تصوير روز

آخرين شماره نشريه

مدیر پژوهش و فن‌آوری شرکت ملی گاز ایران: آموزش و یادگیری اصول نوین مدیریت فن‌آوری و نوآوری؛ پلی به سوی رشد و سرآمدی سازمان

اگر می‌خواهیم یک سازمان مطرح و سرآمد داشته باشیم، باید تلاش کنیم تا همیشه خود را با تغییر و تحولات محیط پیرامونی به‌روز کرده و با استفاده از توانمندی‌ها و شایستگی‌های‌مان خود را در سطح سرآمدی نگاه داریم...

اگر می‌خواهیم یک سازمان مطرح و سرآمد داشته باشیم، باید تلاش کنیم تا همیشه خود را با تغییر و تحولات محیط پیرامونی به‌روز کرده و با استفاده از توانمندی‌ها و شایستگی‌های‌مان خود را در سطح سرآمدی نگاه داریم.

سعید پاک‌سرشت، مدیر پژوهش و فن‌آوری شرکت ملی گاز ایران در دهمین نشست رؤسای پژوهش شرکت‌های گاز استانی که با حضور حسن منتظرتربتی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران برگزار شد، ضمن بیان مطلب فوق، اظهار کرد: فن‌آوری از آن جهت مهم است که مسیر توسعه صنعتی برای کشورها محسوب می‌شود و دولت‌ها برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به چگونگی حصول فن‌آوری افزود: برخی از طریق توسعه درون‌زا به دنبال یک پژوهش قوی هستند و این امر به مفهوم پیش‌قراول بودن در حوزه تحقیقات است و برخی نیز به دنبال خرید و انتقال فن‌آوری هستند؛ اما در اکثر کشورها، فعالیت‌ها هم از جنس پژوهش و تحقیقات پایه‌ایی، بنیادی و کابردی است و هم از جنس انتقال و اکتساب فن‌آوری و بعضاً هم با همکاری دیگر بازیگران در صحنه.

پاک‌سرشت در ادامه سخنان خود به مقایسه مدیریت فن‌آوری و نوآوری در مقابل پژوهش و فن‌آوری پرداخت و گفت: امروزه روند توسعه فن‌آوری در دنیای پیشرفته فراتر از عنوان پژوهش و پژوهش تنها یکی از اجزای آن است و مدیریت فن‌آوری مجموعه‌ای از فعالیت‌هاست که باید در کنار یکدیگر قرار گیرند؛ به این مفهوم که بازیگران متعدد در کنار همدیگر ارتباط برقرار نمایند تا اینکه اتفاق مهمی رخ دهد.

وی با تأکید بر اینکه دیگر نمی‌توانیم حوزه پژوهش و فن‌آوری را صرفاً به صورت پژوهش‌محور ببینیم، بیان کرد: برای اینکه کارمان اثربخش باشد، نیاز به گزینه‌های دیگری نیز در این زمینه داریم؛ بازیگرانی که باید در این عرصه حضور داشته باشند تا با آن‌ها ارتباط برقرار کنیم.

این مقام مسئول ادامه داد: ما داریم وارد فضای کسب و کار می‌شویم، در این راه بایستی برای سازمان خلق ثروت کرده و  ارزش افزوده ایجاد کنیم؛ باید بپذیریم کارمان زمانی در سازمان اثربخش خواهد بود که به کل این زنجیره توجه کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مبحث مدیریت فناوری و نوآوری اشاره کرد و اظهار داشت: برنامه‌ریزی فن‌آوری در راستای مدل‌های کسب و کار برای دست‌یابی به قدرت رقابتی سازمان، شناسایی و ممیزی فن‌آوری در زنجیره ارزشی سازمان، پایش و رصد فن‌آوری سازمان‌های رقیب، اولویت‌بندی و تصمیم‌گیری درباره زمان توسعه فن‌آوری است و این همه از وظایف حوزه مدیریت فن‌آوری و نوآوری محسوب می‌شود.

پاک‌سرشت بهره‌گیری از ابزار و روش‌های خلاقانه برای پیوند دادن توانمندی‌های سازمان و فرصت‌های فن‌آوری خارج از سازمان را از وظایف مهم و کلیدی مدیریت فن‌آوری و نوآوری برشمرد و افزود: این موضوع یک کارکرد خیلی مهم در مدیریت فن آوری و نوآوری است؛ ما باید بتوانیم یک هم‌افزایی بین توان و تخصص درون سازمان و تجربیات و تخصص برون سازمان ایجاد کنیم که این موضوع در سطح شرکت ملی گاز ایران از طریق بهره‌گیری از توان و تخصص پارک‌های علم و فن‌آوری، دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان امکان‌پذیر است.

مدیر پژوهش و فن‌آوری شرکت ملی گاز ایران، فعالیت‌های مهندسی، رویه‌های عملیاتی، طراحی نظام فنی اجرایی، رفتار گروهی و تیمی، تجارب مدیریت، تاریخچه سازمانی، شیوه‌های علمی مدیریت و نظام مالی را مفهوم مدیریت فن‌آوری و نوآوری برشمرد و با تاکید بر تمام این موارد و کارکردهای مدیریت فن‌آوری و نوآوری، افزود: ما باید مطمئن شویم که عوامل و اجزای مورد نیاز برای رسیدن به خلق ثروت و ارزش افزوده را به شکل درستی در کنار هم قرار داده‌ایم، باید آماده تغییرات باشیم و سازمان را نسبت به این موضوع آگاه سازیم تا مسئولین تصمیمات راهبردی اتخاذ کنند.

پاک‌سرشت در ادامه با بیان اینکه ما باید سازمان خود را در جایگاهی قرار دهیم که همیشه سرآمد باشد و راهکارهایی برای آن ارائه کنیم، تصریح کرد: همه ما وظیفه داریم با آموزش و یادگیری اصول نوین مدیریت فن‌آوری و نوآوری و انتشار و ترویج آن در تمامی سطوح سازمان، نسبت به ارتقای سواد و فهم سازمان اقدام کنیم؛ ما باید ترویج‌کننده این علم در درون سازمان باشیم تا به این ترتیب شرایط استقرار و تثبیت جایگاه نظام نوآوری در زنجیره ارزش فعالیت‌های شرکت تحقق پیدا کند. وی در پایان افزود: شرکت ملی گاز ایران به عنوان یک شرکت پیشرو، باید خود را به دانش فن‌آوری مجهز کند و ما مسئول این کار و این فرآیند هستیم.

 


معاون وزیر نفت در امور گاز در دهمین گردهمایی پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران: تسریع و تسهیل در امر پژوهش؛ با روان‌سازی فرآیندها

حسن منتظرتربتی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در دهمین نشست رؤسای پژوهش و فناوری  شرکت های گاز استانی که روز شنبه ۱۸ خردادماه در سالن شهید رجایی ستاد برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار داشت: بحث پژوهش، بحث دامنه‌دار و گسترده‌ای است که گستره بسیار وسیعی را نیز شامل می‌شود، ضمن آن که عمدتاً این ابهام وجود دارد که چه کارهایی را ما می‌توانیم در این چارچوب (پژوهش) قرار داده و انجام دهیم؛ هم به لحاظ توضیحات اثربخشی که مد نظر است هم به لحاظ بحث بودجه‌ای و پیش‌بینی‌هایی که در قانون بودجه انجام می‌شود...

