مختلف ساختار سازمانی، مشاهده سوابق عملکرد کلیه بخشها و واحدها با قابلیت تعریف بازه زمانی مشخص می باشد.

شریفی نژاد تعیین برچسب انرژی و اندازه گیری شدت انرژی بر مبنای استانداردهای ISO50001 و ISIRI14254 را از ویژگی های ممتاز این نرم افزار معرفی کرد و گفت: بهره‌برداری از این نرم‌افزار، مزایای برجسته ای همچون ایجاد امکان مقایسه میزان مصرف انرژی ساختمانهای اداری و تجهیزات انرژی بر با خط مبنای انرژی، امکان مقایسه و رتبه بندی مصارف ساختمان های اداری یک سازمان و یا چند سازمان مختلف با هم، ایجاد قابلیت تعیین پتانسیل های صرفه جویی در مصرف انرژی، امکان سنجی فنی و اقتصادی فرصتهای صرفه جویی انرژی و تعیین میزان صرفه جویی هر یک از اقدامات بهینه سازی برای سازمان‌ها به همراه خواهد داشت.  


انجام آزمونهای کشش نهایی ، پیگرانی آموزشی و حفاریهای تطبیقی پروژه بومی سازی دانش فنی، طراحی، ساخت و تست پیگهای هوشمند HR-MFL, HR-TFI و 30EGP اینچ

طی ماه های اخیر،آزمونهای کشش نهایی و عملیات پیگرانی آموزشی پیگهای هوشمند HR-MFL, HR-TFI و EGP 30 اینچ توسعه یافته با همکاری شایان تقدیر شرکت انتقال گاز ایران انجام گردید. پس از انجام موفقیت آمیز آزمون کشش اولیه پیگها (PTT) در استند تست ساخته شده واقع در منطقه 3 عملیات انتقال گاز طی اردیبهشت ماه سال گذشته، یک مرحله پیگرانی آموزشی در آبان ماه و آزمون کشش نهایی در آذرماه سال 96 صورت پذیرفت و نتایج عملیات حفاری تطبیقی پیگرانی که از خرداد ماه سال جاری تاکنون در یازده نقطه از خط لوله پیگرانی شده صورت پذیرفته در مجموع رضایت بخش بوده است...

طی ماه های اخیر،آزمونهای کشش نهایی و عملیات پیگرانی آموزشی پیگهای هوشمند HR-MFL, HR-TFI و EGP 30 اینچ توسعه یافته با همکاری شایان تقدیر شرکت انتقال گاز ایران انجام گردید. پس از انجام موفقیت آمیز آزمون کشش اولیه پیگها (PTT) در استند تست ساخته شده واقع در منطقه 3 عملیات انتقال گاز طی اردیبهشت ماه سال گذشته، یک مرحله پیگرانی آموزشی در آبان ماه و آزمون کشش نهایی در آذرماه سال 96  صورت پذیرفت و نتایج عملیات حفاری تطبیقی پیگرانی که از خرداد ماه سال جاری تاکنون در یازده نقطه از خط لوله پیگرانی شده صورت پذیرفته در مجموع رضایت بخش بوده است.

1- آزمون کشش نهایی:

این آزمون با هدف ارزیابی عملکرد پیگهای هوشمند شامل بخش های نرم افزاری و سخت افزاری توسعه یافته با انجام عملیات کشش از داخل
لوله های 30 اینچ دارای عیوب طبیعی و دو قطعه دومتری دارای 340 عیب ماشینکاری شده با تراکم و پیچیدگی و سرعت کشش بیشتر نسبت به تست
PTT اولیه قبل از انجام پیگرانی در شرایط واقعی صورت پذیرفت. طراحی استند، تامین قطعات لوله حاوی عیوب طبیعی و ساخت استند با بهره گیری از دانش و تجربیات همکاران ستادی شرکت انتقال گاز ایران و مناطق 3 و 7 عملیات انتقال گاز صورت پذیرفت.

آزمون کشش نهایی طبق رویه تدوین و مصوب شده در شورای راهبری پروژه طی مدت 3 شبانه روز تحت شرایط قرنطینه کامل در محل منطقه 3 انتقال گاز با حضور نمایندگان ناظر، مجری، امور بازرسی و کنترل فنی، بهره بردار و کارفرما صورت پذیرفت و طبق رویه تست، بومی بودن سخت افزار پیگها، نرم افزارهای توسعه یافته همچنین توانمندی تجهیزات و تیم مفسر مجری در تفسیر و تحلیل نتایج  بررسی و به اثبات رسید. ضمناً کلیه قطعات اصلی پیگهای سه گانه قبل و بعد از آزمون ردیابی گردید تا اطمینان خاطر حاصل شود که قطعاتی که حین ساخت و توسعه سخت افزار پیگها ساخته شد در حین آزمون تعویض نشده اند. متعاقباً  پس از اعلام رسمی پایان دوران قرنطینه و خاتمه آزمون، مرحله صحت سنجی و ارزیابی نتایج پیگرانی با حضور نمایندگان طرفین ذیربط و با اندازه گیری ابعاد کلیه عیوب و تطبیق دهی آن با مشخصات فنی و استانداردهای مربوطه صورت گرفت و نهایتاً گزارش نهایی کار توسط دستگاه نظارت در دیماه سال گذشته اعلام گردید.  

2-پیگرانی آموزشی در خط لوله 30 اینچ کوه نمک قم به تهران به طول تقریبی 110 کیلومتر با هدف تکمیل بانک عیوب واقعی و تدقیق الگوریتمهای پردازش سیگنال و تشخیص الگوی توسعه یافته و بررسی عملکرد سخت افزاری پیگها در شرایط واقعی عملیاتی قبل از آزمونهای نهایی صورت گرفت که  سخت افزار هر سه پیگ در مجموع  عملکرد مناسبی داشته است. ضمناً حفاری تطبیقی به منظور بررسی دقت و کارایی پیگها در ثبت و ذخیره سازی سیگنال عیوب مختلف پس از اخذ مجوزهای لازم از مدیریت دیسپچینگ و شرکت انتقال گاز ایران از خرداد ماه سال جاری آغاز شده و تاکنون 12 نقطه حفاری گردیده است. اندازه گیری ابعاد واقعی، موقعیت طولی و زاویه ای عیوب با نتایج تفسیر اطلاعات مأخوذه از پیگرانی تاکنون تطابق رضایت بخشی داشته است.

متعاقاَ ارزیابی نهایی پیگهای هوشمند توسعه یافته با انجام آزمونهای عملیاتی ( پیگرانی هوشمند) در خط لوله 30 اینچ منتخب به طول تقریبی 250 کیلومتر در زمان باقیمانده از پروژه صورت خواهد گرفت که هماهنگی های لازم به منظور انجام آزمونها با مدیریت دیسپچینگ و شرکت انتقال گاز ایران در حال انجام
 می باشد.