حسن منتظرتربتی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در دهمین نشست رؤسای پژوهش و فناوری  شرکت های گاز استانی که روز شنبه ۱۸ خردادماه در سالن شهید رجایی ستاد برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار داشت: بحث پژوهش، بحث دامنه‌دار و گسترده‌ای است که گستره بسیار وسیعی را نیز شامل می‌شود، ضمن آن که عمدتاً این ابهام وجود دارد که چه کارهایی را ما می‌توانیم در این چارچوب (پژوهش) قرار داده و انجام دهیم؛ هم به لحاظ توضیحات اثربخشی که مد نظر است هم به لحاظ بحث بودجه‌ای و پیش‌بینی‌هایی که در قانون بودجه انجام می‌شود.

وی ادامه داد: اما موضوع مهمی که همیشه به‌عنوان دغدغه برای دوستان هم در مجموعه ستاد و هم در شرکت‌های تابعه وجود داشته، تفکیک موضوعات پژوهشی است که آیا طرح پرسش به نوعی پژوهش است یا یافتن پاسخی به این پرسش؟!

تربتی با بیان این که یافتن پرسش برای ما بسیار مهم‌تر است؛ چراکه امروزه پیدا کردن پاسخ با این گستره اینترنتی،  کاری بس ساده‌تر به نظر می‌رسد، گفت: باید برنامه‌های چند سال اخیر پژوهشی خود را یک بار دیگر مرور و موضوعات پژوهشی خود را مشخص کنیم که این مساله چند مزیت دارد؛ یکی اینکه وقت و بودجه خود را صرف کارهایی می‌کنیم که دنبال پاسخ آن هستیم و نکته بعدی آن که از پژوهش در خصوص موضوعات تکراری جلوگیری می شود.

معاون وزیر نفت در امور گاز افزود: این امر از ان رو حائز اهمیت است که زمانی که دنبال پاسخ موضوع مورد بحث باشیم، حتماً وقت می‌گذاریم و پیگیری می‌کنیم؛ هرچند که خود فرآیند انجام این کار نیز بسیار مهم است.

این مقام مسئول با اشاره به این که پیش از این، کارها را بر مسیر پژوهش می‌گذاشتند تا کار سریع‌تر به انجام برسد ولی امروزه برعکس، کارهای فرآیندی به قدری پیچیده شده که کار را از جای دیگر دنبال می‌کنند تا به تأییدیه پژوهشی برسند، تصریح کرد: در این صورت، باید حتماً موضوعات فرآیندی دنبال شوند تا بتوانیم سریع‌تر آن‌ها را به نتیجه مطلوب برسانیم. ما باید فقط فرآیندها را روان‌سازی کنیم تا از تکرار و هدررفت بودجه جلوگیری به عمل آید.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران موضوعات مربوط به پارک‌های فناوری و استارتاپ‌ها را از بحث‌های مربوط به پژوهش عنوان و خاطرنشان کرد: ما تقریباً می‌بینیم که استارتاپ‌ها را معادل کارهای پژوهشی تعریف می‌کنند، در حالی که می‌دانیم استارتاپ‌ها برای این تشکیل شدند که ایده‌های ریسک‌پذیر و آن‌هایی که هنوز تکلیف تجاری بودن‌شان معلوم نیست را بتوانند در یک فضای راحت‌تری به محصول تبدیل کنند؛ بدون این که فرد صاحب ایده نگران سرمایه آغازین کار و یا مسیر مورد نظر برای رسیدن به هدف اصلی باشد.

وی ادامه داد: اما، آیا به معنای واقعی، استارتاپ‌ها همان معنا و مفهوم پژوهش را دارند؟ خیر! البته می‌توان از آن‌ها به‌عنوان روشی برای رسیدن به نتایج یاد کرد، اما اگر معادل‌سازی کرده و آن‌ها را در کنار هم قرار دهیم، ممکن است باز هم دچار اشتباه شویم؛ قبلاً به نوعی و امروز به نوعی دیگر!

به گفته مهندس تربتی، در واقع، ما باید بدانیم بیشتر دغدغه پارک‌های فناوری و استارتاپ‌ها، بحث اشتغال‌زایی و موضوع تبدیل ایده به محصول است و ما هم به عنوان تبدیل ایده به محصول می‌توانیم از آن استفاده کنیم؛ چراکه این مسیر، مسیر خوبی است اما محور اصلی ما باز هم  به ایده اولیه برمی‌گردد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: باید روی موضوعات و ایده‌های محتملی که منجر به یک فرآیند می‌شود و می‌تواند کار را یک‌ساله، دو ساله و یا نهایتاً سه‌ساله به نتیجه برساند، کار شود و همین برای ما کافی است؛ چراکه  موضوعات ما با توجه به شرایط، دائم در حال عوض شدن است.

وی در ادامه و در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که پژوهش شامل دو نوع پژوهش پایه‌ای و کاربردی می‌شود، اظهار داشت: در بخش پژوهش پایه‌ای ما به دنبال آن نیستیم که پژوهشگر پاسخ چه کسی را می‌خواهد بدهد، بلکه عمدتاً قرار است موضوعاتی را دنبال کنیم که به پاسخی برسیم که مورد توجه عام است.

تربتی در پایان اظهار کرد: اما در پژوهش‌های کاربردی، این موضوع حتماً برای ما مهم است که پژوهشگر پاسخ چه کسی را می‌دهد، بنابراین شاید بیشتر موضوعات پژوهشی ما کاربردی باشد؛ مثل موضوع استانداردها که خوشبختانه در مجموعه پژوهش تدوین می شود و بر همین اساس هزینه می‌شود.

آلبوم تصاویر


دکتر پاک سرشت: تولید داخل و بومی سازی فناوری های مورد نیاز؛ محور اصلی نمایشگاه بیست و چهارم

محور اصلی در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی همانند سال گذشته، موضوعاتی از جنس تولید داخل و بومی سازی فناوری های مورد نیاز است...
محور اصلی در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی همانند سال گذشته، موضوعاتی از جنس تولید داخل و بومی سازی فناوری های مورد نیاز است.
 سعید پاک سرشت، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در حاشیه بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با بیان این مطلب، اظهار داشت: طبیعتاً در دستیابی به موضوعاتی از این دست، تولید ساخت داخل و بومی سازی فناوری های مورد نیاز مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران نقشی محوری و بسیار مهم دارد و به همین خاطر، این مدیریت برنامه های منسجمی را برای تحقق اهداف ساخت داخل و بومی سازی در برنامه کاری خود قرار داده است.
وی ادامه داد: طبیعتاً این فعالیت ها از ابتدا با خلق ایده انجام فعالیت های پژوهشی، فعالیت هایی از جنس فناوری، بومی سازی، تجاری سازی و در نهایت ورود محصولات و کالاهای داخلی به بازار عینیت پیدا می کند. پاک سرشت با بیان این که بر این اساس، در مجموعه مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران، ما از ابتدا تا انتها سعی در به ثمر رساندن اهداف ساخت داخل و بومی سازی هستیم، تصریح کرد: در این مسیر، البته با موضوعات کاری متنوعی مواجهه هستیم، ضمن آن که خوشبختانه با توجه به رشد بسیار خوبی که در حوزه فعالیت‌های دانش‌بنیان در کشور صورت گرفته و توسعه شرکت هایی که فعالیت های شان متمرکز بر موضوعات دانش بنیان است، این حوزه از فعالیت های کاری شتاب بسیار خوبی پیدا کرده و ما از توانمندی های بسیار خوبی در شرکت‌های دانش‌بنیان برخوردار شدیم. این مقام مسئول در ادامه توضیح داد: پیامد این فعالیت ها که اکنون به کمک حمایت بخش های حاکمیتی به نتیجه رسیده، نهایتاً منجر به ساخت همه نیازهای فناوری ما می‌شود. وی اظهار داشت: یکی از اقداماتی که طی یکی دو سال اخیر محور فعالیت‌های ما در حوزه پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران قرار گرفته، توسعه فن بازار تخصصی در صنعت گاز است و در واقع محلی برای مبادله فناوری، عرضه و خرید آن. به گفته پاک سرشت، برای اینکه این اتفاق بیفتد، ما نیاز به ایجاد یک اکوسیستم مناسب برای خلق این موضوع، بهره برداری و به ثمر رساندن آن هستیم و طبیعتاً برای این که بازار شکل بگیرد، ما هم نیاز به عرضه کننده داریم و هم متقاضی و خریدار.
وی در ادامه افزود: در خصوص موضوعات فناوری، متقاضیان اصلی در این حوزه بهره برداران و یا همکاران ما در حوزه‌های عملیاتی هستند؛ چراکه آنها نیاز واقعی را برای این صنعت می دانند، نیازی از جنس محصولات فناورانه و عرضه کننده این خدمات هم قطع به یقین، عمدتاً شرکت‌های دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی هستند. مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران با بیان این که برای پیوند بین این دو موضوع و برای شکل گیری عرضه و تقاضا، ما مترصد ایجاد یک فرایند کاری مشخص با کمک المان های دیگری هستیم، گفت: بنابراین مثل بسیاری از بازارهای دیگر، نیاز به یک نماینده و یا کارگزاری داریم که عرضه کننده را به متقاضی متصل کند و به همین دلیل در این راستا یک مجموعه کارگزار فن بازار در صنعت گاز شکل گرفته که طبیعتاً برای به هم رسانی و پیوند دادن نیازها و تقاضاهای محصولات فناورانه، به ما کمک می کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، توضیح داد: در سال ۹۷ فعالیت هایی که در حوزه فن بازار تخصصی صنعت گاز شکل گرفت و نیز با برقراری رویدادهای فناورانه از قبیل تورهای فناوری، برگزاری استارتاپ دموها، استارتاپ پیوندها و اقداماتی از این قبیل، تعدادی از موضوعات مورد نیاز در حوزه صنعت گاز به عنوان اولویت‌های کاری تعریف و به شرکت‌های دانش بنیان تحویل شد و نتیجه این اقدامات، رسیدن به محصولات مورد نیاز همکاران در مجموعه پالایشگاهی و انتقال گاز بوده؛ هرچند که این، تازه ابتدای کار است. به گفته پاک سرشت، ما نیازمند توسعه این فرآیندها هستیم و این نمایشگاه برای به روزرسانی و معرفی چنین فعالیت هایی است؛ در واقع، نمایشگاه محل بسیار مناسبی است برای آگاهی پیدا کردن از توانایی های شرکت های دانش بنیان، شناسایی نیازها و اولویت های مجموعه‌های متقاضی برای محصولات فناورانه و طبیعتا برقراری پیوند و ارتباط بین عرضه کنندگان و متقاضیان.
وی در پایان، اظهار امیدواری کرد که این نمایشگاه محل مناسبی برای توسعه فعالیت هایی از این دست باشد تا بتواند موضوعاتی از این جنس را به بازار مصرف نزدیک تر و طرح اقتصاد فناورانه یا اقتصاد دانش دانش بنیان را تداوم بخشد.


فراخوان مناقصه عمومی (ارزیابی کیفی)

1- موضوع مناقصه : انتخاب سرمایه گذار واجد شرایط پروژه" احداث مرکز کالیبراسیون کنتورهای صنعتی گاز در فشار بالا و شرایط واقعی  به روش ساخت، بهره برداری و انتقال (BOT)

2-  نام  و نشانی دستگاه مناقصه گزار: تهران بلوار کشاورز- خیابان نادری- پایین­تر از خیابان ایتالیا- پلاک 4- شرکت ملی گاز ایران- طبقه 5- مدیریت پژوهش و فناوری .

3 - مهلت دریافت اسناد مناقصه: پس از ارائه مدارک و مستندات ارزیابی کیفی توسط مناقصه گران و انجام ارزیابی و تایید صلاحیت ، نسبت به توزیع اسناد مناقصه اقدام خواهد شد.

4- برآورد مالی اجرای کار:

(بیست ویک میلیون) یورو

5- زمان ارائه مدارک : حداکثر تا پایان وقت اداری روز شنبه 31/1/98

مناقصه گران می توانند فرم های ارزیابی کیفی را از لینک ذیل دریافت و در صورت نیاز با شماره تلفن 84875112 یا 88976204  مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران ، تماس حاصل فرمایند .

لینک  فایل سند ارزیابی


سمینارآشنایی با فناوری بلاک‌ چِین (Block chain) و ابعاد تحولی آن در گاز

با همت مدیریت فناوری و پژوهش شرکت ملی گاز ایران، سمینار «آشنایی با فناوری بلاک‌ چِین (Block chain) و ابعاد تحولی آن در گاز» در سالن شهید رجایی ستاد این شرکت برگزار شد...
 با همت مدیریت فناوری و پژوهش شرکت ملی گاز ایران، سمینار «آشنایی با فناوری بلاک‌ چِین (Block chain) و ابعاد تحولی آن در گاز» در سالن شهید رجایی ستاد این شرکت برگزار شد.

 سعید پاک سرشت مدیر فناوری و پژوهش شرکت ملی گاز ایران در این خصوص اظهار کرد:  پیش‌نگری و تصمیم گیری نسبت به تحولات فناوری های نو، کسب حداکثر مزیت از فناوری های نو در جهت کاهش هزینه ها، افزایش بهره وری، پایداری و مدل های جدید کسب و کار، ارتقای دانش و سواد فناورانه در حوزه های نوین فناورانه، اطلاع از تحولات و اقدامات شرکت‌های رقیب و پیشرو در حوزه گاز در زمینه کاربست فناوری‌های نو، از اهداف این سمینار بود.