«فن‌بازار»؛ تحقق شعار دانش‌بنیان تولید ایرانی

«فن‌بازار» به‌عنوان یک عامل مؤثر در تحقق شعار تولید ایرانی شناخته شده که به صورت همزمان، جنبه‌های اقتصادی، فناوری و دانش را در برمی‌گیرد و به تعبیری به آن اقتصاد دانش‌بنیان نیز گفته می‌شود...
«فن‌بازار» به‌عنوان یک عامل مؤثر در تحقق شعار تولید ایرانی شناخته شده که به صورت همزمان، جنبه‌های اقتصادی، فناوری و دانش را در برمی‌گیرد و به تعبیری به آن اقتصاد دانش‌بنیان نیز گفته می‌شود.
سعید پاک‌سرشت، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران با بیان این مطلب، اظهار داشت: ما باید بتوانیم از دانش خود با ایجاد ارزش افزوده، درآمدزایی کنیم؛ چراکه هدف فن‌بازار این است که عرضه‌کننده محصول فناورانه را به متقاضی واقعی برساند و اگر ما بتوانیم این ارتباط را میان متقاضی واقعی و عرضه‌کننده ایجاد کنیم، آن‌گاه توانسته‌ایم یک چرخه سالم اقتصادی را به وجود آوریم.
وی در ادامه افزود: همان‌طور که می‌دانید، متقاضی محصولات فناورانه در صنعت گاز، واحدهای عملیاتی، پالایشگاه‌ها، ایستگاه‌های تقویت و تقلیل فشار و عرضه‌کنندگان این دانش فنی و تکنولوژی‌های نوین نیز شرکت‌های دانش‌بنیان هستند که باید بتوانند محصولات خود را به بهترین شکل به آنها عرضه کنند.
به گفته پاک‌سرشت، وظیفه ما (پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران) ایجاد ارتباطی منطقی و تجاری میان این دو گروه است که نخستین شرط آن نیز تعیین چارچوبی مشخص برای عرضه و تقاضاست؛ هرچند که الزامات دیگری مانند یافتن مجموعه‌ای صاحب صلاحیت برای انجام این کار نیز وجود دارد. مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران با بیان این که ارتباط بین متقاضی و تولیدکننده را کارگزار (بروکر، Broker) برقرار می‌کند، گفت: وظیفه و نقش مهم و حیاتی کارگزار در این پیوند، ایجاد ارتباط مؤثر میان متقاضی و عرضه‌کننده است که این نقش را در حال حاضر ما ایفا می‌کنیم.پاک‌سرشت در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: در این میان، از نقش تأثیرگذار «رسانه» نیز نباید غافل شد که در واقع، همان رویدادهایی هستند که در بازار فناورانه رخ می‌دهند که به‌عنوان نمونه، «استارت‌آپ دمو» یکی از همین رویدادهایی بود که امسال برای نخستین بار و در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با هدف شناسایی، معرفی و عرضه محصولات شرکت‌های نوپا برگزار شد. وی در ادامه با اشاره به این که بازیگر مهم بعدی در این زمینه، سرمایه‌گذار است، گفت: برخی شرکت‌ها به علت کوچک بودن، توان سرمایه‌گذاری ندارند ولی با توجیه سرمایه‌گذار، می‌توانند تولید محصولات فناورانه خود را توسعه دهند؛ در این صورت و با تحقق این فرآیند، دانش به محصول تبدیل شده و سرمایه‌گذار هم سود خود را برده و منتفع می‌شود.
مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در پایان عنوان کرد: یکی دیگر از نیازهای رسیدن به محصول فناورانه، استفاده از صندوق‌های تأمین منابع مالی است که خوشبختانه این اقدام نیز از سوی این شرکت در حال اجراست و برای تأمین منابع مالی مورد نیاز این‌گونه طرح‌ها، به سمت ایجاد صندوق پژوهش و فناوری گام برمی‌داریم، ضمن آن که بر اساس مصوبه هیأت وزیران، شرکت‌های دولتی می‌توانند به‌عنوان سهامدار در صندوق‌های غیردولتی حضور داشته باشند که در عین حال که چابک‌تر است، محدودیت‌های صندوق‌های دولتی را نیز ندارد.


فراخوان پژوهشی شرکت پالایش گاز پارسیان-سال 97

شرکت پالایش گاز پارسیان در نظر دارد پروژه های پژوهشی ذیل را براساس نظامنامه پژوهش، فناوری و نوآوری وزارت نفت به مجری واجد شرایط از دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی دارای مجوز فعالیت پژوهشی از مراجع قانونی (معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری/ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و شرکت‌های مشاور دارای مجوز انجام فعالیت پژوهشی از مراجع قانونی واگذار نماید.
متقاضیان ارایه پیشنهاد،‌ ضمن مطالعه شرح خدمات پروژه ها ، در صورت تمایل پیشنهاد خود را در قالب فرم پیشنهاد پروژه پژوهشی به این شرکت ارسال نمایند.  . حداکثر زمان تحویل پیشنهاد پژوهشی تا تاریخ 30/6/97 می باشد و  این شرکت مسئولیتی در قبال بررسی پیشنهاداتی که پس از تاریخ ذکر شده  ارسال واصل گردند ، نخواهد داشت .
 
عنوان پروژه:  
- مطالعه و بررسی راهکارهای افزایش راندمان کولرهای هوایی شرکت پالایش گاز پارسیان (RFP) و (فرم نیازسنجی)
- بررسی علل ترک خوردگی بدنه شیرهایkv و ارائه راهکارهای لازم جهت پیشگیری از ایجاد ترک دراین نوع شیرآلات (RFP)
 


تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی در حوزه پژوهش و فناوری

مدیریت پژوهش وفناوری در صدد ایجاد تمرکز در راهبری فرآیند تجاری سازی و ساخت داخل در سطح شرکت ملی گاز ایران است...
مدیریت پژوهش وفناوری در صدد ایجاد تمرکز در راهبری فرآیند تجاری سازی و ساخت داخل در سطح شرکت ملی گاز ایران است.
سعید پاک سرشت، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران با بیان این مطلب، اظهار داشت: با توجه به اهمیت این موضوع، به نظر می‌رسد بایستی در این بخش تمرکز در راهبری و هم‌افزایی بخش‌های مرتبط در شرکت (از قبیل مرجع تدوین استاندارهای بومی، آزمایشگاه‌های صاحب صلاحیت به عنوان آزمایشگاه مرجع و نهاد صدور گواهینامه کیفیت) بوجود آید که در صورت تحقق این مهم، ریسک ورود کالاهای ایرانی به صنعت گاز که محور اصلی شعار امسال و از دغدغه های اصلی رهبر معظم انقلاب در این حوزه است، به حداقل خواهد رسید. پاک سرشت با بیان این که حمایت از شرکت های داخلی و دانش بنیان از ارکان اقتصاد مقاومتی است، گفت: این مدیریت با اقدامات فوق الذکر توانسته تا حد زیادی این امر را محقق کند، ضمن این که بر این باوریم که این روند باید همچنان استمرار یابد و با قوت دنبال شود.
 به گفته مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران، برگزاری تورهای فناوری متعدد با حضور متخصصان صنعت گاز و سایر اقدامات ترویجی، گسترش همکاری ها با شرکت های دانش بنیان، ایجاد صندوق حمایت مالی به منظور ارائه راهکارهای تامین مالی از برنامه های جاری این مدیریت در برقراری ارتباط بین متقاضیان و عرضه کنندگان محصولات فناورانه در این صنعت است.
وی در خصوص اقدامات انجام شده در باره رویدادی به نام فن بازار و استارتاپ دموی صنعت گاز، گفت: در این دمو که با حضور متقاضیان بخش‌های عملیاتی و عرضه‌کنندگان؛ یعنی شرکت‌های کوچک و بزرگ دانش‌بنیان و سرمایه‌گذاران تشکیل شده و ادامه خواهد داشت، تلاش می‌شود تا ضمن تحریک بخش تقاضا، شرایط برای استفاده از محصولات فناورانه و دانش بنیان تولیدکنندگان ایرانی نیز فراهم شود.
مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران از جمله مؤلفه های مهم در بکارگیری کالاهای دانش‌بنیان در صنعت گاز را تامین منابع مالی لازم دانست و گفت: امروزه از روش‌های نوینی به این منظور استفاده می‌شود و شرکت‌های سرمایه‌گذار ویژه‌ای به این منظور شکل گرفته‌اند؛ چراکه وظیقه شرکت ملی گاز ایران به عنوان نماینده حاکمیت، فراهم کردن مقدمات لازم یا تسهیل گری در برقراری پیوند بین متقاضی و عرضه کنندگان محصولات فناورانه است.
وی در ادامه اظهار داشت: این همه در حالی است که از سال گذشته تاکنون، تلاش کردیم برخی از تجهیزات، کالاها و مواد اولویت دار صنعت گاز که جزء نیازهای اساسی این صنعت بوده و در واحدهای عملیاتی شرکت، متقاضی داشتند را به سمت تولید داخل و استفاده از توان شرکت های داخلی سوق دهیم. به گفته پاک سرشت، تولید کلدباکس، قطعات و تجهیزات مربوط به توربین گاز، توسعه دانش فنی ساخت کاتالیست های واحد SRU، مصادیقی از تلاش های صورت گرفته از سال گذشته تاکنون در جهت استفاده توان سازندگان داخلی بوده است.


پاسخگویی به نیازهای فناورانه در صنعت گاز با گسترش انستیتوها و مراکز تحقیقاتی کشور

یکی از سیاست های وزارت نفت، تأسیس انستیتوهای مختلف در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور است؛ از آن رو که این انستیتوها بتوانند با برنامه‌ریزی دقیق در زمینه‌های مختلف نفت، گاز و پتروشیمی به توسعه دانش فنی و تولید فناوری اهتمام کنند...
یکی از سیاست های وزارت نفت، تأسیس انستیتوهای مختلف در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور است؛ از آن رو که این انستیتوها بتوانند با برنامه‌ریزی دقیق در زمینه‌های مختلف نفت، گاز و پتروشیمی به توسعه دانش فنی و تولید فناوری اهتمام کنند.
 سعید پاک‌سرشت، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز و پتروشیمی و در نشست خبری مشترک با جعفر توفیقی، رییس پژوهشگاه صنعت نفت، با بیان این مطلب، اظهار داشت: از سال 1394 که سیاست احداث انستیتوهای تخصصی در سطح صنعت نفت ابلاغ شد، قرار بر این شد که موضوعات مهم برای رسیدن به دانش فنی هدف گذاری شود. وی در ادامه افزود: همان‌طور که در مراسم افتتاحیه این انستیتو هم گفته شد، این سیاست‌ها در جهت کاربردی‌تر کردن وضعیت موجود برای پاسخگویی به نیازهای فناورانه در این صنعت است.
پاک‌سرشت با اشاره به این که ما از سال 96 برای تحقق این امر در دانشگاه‌هایی مثل تربیت مدرس، سهند تبریز، شیراز و ... برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا به برنامه‌های اولویت‌دار رسیدیم، گفت: این برنامه‌ها 3 محور اصلی دارد و ما همچنان به عنوان متقاضی اصلی این دانش فنی، در رأس این امور قرار داریم که مباحثی همچون شیرین‌سازی گاز به روش‌های مختلف، دانش فنی جداسازی گازهای اسیدی با استفاده از حلال‌ها و ... را پوشش می‌دهد.
مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: البته ما سابقه همکاری بسیاری با پژوهشگاه صنعت نفت داریم، ولی سعی کردیم در برنامه‌های اخیر به مسایل کاربردی توجه بیشتری داشته باشیم و خوشبختانه در این زمینه، از حمایت وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران نیز به نحو احسن برخورداریم. پاک‌سرشت با بیان این که در بحث مدیریت گوگرد، برای طراحی واحد بازیافت گوگرد، یک پالایشگاه هدف را مد نظر قرار داده‌ایم، گفت: امیدواریم طراحی این پالایشگاه را به صورت عملی انجام دهیم و به نتیجه مطلوب برسیم. وی در ادامه اظهار داشت: در کنار این موضوع، در خصوص طراحی برای کاهش گازهای فلر هم پالایشگاه گاز پارسیان را به عنوان پالایشگاه هدف انتخاب کرده و قرار شده تا تمام تجهیزات آن را تهیه کرده و در زمینه کاهش گازهای فلر با کمک هم جلو برویم.
مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران با اشاره به این که سیاست وزارت نفت برای کاربردی کردن این مسایل است، گفت: از همین روست که می بینیم در بخش دانش فنی، کشور رشد خوبی داشته و از این به بعد باید تلاش کنیم تا مشتریان را پای میز مذاکره بیاوریم. وی در ادامه با بیان این که زمان قرارداد فیمابین بین پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت ملی گاز ایران 5 سال و با اعتبار 50 میلیارد تومان است، گفت: البته این نکته را نیز باید متذکر شوم که محل به کارگیری این دانش قطعاً پالایشگاه های گازی خواهد بود، هرچند که استفاده از دانش فنی جهانیان نیز نباید فراموش شود. خیز بلند انستیتو فرآورش گاز در مهار گازهای فلر یکی از محورهای انستیتو فرآورش گاز، مهار گازهای فلر و ارایه راهکارهای مختلف برای کاهش گازهای ارسالی و یا استفاده بهینه از گازهای ارسالی به مشعل است.
جعفر توفیقی، رییس پژوهشگاه صنعت نفت نیز در ابتدای این مراسم با بیان این مطلب، اظهار داشت: این انستیتو در سه محور شیرین سازی گاز با فناوری های مختلف، برنامه ریزی و اقدام خواهد کرد. وی در ادامه افزود: البته تا الآن هم پروژه هایی را این انستیتو با محوریت شرکت ملی گاز ایران و پژوهشگاه صنعت نفت به انجام رسانده که یکی از این حوزه ها، حوزه شیرین سازی است، دیگری توسعه تکنولوژی های موجود و دیگری پژوهش در تکنولوژی های جدید با انرژی کمتر و هزینه های پایین تر است. به گفته توفیقی، فرآیندهای شیرین سازی، فرآیندهای بسیار کلیدی در صنعت نفت به خصوص برای کشور ما هستند؛ چراکه گاز تولیدی آن با گاز ترش همراه است و هرچقدر این گاز شیرین تر شود، ارزش افزوده بیشتری را برای ما به همراه خواهد داشت. وی در ادامه اظهار داشت: محور بعدی فعالیت انستیتو، در حوزه گاز فلر است که یکی از معضلات بسیار جدی صنعت نفت ماست و سالانه و شاید حتی روزانه میلیون ها دلار از ذخایر گازی این کشور سوزانده می شود و لطمه های زیادی را هم به اقتصاد و هم به محیط زیست کشور می زند.
توفیقی در پایان تصریح کرد: محور دیگر مربوط به سولفورزدایی است که این هم یکی از فرآیندهای بسیار مهم صنعت گاز است؛ چراکه یکی از مشکلاتی که طبیعتاً با سنگین تر شدن نفت و ترکیبات نفتی، به وجود می آید، همین مساله افزایش سولفور است، برای همین سولفورزدایی اهمیت زیادی پیدا می کند و چرخه بازیافت گوگرد در واقع، استفاده بهینه از این محصول است.