این مقام مسئول افزود: برنامه سیمنار آموزشی، با این هدف تنظیم شده که اطلاعات مناسبی برای رده­های مدیریتی و کارشناسی صنعت نفت و گاز ارائه کند تا سکویی برای پژوهش‌ها و تصمیم‌سازی‌های هدفمند بعدی باشد.

وی در ادامه بیان داشت: معتقدیم کسب دانش پایه نسبت به فناوری بلاک‌ چِین و تاثیرات آن در صنعت نفت و گاز برای تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیرندگان در صنعت گاز ایران کلیدی بوده و در گام­های بعدی نیاز به برنامه­ریزی برای تدوین استراتژی و اخذ تصمیم مناسب در مواجهه با این فناوری وجود دارد.

پاک سرشت گفت: فناوری بلاک‌ چِین مزایای مهمی دارد، ازجمله آن که یک فناوری امن محسوب می‌شود، زیرا در آن از کریپتوگرافی برای تولید امضای دیجیتال (شامل "کلید خصوصی" و "اطلاعات یا داده‌ای که قرار است در شبکه منتقل شود") استفاده می‌شود؛ فناوری که می­تواند متناسب با نیاز سازمان­ها، عمومی، خصوصی (نیازمند مجوز) یا کنسرسیومی شکل­داده شود.

مدیر فناوری و پژوهش شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: از دیگر مزیت­های کلیدی این فناوری، افزایش شفافیت بوده که با صرفه جویی در زمان و هزینه همراه است. این شفافیت و کاهش هزینه به واسطه ثبت و ردیابی تمام قراردادها، موافقتنامه‌ها، گزارش‌دهی و نظارت به صورت داخلی و در رابطه با ارائه‌کنندگان خدمات به همراه کلیه مدارک مربوط به آنان، ایجاد می­شود.

وی افزود: به طور عمومی کاربردهای فناوری بلاک‌ چِین در سه بخش سوابق دیجیتال قوی، مبادله دارایی­های دیجیتال و قراردادهای هوشمند قابل تصور است. برای صنعت نفت و گاز کاربردهایی چون «ردیابی مبداء برای اعتبارسنجی و کنترل کیفیت»، «مدیریت چرخه کامل دارایی»، «افزایش قابلیت‌های قراردادهای مبتنی برعملکرد»، «اجرای قرارداد»، «تجارت کالای فیزیکی»، «ارائه صورتحساب به کمک سنسور»، «تحریم‌ها و معاملات غیرقانونی»، «قوانین مالیاتی»، «کاهنده فساد در زنجیره تامین»، «سرمایه‌گذاری مشترک در صنعت نفت و گاز» و «ارز دیجیتال بر مبنای نفت و گاز» برشمرده شده است.

پاک سرشت توضیح داد: همچنین رصد فعالیت­های شرکت­های بزرگ و فعالان صنعت نفت و گاز چون BP (بی پی)، Shell (شِل)، Eni (اِنی)، Stat Oil، (استات اویل)، Aramco (آرامکو)، شرکت مبادلات نفتی گانور، گروه مرکوریا انرژی و شرکت حفاری فراساحلی دیاموند نشان می­دهد از حدود 3 سال پیش این شرکت­ها اقداماتی را در زمینه کاربست فناوری بلاک‌ چِین در صنعت نفت و گاز در حوزه مبادلات و زنجیره تأمین صورت داده­اند و این فعالیت­ها صورت افزایشی و پرشتابی به خود گرفته است.

پاک سرشت در ادامه سخنان خود به چالش های این فناوری اشاره کرد و گفت: برای پیشبرد و توسعه این فناوری چالش­های جدی­ای وجود دارد که از جمله این چالش­ها می­توان به آگاهی و درک پایین از فناوری بلاک‌ چِین، فقدان وجود استانداردها و تجارب برتر، عدم‌قطعیت‌های حقوقی و قانونی، چالش مصرف انرژی و یکپارچه سازی با سیستم‌های موجود اشاره کرد.

وی اظهار کرد: در پیمایش شورای جهانی انرژی در سال 2018، بلاک‌ چِین از جدی‌ترین عدم ‌قطعیت‌های پیشِ روی این صنعت برآورد شده که در عین حال تاثیر بسیار بالایی نیز بر آینده این صنعت دارد.

پاک سرشت ادامه داد: مجمع جهانی اقتصاد در سال 2017 و در طرح گذار دیجیتال صنایع پیش‌بینی‌کرده که تحولات دیجیتال در صنعت نفت و گاز (در مقایسه با صنایع دیگر) بیش از آنکه انقلابی باشد، تکاملی است.

به گفته وی، دیجیتالی شدن در صنعت نفت و گاز و در دهه آینده، چیزی بین 1.6 تا 2.5 تریلیون دلار برای صنعت، مشتریانش و جامعه ارزش خواهد داشت. این فناوری‌ها باعث صرفه جویی 170 میلیارد دلاری برای مشتریان، ارتقاء بهره‌وری حدود 10 میلیارد دلاری، کاهش مصرف آب به ارزش 30 میلیارد دلار و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به میزان 430 میلیارد دلار، خواهد شد.

پاک سرشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که به طور ویژه و در رابطه با بلاک‌ چِین، شرکت مشاوره مک کنزی این فناوری را به عنوان یکی از 5 فناوری برتری که در 10 سال آینده صنعت نفت و گاز را تغییر خواهند داد، شناسایی کرده، گفت: شرکت پژوهشی و مشاوره‌ای گارتنر در سال 2017 پیش‌بینی کرده، ارزش افزوده کسب ‌وکارهای بلاک‌ چِین تا سال 2025 بیش از 176 میلیارد دلار و تا سال 2030 به بیش از 3100 میلیارد خواهد رسید و این در حالی است که در بخش انرژی، برآورد شده است که بین 100 تا 300 میلیون دلار در 100 برنامه بلاک‌ چِین سرمایه‌گذاری شده است.

مدیر فناوری و پژوهش شرکت ملی گاز ایران در پایان بیان کرد: این عدم­قطعیت‌ها نشان می­دهد که هنوز تردیدها در صنعت انرژی و به طور ویژه نفت و گاز بسیار است. به طور مثال آیا در زمان مناسبی برای کاربست فناوری در صنعت نفت قرار داریم؟ پتانسیل بلاک‌ چِین برای تغییر شکل صنعت جدی است؟ اگر به عنوان یک شرکت پیشرو اقدام شود، آیا سرمایه‌گذاری و ریسک آن به منافعش خواهد ارزید؟ آیا بلاک‌ چِین یک فرصت طلایی برای پیشتازی یا جبران عقب ماندگی است؟ اگر سرعت عمل ضروری است، چه باید کرد؟ چگونه می‌بایست سیگنال درست را از هیاهو تمیز داد و مواظب بود باورهای نادرست و واقعیت‌ها در هم نیامیزند؟ پاسخ به این پرسش‌ها می‌تواند گام‌های ما را در این راه استوارتر و روشن‌تر سازد.