برگزاری سومین جلسه کمیته راهبری IGRC 2020 به صورت ویدئوکنفرانس (تهران- قاهره)

با توجه به حضور فعال شرکت ملی گاز ایران در IGU و کنفرانس های قبلی IGRCو پس از تائید هیأت‌مدیره، این شرکت میزبانی شانزدهمین دوره از این کنفرانس را از اتحادیه بین المللی گاز (IGU) درخواست و پس از ارائه مستندات لازم، موفق شد در رقابتی دشوار با سایر کشورهای مدعی (آلمان، اندونزی و عمان) برای نخستین بار میزبانی این دوره از کنفرانس را برای برگزاری در ماه آوریل سال 2020 در تهران بدست آورد...
با توجه به حضور فعال شرکت ملی گاز ایران در IGU و کنفرانس های قبلی IGRCو پس از تائید هیأت‌مدیره، این شرکت میزبانی شانزدهمین دوره از این کنفرانس را از اتحادیه بین المللی گاز (IGU) درخواست و پس از ارائه مستندات لازم، موفق شد در رقابتی دشوار با سایر کشورهای مدعی (آلمان، اندونزی و عمان) برای نخستین بار میزبانی این دوره از کنفرانس را برای برگزاری در ماه آوریل سال 2020 در تهران بدست آورد. 
متعاقب کسب میزبانی، کمیته ملی برگزاری کنفرانس با حضور مدیران ذیربط در سطح شرکت تشکیل شده و به طور مرتب تشکیل جلسه می دهد. بنا بر این گزارش، در این ارتباط، سومین جلسه کمیته راهبری در خصوص میزبانی کنفرانس مذکور نیز با حضور رئیس کمیته ملی کنفرانس IGRC 2020 و دیگر اعضا و نمایندگان در فروردین ماه از طریق ارتباط اینترنتی با مدیران اتحادیه بین‌المللی گاز (IGU) (تهران- قاهره) برگزار شد.
در این جلسه در خصوص مسایلی از قبیل انتخاب PCO (سازمان برگزارکننده حرفه‌ای)، زمان برگزاری کنفرانس، بررسی ریسک های موجود و همچنین برگزاری فن بازار گاز (Technology Market) بحث و تبادل نظر شد. لازم به ذکر است، محوریت اصلی کنفرانس IGRC2020، بحث و تبادل نظر در خصوص فناوری های نوین در زنجیره ارزش گاز طبیعی از تولید، فرآورش، انتقال، توزیع و مصرف گاز طبیعی در قالب ارایه مقالات علمی پژوهشی است. به همین منظور، شرکت ملی گاز ایران در نظر دارد به منظور ارتقای کنفرانس مذکور در مقایسه با کنفرانس های قبلی، رویدادهایی از قبیل نمایشگاه و فن بازار بین المللی گاز و هم‌اندیشی جوانان صنعت گاز جهان را در حاشیه این کنفرانس برگزار کند. اتحادیه بین المللی گاز (IGU) به عنوان تخصصی‌ترین سازمان مرتبط با صنعت گاز در سطح جهان بیش از 8 دهه است که تأسیس شده و 90 کشور جهان در آن عضویت دارند.
این اتحادیه با همکاری کشورهای عضو، دو رویداد بزرگ شامل کنگره‌های جهانی گاز (WGCs) و کنفرانس علمی- پژوهشی گاز (IGRCs) را در سطح جهان برگزار می کند، ضمن آن که تاکنون 26 دوره کنگره جهانی گاز و پانزده دوره کنفرانس علمی- پژوهشی این اتحادیه برگزار شده است. گفتنی است، کنفرانس های IGRC از معتبرترین همایش‌های بین‌المللی در زمینه نفت و گاز به شمار می روند که هر سه سال یکبار در یکی از 90 کشور عضو اتحادیه برگزار می شود.
از سال 1980 تاکنون، 15 دوره از این کنفرانس در کشورهایی واقع در بخش های مختلف جهان برگزار شده که 5 مورد آن در اروپا، 7 مورد در آمریکای شمالی، یک مورد در آمریکای جنوبی، دو مورد در آسیای شرقی (کره و ژاپن) بوده و تا به حال کشورهای واقع در منطقه آسیای غربی و خاورمیانه میزبان این کنفرانس نبوده‌اند.


کارگاه تخصصی فناوری های فرآورش گاز

کارگاه تخصصی دو روزه در حوزه تصفیه و فرآورش گاز طبیعی توسط کارشناسان شرکت هلندی نپتا (International NAPTA B.V.) و با هماهنگی مدیریت پژوهش و فناوری و مدیریت هماهنگی و نظارت بر تولید در روزهای سه شنبه و چهارشنبه مورخ 24 و 25/11/96 در محل سالن کنفرانس طبقه چهارم ساختمان آموزش شرکت ملی گاز ایران برگزار گردید. هدف از برگزاری این کارگاه شکل گیری گفت و شنودهای تخصصی میان کارشناسان ارشد پالایشگاه ها، انستیتوهای تحقیقاتی و مدیریت های پژوهش و فناوری و هماهنگی و نظارت بر تولید جهت ابراز مشکلات و اولویتها در حوزه فرآورش گاز طبیعی و ارائه نظرات و راهکارهای فنی و تخصصی توسط متخصصان شرکت نپتا و در نهایت ایجاد همکاری بود. ...
کارگاه تخصصی دو روزه در حوزه تصفیه و فرآورش گاز طبیعی توسط کارشناسان شرکت هلندی نپتا (International NAPTA B.V.) و با هماهنگی مدیریت پژوهش و فناوری و مدیریت هماهنگی و نظارت بر تولید در روزهای سه شنبه و چهارشنبه مورخ 24 و 25/11/96 در محل سالن کنفرانس طبقه چهارم ساختمان آموزش شرکت ملی گاز ایران برگزار گردید. هدف از برگزاری این کارگاه شکل گیری گفت و شنودهای تخصصی میان کارشناسان ارشد پالایشگاه ها، انستیتوهای تحقیقاتی و مدیریت های پژوهش و فناوری و هماهنگی و نظارت بر تولید جهت ابراز مشکلات و اولویتها در حوزه فرآورش گاز طبیعی و ارائه نظرات و راهکارهای فنی و تخصصی توسط متخصصان شرکت نپتا و در نهایت ایجاد همکاری بود.
پس از دریافت درخواست همکاری از جانب شرکت نپتا و برگزاری جلسات کارشناسی در همکاری با مدیریت هماهنگی و نظارت بر تولید مقرر گردید اولین کارگاه تخصصی با هدف معرفی آن شرکت و بررسی مشکلات و دغدغه های موجود در حوزه تصفیه و شیرین سازی گاز طبیعی و ارائه راهکارهای مناسب برگزار گردد. روز نخست پیرامون معرفی توانمندیها و سوابق شرکت نپتا در حوزه های SRU، TGT، حذف گازهای اسیدی و مدیریت گازهای فلر، بهینه کاوی (Benchmarking) و غیره و روز دوم حول بیان نقطه نظرات کارشناسان و نمایندگان تمامی پالایشگاه های گاز کشور و انستیتوهای تحقیقاتی و متقابلاً ارائه راهکارهای مناسب توسط متخصصان شرکت نپتا سپری گردید.
در نشست روز دوم مدیرعامل شرکت نپتا همچنین به معرفی دوره های آموزشی قابل ارائه آن شرکت پرداختند و همزمان نمایندگان واحد آموزش شرکت ملی گاز ایران به بیان آموزش های مورد نیاز و دارای جذابیت برای آن مجموعه پرداختند تا درصورت امکان همکاری های بعدی شکل گیرد. همچنین در روز دوم جناب آقای دکتر وطنی به معرفی انستیتو مایع سازی گاز طبیعی و حوزه های کاری آن پرداختند. جناب آقایان دکتر ذوقی، دکتر گنجی و دکتر طاهری از انستیتو فرآورش گاز به ترتیب در مورد موضوعات شیرین سازی گاز، سولفورزدایی و حذف گازهای آلاینده و مدیریت گازهای فلر پرداختند و در ادامه هر بخش، زمینه همکاری مطرح شده توسط طرفین مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. در پایان کارگاه دو روزه پیشنهادات ذیل از سوی شرکت نپتا ارائه گردید:
• پیشنهاد ارائه دوره های آموزشی در حوزه تصفیه و شیرین سازی گاز
• پیشنهاد همکاری درخصوص اصلاح و بهینه سازی شبیه سازی فرآیند درخصوص پروژه "بررسی و ارائه مشاوره جهت تغییر حلال یکی از واحدهای شیرین سازی پالایشگاه گاز ایلام به حلال پارسی سول به منظور کاهش ترکیبات گوگردی در گاز شیرین شده"
• پیشنهاد همکاری درخصوص بکارگیری روش های نوین در کاهش CO2 و مدیریت گازهای فلر بعنوان اقدام اولویت دار براساس توافقنامه 2020 پاریس برای کاهش گازهای آلاینده • همکاری در جهت توسعه مدل های کسب و کار بمنظور تجاری سازی دانش های فنی کسب شده
• همکاری در زمینه توسعه فرمولاسیون حلال های جدید شیرین سازی بر اساس نیاز پالایشگاه های گاز و تهیه نرم-افزارهای شبیه سازی مرتبط با حلال های فرموله شده • مشاوره در خصوص تغییر حلال های شیرین سازی در پالایشگاه های گاز بر مبنای تغییرات خوراک ورودی
 • تعامل در جهت طراحی واحدهای سولفورزدایی و صحه گذاری روی بسته های دانش فنی کسب شده در فرآیندهای بازیافت گوگرد انستیتو فرآورش گاز
• مشاوره جهت توسعه دانش ساخت کاتالیست های فرآیند SRU


درخشش شرکت گاز خراسان رضوی در هشتمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نفت

در هشتمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نفت که همزمان با هفتمین جشنواره ملی دانایی خلیج فارس در روز سه شنبه 8 اسفندماه سال جاری در شهرستان عسلویه منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با حضور حبیب ا... بیطرف، معاون وزیر در پژوهش، فناوری و مهندسی، سید حمید فانی یزدی، مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی و جمعی از مقامات و مسئولین کشوری برگزار شد، از برگزیدگان پژوهشی، تقدیر به عمل آمد...
در هشتمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نفت که همزمان با هفتمین جشنواره ملی دانایی خلیج فارس در روز سه شنبه 8 اسفندماه سال جاری در شهرستان عسلویه منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با حضور حبیب ا... بیطرف، معاون وزیر در پژوهش، فناوری و مهندسی، سید حمید فانی یزدی، مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی و جمعی از مقامات و مسئولین کشوری برگزار شد، از برگزیدگان پژوهشی، تقدیر به عمل آمد.
در این مراسم پروژه پژوهشی : " آموزش مجازی فرآیند رادیوگرافی در بازرسی غیر مخرب جوش های خط لوله از طریق ثبت دانش حرفه ای خبرگان (شرکت ملی گاز ایران – شرکت گاز خراسان رضوی) " به عنوان پروژه پژوهشی برتر علوم انسانی در سطح وزارت نفت، معرفی و موفق به دریافت لوح تقدیر و تندیس زرین از سوی معاون محترم وزیر نفت گردید. امور پژوهش و فناوری شرکت گاز خراسان رضوی با هدف ثبت و انتقال تجربیات و دانش سازمانی و توسعه سطح آگاهی، نسبت به تعریف مجموعه ای از پروژه های پژوهشی به منظور تولید محتوای آموزشی در سرفصل های کاری صنعت گازرسانی اقدام نموده است.
این مجموعه های آموزشی، در قالب بسته های نرم افزاری و کتب در سرفصل های مختلف حاوی مطالب پایه ای و تخصصی، آماده و ارائه گردیده است. لیکن با هدف بهره گیری از کلیه ابزارهای اطلاع رسانی، محتواها با استفاده از دانش و تجربیات محققین خارج از سازمان و خبرگان درون سازمانی، به صورت مبسوطو تکمیلی منتشر شده است. ارزیابی رفتار فیزیکی و مکانیکی قطعات و همچنین نحوه عملکرد آن‌ها بدون شناسایی ناپیوستگی‌ها و معایب موجود در آن‌ها میسر نیست. ناپیوستگی‌ها و معایب می‌توانند درون مواد اولیه وجود داشته باشند و یا در اثر فرآیند تولید ایجاد شوند. علاوه بر این، در هنگام استفاده و یا در فرآیندهای تعمیر و نگه‌داری نیز امکان تشکیل آن‌ها وجود دارد. با توسعه فناوری‌ و همچنین گسترش فرآیندهای تولید، لزوم به انجام بازرسی‌ها و آزمون‌های غیرمخرب به منظور شناسایی ناپیوستگی‌ها و معایب در قطعات مختلف حائز اهمیت هستند.
آزمون‌های غیرمخرب شاخه‌های گوناگونی دارند که مهم‌ترین آن‌ها شامل بازرسی چشمی، بازرسی با مایعات نافذ، بازرسی با ذرات مغناطیس، آزمون امواج مافوق صوت، آزمون پرتونگاری و آزمون جریان گردابی می‌باشد. با توجه به نیاز صنایع گوناگون به ویژه صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، هواپیمایی و هوا- فضا، نظامی و خودروسازی به اجرای پرتونگاری صنعتی، پرداختن به مقوله پرتونگاری اهمیت دارد. در این کتاب سعی شده است که به روش‌های اجرای پرتونگاری صنعتی، فرآیندهای ظهور و ثبوت، نحوه تفسیر فیلم‌های پرتونگاری و همچنین استاندارهای مرتبط با پرتونگاری و رعایت ایمنی پرداخته شود و هدف اصلی آن، ارائه اطلاعات کاربردی در خصوص آشنایی بیشتر پرتونگاران، دست‌اندرکاران پرتونگاری صنعتی و بازرسان با مباحث تخصصی و همچنین استفاده در رشته‌های مهندسی مکانیک، عمران، متالورژی و بازرسی غیرمخرب می‌باشد. این اثر، به نویسندگی آقایان جواد عبادی، حمید سازگاران و مصطفی مکارم و به ویراستاری آقایان ارژنگ حمدا... زاده، حین معین و خانم سمیه کاراندیش تهیه و تالیف شده است.


به کارگیری دانش خود را به منظور خلق ثروت جدید و ارزش افزوده

انستیتو فرآورش گاز یکی از 12 انستیتویی است که در قالب قراردادهای پژوهشی بخش پایین‌دست صنعت نفت ایجاد می‌شوند و هدف از تأسیس این انستیتوها، به‌کارگیری ظرفیت‌های علمی و پژوهشی، توسعه فناوری و کسب دانش فنی در حوزه‌های مختلف بخش پایین‌دست صنعت نفت است...
انستیتو فرآورش گاز یکی از 12 انستیتویی است که در قالب قراردادهای پژوهشی بخش پایین‌دست صنعت نفت ایجاد می‌شوند و هدف از تأسیس این انستیتوها، به‌کارگیری ظرفیت‌های علمی و پژوهشی، توسعه فناوری و کسب دانش فنی در حوزه‌های مختلف بخش پایین‌دست صنعت نفت است. 
حبیب‌الله بیطرف، معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت در حاشیه آیین افتتاح انستیتو فرآورش گاز در پژوهشگاه صنعت نفت که با حضور مهندس حمیدرضا عراقی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و برخی از اعضای هیأت‌مدیره شرکت ملی گاز ایران، جعفر توفیقی، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت و جمعی از مدیران و رؤسای این مجموعه و نیز جمعی از مدیران معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار داشت: این انستیتو ساختار ویژه‌ای دارد، از هیأت علمی و پژوهشی پژوهشگاه صنعت نفت استفاده می‌کند و دارای شبکه‌ای از همکاران دانشگاهی داخلی و خارجی و مشاوران ایرانی خواهد بود.
بیطرف با بیان این که مجموعه ظرفیت‌های موجود به کار گرفته می‌شود تا ضمن دستیابی به دانش فنی مورد نیاز در حوزه فرآورش گاز و زنجیره ارزش در این حوزه نیز تکمیل شود، گفت: باید دانش خود را به منظور ابداع برش‌های جدیدی از هیدروکربور و خلق ثروت جدید و ارزش افزوده به کار گیریم.
وی در ادامه با اشاره به تنوع فرآورده‌های هیدروکربوری در ایران افزود: وظیفه فعلی ما استفاده حداکثری و درست از منابع خدادادی هیدروکربوری و در عین حال زمینه‌سازی برای استفاده نسل‌های بعدی از این منابع است. شایان ذکر است که انستیتو فرآورش گاز پژوهشگاه صنعت نفت، پیرو قرارداد پژوهشی امضا شده بین شرکت ملی گاز ایران و پژوهشگاه صنعت نفت با هدف همکاری پژوهشی در حوزه تصفیه و شیرین‎سازی گاز صبح امروز، چهارشنبه، دوم اسفندماه با حضور حبیب‎اله بیطرف، معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت و جمعی از مدیران این معاونت، حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت در امور گاز و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و اعضای هیأت‌مدیره این شرکت و جعفر توفیقی، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت و جمعی از مدیران و رؤسای این مجموعه افتتاح شد.
بر اساس این گزارش، 12 قرارداد پژوهشی حوزه پایین‎دست صنعت نفت، درست حدود یک سال پیش (نهم اسفندماه) میان سه شرکت اصلی وزارت نفت و 7 دانشگاه و ۲ مرکز تحقیقاتی کشور امضا شد که در این میان، یکی از قراردادها با هدف همکاری پژوهشی در حوزه تصفیه و شیرین‎سازی گاز بین شرکت ملی گاز ایران و پژوهشگاه صنعت نفت امضا شده بود.
بر همین اساس، نخستین انستیتو در قالب قراردادهای پژوهشی پایین‎دست صنعت نفت، انستیتو متانول دانشگاه شیراز بود که اردیبهشت ماه امسال به بهره‎برداری رسید و امروز (دوم اسفندماه) نیز انستیتو فرآورش گاز در پژوهشگاه صنعت نفت افتتاح شد. این انستیتو در ٢ فاز اجرا می‌شود؛ فاز نخست که امروز به نتیجه رسید با هدف تهیه و ایجاد زیرساخت‌های لازم، سازوکارهای اجرایی مناسب، تخصیص و تجهیز فضای اداری-آزمایشگاهی و تهیه برنامه جامع اجرایی انستیتو برای فاز دوم اجرایی شده است. در فاز دوم، اجرای پروژه‌ها و طرح‌های تحقیقاتی مناسب با نیاز گاز کشور در دستور کار قرار می‌گیرد.
در این فاز در حوزه‌های شیرین‌سازی، بازیافت گوگرد و گازهای ارسالی به مشعل و آلاینده‌ها فعالیت‌های تحقیقاتی دنبال می‌شود. انستیتو فرآورش گاز، انجام پژوهش‌های کاربردی را از طریق شبکه‌سازی تحقیق و پژوهش در کشور پیش می‌برد. 12 قرارداد پژوهشی پایین‎دست صنعت نفت مشتمل بر چهار قرارداد بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با دانشگاه‌های شیراز، صنعتی امیرکبیر، تربیت مدرس و پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، پنج قرارداد بین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی ایران با دانشگاه‌های تهران، شیراز، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف و صنعتی اصفهان و سه قرارداد بین شرکت ملی گاز ایران با دانشگاه‌های تهران و علم و صنعت ایران (شرکت OTC به عنوان همکاری دانشگاه علم و صنعت) و پژوهشگاه صنعت نفت می‌شود.