آغاز همکاری های مشترک فی ما بین شرکت انتقال گاز ایران و مؤسسه مطالعات بین المللی انرژی

جلسه توسعه همکاری های مشترک آموزشی و پژوهشی در زمینه انرژی و پایداری با حضور مبینی دهکردی مشاور وزیر نفت و رئیس موسسه مطالعات بین المللی انرژی، سعید توکلی مدیرعامل ، اعضای هیأت مدیره، مدیران و کارشناسان ستاد و مناطق عملیاتی شرکت انتقال گاز ایران در تاریخ 5 آذرماه 97، در سالن کنفرانس این شرکت برگزار شد.

سعید توکلی مدیر عامل شرکت انتقال گاز ایران، موسسه مطالعات بین المللی انرژی را یکی از مراکز معتبر برای آغاز همکاری های فی ما بین در زمینه آموزش های تخصصی به ویژه مدیریت انرژی و پایداری عنوان کرد.

وی ادامه داد: شرکت انتقال گاز ایران، نیز در این راستا فعالیت ها و اقداماتی را در زمینه های برنامه ریزی استراتژیک و مدیریت انرژی انجام دداه است.

توکلی ضمن بیان نحوه ی همکاری های آموزشی با موسسه مطالعات بین المللی انرژی، بر تعامل بین کمیته های فنی انرژی ستاد، مناطق عملیاتی و هم چنین معاونت آموزشی موسسه، در جهت تحقق اهداف مورد نظر، تأکید کرد.

در ادامه جلسه، مبینی دهکردی مشاور وزیر نفت، سیاست های اصلی موسسه را با رویکردهای جدید، حاکی از استاندارد بالای موسسه دانست و افزود: موسسه مطالعات بین المللی انرژی در زمینه های آموزشی، پژوهشی و تبادل دانش در راستای برنامه ریزی، مدیریت و مدل سازی سیستم های انرژی، دارای توان بالایی است.

رجبی معاون آموزش موسسه مطالعات بین المللی و انرژی نیز در ادامه، زمینه های مختلف توانمندی موسسه را در امور آموزشی و سرفصل های قابل ارایه مطابق استانداردهای بین المللی تشریح کرد.

گفتنی است موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی، وابسته به وزارت نفت و از مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی تابع ضوابط وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری است.


فراخوان مناقصه عمومی (ارزیابی کیفی)

1- موضوع مناقصه : انتخاب سرمایه گذار واجد شرایط پروژه" احداث مرکز کالیبراسیون کنتورهای صنعتی گاز در فشار بالا و شرایط واقعی  به روش ساخت، بهره برداری و انتقال (BOT)"

2-  نام  و نشانی دستگاه مناقصه گزار: تهران بلوار کشاورز- خیابان نادری- پایین­تر از خیابان ایتالیا- پلاک 4- شرکت ملی گاز ایران- طبقه 5- مدیریت پژوهش و فناوری .

3 - مهلت دریافت اسناد مناقصه: پس از ارائه مدارک و مستندات ارزیابی کیفی توسط مناقصه گران و انجام ارزیابی و تایید صلاحیت ، نسبت به توزیع اسناد مناقصه اقدام خواهد شد.

4- برآورد مالی اجرای کار:

000/000/21(بیست ویک میلیون) یورو

5- زمان ارائه مدارک : حداکثر تا پایان وقت اداری روز شنبه 31//98

مناقصه گران می توانند جهت دریافت فرم های ارزیابی کیفی و کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اطلاع رسانی الکترونیکی شرکت ملی گاز ایران به آدرس www.nigc.ir  ( بخش آگهی ها مناقصه های پیمان ) و یا وبگاه مدیریت پژوهش و فناوری به آدرس http://research.nigc.ir  مراجعه و در صورت نیاز با شماره تلفن 84875112 یا 88976204  مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران ، تماس حاصل فرمایند .

لینک  فایل سند ارزیابی

1- موضوع مناقصه : انتخاب سرمایه گذار واجد شرایط پروژه" احداث مرکز کالیبراسیون کنتورهای صنعتی گاز در فشار بالا و شرایط واقعی  به روش ساخت، بهره برداری و انتقال (BOT)"

2-  نام  و نشانی دستگاه مناقصه گزار: تهران بلوار کشاورز- خیابان نادری- پایین­تر از خیابان ایتالیا- پلاک 4- شرکت ملی گاز ایران- طبقه 5- مدیریت پژوهش و فناوری .

3 - مهلت دریافت اسناد مناقصه: پس از ارائه مدارک و مستندات ارزیابی کیفی توسط مناقصه گران و انجام ارزیابی و تایید صلاحیت ، نسبت به توزیع اسناد مناقصه اقدام خواهد شد.

4- برآورد مالی اجرای کار:

(بیست ویک میلیون) یورو

5- زمان ارائه مدارک : حداکثر تا پایان وقت اداری روز شنبه 31/1/98

مناقصه گران می توانند فرم های ارزیابی کیفی را از لینک ذیل دریافت و در صورت نیاز با شماره تلفن 84875112 یا 88976204  مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران ، تماس حاصل فرمایند .

لینک  فایل سند ارزیابی


تعویق میزبانی کنفرانس علمی پژوهشی اتحادیه بین المللی گاز IGRC توسط ایران از سال 2020 به سال 2023

متعاقب درخواست مطرح شده  از سوی اتحادیه بین المللی گاز (IGU)  مبنی بر تعویق میزبانی کنفرانس IGRC2020 در سال 1399توسط شرکت ملی گاز ایران و پس از بررسی جوانب مختلف این موضوع در کمیته ملی کنفرانس در سطح شرکت، با این پیشنهادموافقت و مقرر شد میزبانی کنفرانس مذکور توسط ایران به سال 2023 موکول شود. این تصمیم همچنین در جلسه اخیر کمیته اجرایی IGU که در مورخ 2 آبان ماه جاری در شهر ونیز ایتالیا برگزار شد به تصویب رسید.


رویداد ایده پردازی ( استارت آپ ویکند تخصصی ) در حوزه توزیع گاز

به اطلاع همکاران محترم می رساند رویداد ایده پردازی ( استارت آپ ویکند تخصصی ) در حوزه توزیع گاز توسط شرکت گاز استان قزوین با همکاری مدیریت محترم پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در تاریخ های 7 الی 9 آذر ماه سال جاری در محل دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین(ره) با محورهای ذیل  برگزار می گردد:
1-بهبود عملکرد فیلتراسیون ،کاهش فشار،بودار کنندگی و اندازه گیری گاز در ایستگاههای تقلیل فشار
2-شناسایی و ارتقای توانمندی در زمینه روشهای جدید بازرسی فنی و  نشت یابی خطوط توزیع و تغذیه و انشعابات
3-شناسایی و ارتقای توانمندی در روشهای پیشرفته و هوشمند نگهداری و تعمیرات در حوزه توزیع گاز و توزیع قبوض
4-شناسایی و ارتقای توانمندی تکنولوژیک در زمینه فناوری های پایش و کنترل خوردگی
5-شناسایی و ارتقای توانمندی تکنولوژیک در زمینه فناوری ها و روشهای کارآمد و نوین احداث شبکه های توزیع و تغدیه و ایستگاهها
6-ارتقای توانمندی در زمینه طراحی،مهندسی و بهره برداری شبکه توزیع و تغذیه و ایستگاهها
7-ارتقا و توسعه سیستمهای اندازه گیری مشترکین گاز
لذا ایده پردازان محترم می توانند از طریق سایت اینترنتی ذیل جهت حضور در رویداد مذکور ثبت نام نمایند  :

https://evand.com/events/gasstartup-ir

ضمناً دبیرخانه رویداد مذکور به شماره تماس 33652654-028پاسخگوی سوالات احتمالی می باشد."


فن بازار و استارتاپ؛ مکمل یکدیگر در توسعه و اقتصاد کشور و نمونه های آن در صنعت گاز

 چند سالی است که کلمه فن‌بازار و استارتاپ در برخی از رسانه‌ها به گوش ما می‌رسد، به طوری که با کمی تحقیق در مورد این دو مقوله درمی‌یابیم که این دو مکمل یکدیگرند؛ چرا که استارتاپ (Startup) به معنی شرکت نوپایی است که معمولاً به تازگی و در نتیجه کارآفرینی ایجاد شده، رشد سریعی دارد و در جهت تولید، راه حلی نوآورانه و دوام‌پذیر برای رفع یک نیاز در بازار ارایه می‌دهد. شرکت‌های نوپا می‌توانند در هر حوزه‌ای ایجاد شوند، ولی اغلب به شرکت‌هایی گفته می‌شود که رشد سریعی دارند و در زمینه تکنولوژی فعالیت می‌کنند...
شرکت‌های نوپا می‌توانند در هر شکلی و به هر اندازه‌ای ایجاد شوند، ضمن آن که سرمایه‌گذارها به‌طور کلی به سمت آن دسته از شرکت‌های نوپایی جلب می‌شوند که نسبت به ریسک موجود، سود بالایی دارند و مقیاس‌پذیرتر هستند،  بنابراین هزینه راه‌اندازی کمتر، ریسک زیاد و توان بالقوه بالایی برای برگرداندن سرمایه دارند. معمولاً یک شرکت نوپای موفق، قابلیت رشد بیشتری نسبت به یک شرکت جاافتاده دارد، یعنی می‌تواند با سرمایه‌ای کمتر، نیروی کار یا زمینه رشد بیشتری نسبت به شرکت‌های قدیمی داشته باشد.

شرکت‌های نوپا برای رشد سریع خود نیاز به جذب سرمایه دارند و در این راه گزینه‌های مختلفی دارند. شرکت‌های دیگر یا افراد سرمایه‌گذار می‌توانند به شرکت‌های نوپا با تبادل پول نقد در برابر سهام کمک کنند تا فعالیت خود را شروع کنند. در عمل، خیلی از شرکت‌های نوپا از سوی بنیانگذارانشان سرمایه‌گذاری می‌شوند.

وظیفه مهم در راه‌اندازی یک کسب‌وکار، تحقیق برای اعتبار، ارزیابی و توسعه ایده یا مفاهیم آن کسب‌وکار است. اگر ارزش یک شرکت بر اساس فناوری آن شرکت باشد، مهم است که بنیانگذاران از مالکیت معنوی ایده‌های خود حفاظت کنند.

... و اما فن‌بازار به معنای بازار فناوری، محلی برای مبادلات تکنولوژی است. در بازار فناوری، فن‌بازارها نقش واسطه‌ای برای رساندن اطلاعات تکنولوژی به «عرضه‌کنندگان»، «متقاضیان»، «کارآفرینان» و «سرمایه‌گذاران» را دارند. ضمن آن که به ارائه مشاوره در خصوص مراحل انتقال تکنولوژی نیز می‌پردازند.

در اصل، فن‌بازار در نقش یک واسطه حرفه‌ای در سطوح مختلف در کنار عرضه‌کنندگان (دانشگاه‌ها، پژوهش‌گاه‌ها و واحدهای تحقیق و توسعه صنایع) و متقاضیان تکنولوژی (صنایع بزرگ، بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط، سرمایه‌گذاران و حتی دانشگاه‌ها) خواهد بود. با این تعریف می‌توان گفت فن‌بازار در اصل یک بنگاه تخصصی معاملات تکنولوژی است.

در این بازار، فروشندگان تکنولوژی فرصت می‌یابند تا ایده‌ها و تکنولوژی‌های خود را به معرض نمایش گذاشته و برای آن‌ها اقدام به بازاریابی کنند. از طرفی این امکان نیز وجود دارد که متقاضیان تکنولوژی نیز تقاضاهای خود را مطرح کرده و به این صورت قدرت انتخاب بالاتری در بین گزینه‌ها داشته باشند.

در همین راستا یکی از فن‌بازارهایی که در کشور برای توسعه کسب و کار بیشتر فعالیت خود را چند سالی است آغاز کرده، فن بازار صنعت گاز است که به عنوان نخستین فن بازار تخصصی در کشور با همکاری «فن‌بازار ملی ایران» در فروردین ماه 96 با هدف شناسایی خلاءها و نیازهای صنعت گاز و رفع آن از طریق شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان و همچنین کمک به مرتفع شدن مسیر تجاری سازی اختراعات ایجاد شده است.

این شرکت با برگزاری دو استارتاپ دمو در سال جاری توانسته چندین شرکت دانش‌بنیان در حوزه صنعت گاز را به سرمایه‌گذاران معرفی کند.

گزارش دومین استارتاپ دموی صنعت گاز را که روز شنبه 28 مهر ماه سال 97 در شرکت ملی گاز ایران برگزار شد، از زبان خبرنگار این شرکت، با هم پی می‌گیریم.

                             *****************************************

وظیفه تسهیل‌گری و تنظیم‌گری شرکت ملی گاز ایران

فن بازارتخصصی صنعت گاز نخستین فن بازار تخصصی کشور است که ما به‌عنوان یک شرکت دولتی و حاکمیتی تلاش داریم وظیفه تسهیل‌گری و تنظیم‌گری خود را به نحو احسن د این زمینه به انجام برسانیم.

سعید پاک‌سرشت، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران به‌عنوان نخستین سخنران این مراسم، با بیان این مطلب، اظهار داشت: این امر بدین معنی است که باید نیازهای واقعی در صنعت گاز را شناسایی، اولویت‌بندی و سپس در معرض دید عرضه‌کنندگان که همان شرکت‌های دانش‌بنیان، پارک‌های علم و فناوری و .... هستند، قرار دهیم.

به گفته پاک‌سرشت، فضای کسب و کار در کشور وارد عرصه‌های جدیدی شده و طبیعتاً ورود به یک فضای کسب و کار جدید نیازمند انجام وظیفه بازیگران و ذی‌نفعان مختلفی است که در این عرصه وجود دارند.