شیرین‌سازی گاز، گوگردزدایی و جمع آوری فلر محورهای اصلی انستیتو فرآورش گاز

امروز شاهد افتتاح انستیتو فرآورش گاز در پژوهشگاه صنعت نفت بودیم و قرار است انستیتوهایی نیز در دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه تهران فعالیت کنند...
امروز شاهد افتتاح انستیتو فرآورش گاز در پژوهشگاه صنعت نفت بودیم و قرار است انستیتوهایی نیز در دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه تهران فعالیت کنند.
مهندس حمیدرضا عراقی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در حاشیه آیین افتتاح انستیتو فرآورش گاز در پژوهشگاه صنعت نفت که با حضور حبیب‌الله بیطرف، معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت و جمعی از مدیران این معاونت، جعفر توفیقی، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت و جمعی از مدیران و رؤسای این مجموعه و نیز برخی از اعضای هیأت‌مدیره شرکت ملی گاز ایران برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار داشت: بر اساس تفاهمنامه‌های امضا شده، همکاری با دانشگاه تهران در زمینه فناوری «مینی ال‌ان‌جی» و همکاری با دانشگاه علم و صنعت در زمینه توربین‌ها و اندازه‌گیری هوشمند گاز با استفاده از رویکردهایی از جمله اینترنت اشیا صورت خواهد گرفت.
وی در ادامه با بیان اینکه شرکت ملی گاز، 50 سال نخست فعالیت‌های خود شامل افزایش تولید و گازرسانی حداکثری به شبکه خانگی، صنایع و نیروگاه‌ها متمرکز بود را پشت سر گذاشته است، افزود: در 50 سال اول توانستیم ایجاد شبکه‌های گازرسانی در سطح کشور را به پایان برسانیم، به گونه‌ای که در حال حاضر بیش از 1200 شهر به این شبکه متصل شده‌اند و اکنون در 50 سال دوم، این شرکت در راستای تامین گاز داخل و جایگزینی گاز به جای سوخت‌های میان تقطیر و نیز حرکت به سمت افزایش کیفیت عملکرد، ایجاد ارزش افزوده بیشتر و استفاده از روش‌های بهینه‌تر صرفه‌جویی گام برمی‌دارد.
به گفته مهندس عراقی، بر این اساس، یکی از اهداف این شرکت، حرکت از کمیت به سوی کیفیت و از کپی‌برداری به نوآوری و خلاقیت است که باید در این راستا نیز اقدام شود. معاون وزیر نفت در امور گاز با اشاره به فرآورده‌های این حوزه‌ با ارزش افزوده بسیار، اظهار کرد: در پالایشگاه‌ها،‌ فرآورده‌های بسیاری به دست می‌آید که می‌تواند با کیفیت بسیار بالاتر و با ارزش افزوده بیشتر تولید شده و مورد استفاده قرار گیرد.
مهندس عراقی ایران را دارای بزرگ‌ترین مخزن گازی در دنیا عنوان کرد و ادامه داد: به رغم آن که ایران بزرگ‌ترین مخزن گازی دنیا را دارد، ولی متأسفانه در زمینه مصرف نیز یکی از بیشترین آمارها را به خود اختصاص داده که از این رو، باید راهکارهایی برای برون‌رفت از این چالش اتخاذ شود. مدیرعامل شرکت ملی گاز، سه ویژگی اصلی فعالیت انستیتو فرآورش گاز را فعالیت در حوزه بازیافت گوگرد، شیرین‌سازی گاز و کاهش آلاینده‌های گازی برشمرد و گفت: مجموعه فعالیت‌های پژوهشی که با همکاری شرکت ملی گاز ایران و دانشگاه‌ها دنبال می‌شود، با هدف تکمیل زنجیره ارزش گاز از تولید تا مصرف است.
وی در پایان با اشاره به اینکه تولید محصولات پایین دست از عهده دانشگاه و شرکت گاز برنمی‌آمد و باید برای آن راه حلی پیدا می‌شد، افزود: برای این مهم، می‌بایست هم علم دانشگاه و هم تجربه شرکت ملی گاز با هم تلفیق می‌شد که این مهم رخ داد و به نظر من، این بهترین نوع همکاری میان دانشگاه‌ها و شرکت ملی گاز ایران بود.


تدوین استاندارد کود گوگرد بنتونیتی در شرکت ملی گاز ایران

با تصویب و اجرای پروژه پژوهشی «توسعه فناوری تولید فرمولاسیون های متنوع گوگرد کشاورزی و ارزیابی میدانی تاثیر آن بر اصلاح pH، ساختار فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک های قلیایی» در مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران، تاثیر مطلوب استفاده میدانی از کود گوگرد بنتونیتی در اصلاح خاک و جذب ریزمغزی‌های ضروری در تولید محصولاتی مانند پنبه، کلزا، سویا و گندم و ذرت عملاً به اثبات رسید...
با تصویب و اجرای پروژه پژوهشی «توسعه فناوری تولید فرمولاسیون های متنوع گوگرد کشاورزی و ارزیابی میدانی تاثیر آن بر اصلاح pH، ساختار فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک های قلیایی» در مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران، تاثیر مطلوب استفاده میدانی از کود گوگرد بنتونیتی در اصلاح خاک و جذب ریزمغزی‌های ضروری در تولید محصولاتی مانند پنبه، کلزا، سویا و گندم و ذرت عملاً به اثبات رسید.
 سعید پاک‌سرشت، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران با بیان این مطلب، اظهار داشت: این پروژه پژوهشی با همکاری نهادهای ذیربط منجمله موسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی در چند نقطه کشور انجام شد و متعاقب آن استاندارد مربوط به کود گوگرد بنتونیتی در شورای استاندارد شرکت، تدوین و به تصویب رسید.
به گفته پاک‌‌سرشت، یکی از موارد مهم مصرف گوگرد، تولید کود بنتونیتی است که کاربرد وسیعی در اصلاح سطح قلیایی خاک های کشاورزی دارد. وی در ادامه با بیان این که متعاقب اجرای پروژه مذکور، شورای استاندارد شرکت ملی گاز ایران به منظور تضمین تولید محصول با کیفیت و نیز جلوگیری از عوارض غیرقابل جبران ورود محصولات نامرغوب به بخش کشاورزی کشور، استاندارد کود گوگرد بنتونیتی را در دستور کار خود قرار داد، گفت: در ادامه، این شورا تدوین نهایی آن را بر عهده کمیته ویژه ای متشکل از نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی، پژوهشگاه صنعت نفت و نمایندگان بخش های مختلف شرکت ملی گاز ایران مشتمل بر مدیریت هماهنگی و نظارت بر تولید، مدیریت پژوهش و فناوری، بازرسی فنی و HSE گذاشت. مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران افزود: این کمیته پس از بررسی خاک بنتونیتی معادن سراسر کشور، آنالیز آنها در آزمایشگاه‌های معتبر و بررسی نمونه های مختلف کود تولیدی از خاک‌های مختلف در پالایشگاه شهید هاشمی نژاد (اولین و تنها تولیدکننده کود گوگرد بنتونیتی در کشور)، موفق شد مشخصات استاندارد این محصول را تعیین کند. وی در ادامه اظهار داشت: مشخصات مذکور پس از بررسی در کمیته تدوین استاندارد شیمی مورد تأیید اعضای شورای استاندارد شرکت ملی گاز ایران قرار گرفت.
به گفته پاک‌سرشت، تدوین این استاندارد به عنوان مشخصات فنی یک از محصولات جانبی فرآورش گاز، زمینه ساز توسعه بازار جدید و ایجاد ارزش افزوده برای گوگرد تولیدی پالایشگاه ها خواهد بود. شایان ذکر است این استاندارد با کد IGS-M-CH-0610 در نوبت طرح و تصویب در هیأت‌مدیره شرکت قرار دارد و به زودی ابلاغ خواهد شد.


هشتمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت نفت (سال 96)

هشتمین دوره جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نفت با هدف تجلیل از برترین های این حوزه در تاریخ 8 اسفندماه جاری در منطقه عسلویه برگزار خواهد شد. در این دوره از جشنواره، فرایند ثبت نام و ارائه مستندات متقاضیان صرفاً از طریق سامانه جامع فاوای وزارت نفت (در نشانی اینترنتی http://portal.nioc.ir) انجام خواهد گردید و سامانه مزبور از تاریخ پنج شنبه مورخ 5/11/096 به مدت ده روز در دسترس قرار خواهد گرفت. شایان ذکر است در جشنواره فوق الذکر، برگزیدگان در زمینه های ”کارشناس پژوهشی برتر“، ”فناور برتر“، ”پژوهشگر برتر“ و همچنین ”پروژه پژوهشی فنی برتر“، ”مرکز پژوهشی برتر“ و ”مدیریت پژوهش و فناوری برتر“ توسط هیئت داوری جشنواره درمعاونت پژوهش و فناوری وزارت نفت انتخاب خواهند شد. در این خصوص موارد ذیل قابل توجه می باشد:
ضرورت دارد پیش از اقدام به تکمیل فرم ها، دستورالعمل شرکت در جشنواره که در سامانه فوق الذکر بارگزاری شده، به طور دقیق مطالعه گردد. در این دستورالعمل به طور شفاف نحوه ثبت نام و ارائه مستندات لازم برای هر فرم تشریح شده است.
ارائه مستندات مربوط به هر یک از فرم‌ها به‌صورت کامل و دقیق براساس دستورالعمل فوق الذکر الزامی است. بدیهی است به فعالیت‌های فاقد مستندات کامل یا مستندات مغایر با دستورالعمل، امتیازی تعلق نخواهد گرفت و در داوری، امتیاز این گونه موارد کسر خواهد شد. 
متقاضیان شرکت در حوزه های ”کارشناس پژوهشی برتر“، ”فناور برتر“، ”پژوهشگر برتر“ میبایست شخصاً نسبت به ثبت نام و تکمیل مستندات اقدام نمایند.
به منظور شرکت در حوزه های ”پروژه پژوهشی فنی برتر“ و ”مدیریت پژوهش و فناوری برتر“، ثبت نام می بایست ازطریق شناسه کاربری فردی به تشخیص مدیر/مدیر عامل یا رئیس پژوهش وفناوری شرکت تابعه صورت گیرد. برای این کار لازم است طی نامه ای به این مدیریت، فرد موردنظر معرفی گردد تا فرم پروژه پژوهشی/مدیریت پژوهش و فناوری برای نامبرده فعال گردد.
حذف یا تغییراطلاعات مربوط به هرحوزه فقط از طریق فردی که قبلاً با شناسه کاربری خود نسبت به ثبت آن درسامانه اقدام نموده، امکان پذیر می باشد.
این مدیریت تنها فرم های حوزه فنی را بررسی خواهد کرد و ضرورت دارد موارد مرتبط با حوزه منابع انسانی از طریق مدیریت مربوطه پیگیری گردد (موضوع نامه شماره گ 1/200/143671 مورخ 30/10/96).
پس از پایان مهلت اعلام شده (05/11/096 لغایت 15/11/96)، امکان ثبت نام یا تغییر اطلاعات وجود نخواهد داشت. ضمناً به منظور پاسخگویی به سوالات و ابهامات در این خصوص، مرکز آمار و اطلاع رسانی این مدیریت با شماره تلفن 84875108 معرفی می گردد.


آخرين وضعيت پروژه ها و پايان نامه هاي حمايت شده در ستاد و شركتهاي تابعه

گزارش عملكرد مديريت پژوهش و فناوري در سال 94

فروردين ماه 94 تير ماه 94 مهر ماه 94 دي ماه 94
ارديبهشت ماه 94 مرداد ماه 94 آبان ماه 94 بهمن ماه 94
خرداد ماه 94 شهريور ماه 94 آذر ماه 94 اسفند ماه 94

 مجری سایت : شرکت سیگما