وی افزود: دولت‌ها قابلیت پاسخگویی به تمامی انتظارات ایجادشده در بخش اشتغال در کشور را ندارند، از این رو ما نیازمند به خدمات و  محصولات بیشتر برای ایجاد اشتغال بیشتر هستیم.

پاک‌سرشت با بیان اینکه فضای کسب و کار نیازمند توجهی ویژه است، بیان داشت: برای ورود به این عرصه، نیازمند ذی‌نفعان و بازیگران مهم و مختلفی هستیم و یکی از این عرصه‌های مهم و مختلف، عرصه فن‌آوری است که با افزایش نیازهای فن‌آورانه در کشور و روند رو به رشد و توسعه علمی و توجه به تأمین این نیازهای فن‌آورانه، خوشبختانه به سمت بهره‌گیری از توان داخلی پیش می‌رویم.

این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه فن‌بازار برگرفته از بازار فن‌آوری است و سعی و سیاست بر این است که این فضای مناسب در کشور ایجاد شود، تصریح کرد: اگر چه امروز در فن‌بازار تخصصی صنعت گاز، نگاه ما به تأمین نیازهای فن‌آورانه این صنعت است، اما یک نگاه بسیار مهم دیگر هم به این موضوع داریم که آن، تمرین کردن و آماده شدن بازیگران و ذی‌نفعان مختلف برای ورود به این عرصه است.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در تشریح نقش حاکمیتی شرکت ملی گاز ایران اظهار کرد: ما اگر چه سعی می‌کنیم در قالب چنین رویدادهایی، نیازهای فن‌آورانه این صنعت را تأمین کنیم، اما در واقع در کنار دستیابی به این مهم، تمرین می‌کنیم  تا بتوانیم به عنوان بازیگری تأثیرگذار در چارچوب وظایف حاکمیتی، سایر ذی‌نفعان را نیز در این بازار و عرصه کنار یکدیگر قرار دهیم.

به گفته وی، حاکمیت به عنوان تنظیم‌گر باید سعی کند که این فضای مناسب را ایجاد کند و استارتاپ دموی صنعت گاز، یکی از رویدادهایی است که با این هدف طراحی شده است.

وی در ادامه سخنان خود بیان کرد: بخش عمده ای از  توان علمی و  فن‌آورانه کشور در شرکت‌های کوچک و نوپا شکل می‌گیرد؛ از این رو باید فضایی را برای عملیاتی کردن این توان به محصول ایجاد کنیم و شرکت ملی گاز ایران این افتخار را دارد که در این کار ورود و برای اینکه بتواند فضای کسب و کار را ایجاد کند، فرهنگ‌سازی کرده و خودش نیز یک بازیگر مؤثر باشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه شرکت ملی گاز ایران بخشی از وظایفش در حوزه‌های عملیاتی است، گفت: سعی داریم که با تامین این نیازهای فن‌آورانه  بخشی از این نیازها را تامین کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: در این راستا تلاش‌های خوبی طی یک سال گذشته در قالب تورهای مختلف برای آشنایی شرکت‌های کوچک با نیازهای صنعت گاز برنامه‌ریزی و اجرا شد و زمینه مساعد و مناسبی برای تبادل آرا بین متقاضیان و عرضه‌کنندگان کالا و محصولات شکل گرفت.

پاک سرشت با بیان اینکه سعی می کنیم برای این کسب و کار بازیگران دیگری را هم ایجاد کنیم عنوان کرد: به عنوان مثال در قالب فن بازار دو کارگزار رسمی شکل گرفته که کار آن‌ها ایجاد ارتبط موثر بین متقاضیان و عرضه‌کنندگان است. ضمن اینکه بایستی دیگر ذی‌نفعان مانند سرمایه‌گذاران که بازیگران اصلی این بازار هستند را نیز در کنار خود داشته باشیم.

صنعت گاز، صنعتی پیشرو در صحنه جهانی

موضوعات جدیدی در چند سال اخیر در حوزه علم فن‌آوری در کشور مانند شرکت‌های دانش‌بنیان و توانمندی‌های این شرکت‌ها مطرح شده که استفاده از این ظرفیت‌ها در زمانی که محدودیت‌هایی در کشور بوجود می‌آید، خود را بهتر نشان می‌دهد.

در ادامه، حسین صابری، معاون توسعه فناوری پارک علم و فناوری پردیس با این جملات آغاز سخن کرد و با اشاره به سابقه 10 ساله این مجموعه با شرکت ملی گاز ایران، بیان داشت: این همکاری موجب شد، فضاهای جدیدی در این حوزه بوجود بیاید و اقداماتی از قبیل شناسایی نیازهای این صنعت صورت پذیرد که در کنار آن، ما نیز کمک‌هایی را در حد توان‌مان انجام دهیم.

این مقام مسئول اظهار کرد: فن‌بازار ملی ایران که 13 سال از تأسیس آن می‌گذرد، با ایجاد 18 فن‌بازار منطقه‌ای و چند فن‌بازار تخصصی، من‌جمله نخستین فن‌بازار تخصصی که فن‌بازار تخصصی گاز است، تلاش می‌کند که به صنایع اولویت‌دار نقشه جامع علمی کشور ورود کند، از این رو صنعت گاز و نفت و بعضی صنایع دیگر، جزو صنایع اولویت‌دار رده «الف» کشور قرار دارند.

این مقام مسئول تصریح کرد: در صحنه جهانی، صنعت گاز صنعت بسیار پیشرویی است و با توجه به ذخایر بسیار زیاد کشور ما ایران از این نعمت الهی، می‌توان از مزایای بزرگی که این صنعت دارد، استفاده کرد.

وی بیان کرد: فن بازار تخصصی صنعت گاز از یک نیاز نشأت و در فرصت نسبتاً کوتاهی نیز شکل گرفت و تیم بسیار باانگیزه و علاقه‌مندی روی این کار مهم تمرکز کردند، به‌گونه‌ای که به باور ما، این کار می‌تواند قابل توسعه در مابقی اجزای تخصصی وزارت نفت هم باشد.

وی در ادامه گفت: موضوع جدیدی که می‌تواند مطرح باشد، عکس مدلی است که ما اکنون، حاضر به انجام آن هستیم، در واقع، می‌توانیم رویدادی داشته باشیم که تقاضاها به فن‌آوران عرضه شوند؛ بدین معنا که نیازهایی وجود دارد که این نیازها می‌توانند از طریق شرکت‌های صنعتی و شرکت‌هایی که در حال حاضر، مجتمع بزرگ صنعت گاز را مدیریت می‌کنند، مطرح شود؛ شاید این بخش، جزو ظرفیت‌هایی باشد که می‌تواند به فن‌آوران عرضه شود.

صابری تصریح کرد: با این ظرفیت‌های بزرگی که در کشور داریم و نیروهای انسانی بسیار توانمند و هوشمندی که از دانشگاه‌های معتبر فارغ‌التحصیل می‌شوند، می‌توان با عرضه تقاضاها به این نیروها، ظرفیت‌های جدیدی را ایجاد کرد که فن‌بازار تخصصی صنعت گاز آن را هدف‌گذاری کرده است.

شایان ذکر است از زمان انتشار فراخوان در دومین رویداد استارتاپ دموی صنعت گاز که در 20 شهریورماه از طریق دانشگاه‌ها و فضای مجازی صورت گرفت، 32 طرح تا 13 مهرماه در حوزه‌های مختلف صنعت گاز دریافت شد که از این میان، 23 طرح به کمیته داوری ارجاع شد و کمیته متشکل از متخصصان صنعت گاز، 11 طرح را دارای حداقل شرایط برای ارائه در رویداد استارتاپ دمو دانستند، ضمن آن که از این 11 طرح، 7 طرح از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان و 4 طرح از سوی شرکت‌های غیر دانش‌بنیان ارائه شده است.

در پایان این نشست، پاک‌سرشت از ۴ بازیگر اصلی این رویداد مهم سخن گفت و یادآور شد: ارایه‌دهندگان طرح، سرمایه‌گذاران (هم پول و هم تقاضا)، نهادهای واسط (بروکرها) و نهادهای فن‌بازار به‌عنوان ۴ بازیگر اصلی در این استارتاپ دمو شرکت کرده‌اند و ما تلاش داریم تا با نقش حاکمیتی خود، هرچه بیشتر در راستای پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی و استفاده از ظرفیت‌ها و توان داخل، گام برداریم.

۱- شرکت آتیه پردازان شریف (زنود)

ایده: آندهای اکسید فلزی مختلط یا آندهای (Mixed Metal Oxide) MMO برای استفاده در محیط‌های کلردار شامل پوشش ترکیب اکسیدهای فلزات گرانبها (همچون ایریدویم، تانتالیوم، روبیدیوم و تیتانیوم) بر روی زیرلایه تیتانیوم هستند. این آندها به علت ویژگی‌های منحصر به فرد؛ از جمله طول عمر بالا، وزن پایین و جریان خروجی بالا، کاربرد وسیعی در صنایع پیدا کرده‌اند.

یکی ازاین کاربردها در حوزه مسأله خوردگی فلزات است. مسأله خوردگی فلزات در مورد تجهیزات صنعتی که در تماس با خاک و آب هستند، موجب تحمیل هزینه‌های سنگین می‌شوند و لازم است تمهیدات لازم جهت کنترل خوردگی صورت گیرد. یکی از مؤثرترین روش‌های کنترل خوردگی، حفاظت کاتدیک است. آندهای MMO جدیدترین نوع آندهای مورد استفاده در سیستم‌های حفاظت کاتدیک با اعمال جریان هستند.

۲- شرکت مشاوران توسعه آینده

ایده: شرکت‌های کوچک، متوسط و بزرگ گاز دارای ضریب خلق دانش بسیار بالایی از سوی پرسنل هستند که متأسفانه در اکثر مواقع، این دانش‌ها در هیچ نرم‌افزار یا بانک دانشی منسجمی ثبت و بازیابی نمی شود.

از سوی دیگر، این سازمان‌ها به شدت نیازمند یک شبکه ارتباطی درون سازمانی برای همکاری دانشی بین اعضای رسمی و وابسته هستند، اما هیچ ساز و کار شبکه دانشی در آن‌ها وجود ندارد. براساس همین ضرورت و با توجه به محدودیت تخصیص هزینه، طرح مدیریت دانش به عنوان (KMAAS) برای شرکت‌های کوچک، متوسط و بزرگ (SMEs & LSOs) صنعت گاز ایران ارایه شده است.

۳- شرکت پالا فناوران آپادانا (پالاکو)

ایده: معیوب شدن قطعات استراتژیک و نبود دانش لازم برای تعمیر آن‌ها، همواره از مشکلات بزرگ صنایع کشور بوده است. روش‌های بازسازی موجود از جمله فرآیندهای جوشکاری مرسوم و فرآیندهای پوشش‌دهی هرچند در برخی موارد کارآمد خواهند بود، اما کارایی و کیفیت اجرایی قابل توجهی را نیز به همراه دارد.

اساس فناوری روکش‌کاری لیزری به این ترتیب است که آلیاژ مخصوص روکش‌کاری توسط یک پرتوی لیزری ذوب و آزادانه پخش  و روی زمینه منجمد می‌شود. اشعه لیزر، همچنین موجب ذوب لایه نازکی از زمینه شده که با فلز جوش مایع ترکیب و پیوند متالوژیکی قوی ایجاد می‌کند.

۴- شرکت تجهیزات ارگ پارسیان (تاپکو)

ایده: کمپرسورهای سانتریفوژ بر اساس استاندارد API617

فن و بلوئر سانتریفوژ بر اساس استاندارد  API673

توربواکسپندر بر اساس استاندارد API617

۵- شرکت کیمیا صنعت آترون

ایده: شرکت کیمیا صنعت آترون با بدست آوردن دانش فنی کاملاً بومی، موفق به ساخت پکیج تخریب مولکولی پیشرفته (AMD) جهت تصفیه کاستیک مستعمل (Spent Caustic) برای نخستین بار در ایران شده است. کاستیک مستعمل، یکی از آلاینده‌ترین پساب‌های صنایع نفت، گاز و پتروشیمی است که متأسفانه به دلیل نبود دانش فنی تصفیه آن در کشور، هیچ‌گونه عملیات تصفیه بر روی آن انجام نمی‌شود و به بزرگ‌ترین دغدغه محیط زیستی پالایشگاه‌های گازی بالاخص و برخی پالایشگاهنفت صنایع پتروشیمی تبدیل شده است. خوشبختانه توانایی این فناوری با انجام راه اندازی پایلوت در یکی از پالایشگاه های گاز پارس جنوبی و رسیدن به راندمان 97 درصد در کاهشCOD، 100 درصدکاهش سولفاید، 100 درصد کاهش رنگ و بو و 75 درصد کاهش املاح پساب با اخذ تاییدیه از مجموعه پارس جنوبی محقق شده است. با اجرای این پروژه مشکل آلودگی پساب ناشی از جریان کاستیک مستعمل (Spent Caustic) رفع خواهد شد.

6-شرکت تدبیرگران سامانه های انرژی

ایده: ماشین های دوار از قبیل توربین ها، کمپرسورها رکن اکثر صنایع نفت، گاز و نیروگاهی است، این ماشین ها گران قیمت بوده و نگهداری آن ها پر اهمیت و خرابی آن ها منجر به کاهش شدیدتولید و ضرر اقتصادی می شود. سامانه های پایشوضعیت و ارتعاشات ماشین های دوار بر اساس استاندارد API670 نه تنها از نظر ایمنی الزامی می باشد، از نظر کاهش هزینه های نگهداری و تداوم تولید نیز توجیه اقتصادی دارند. سامانه TVM3500 مشابه محصول BN3500E منطبق بر فناوری های روز دنیا دارای مزیت قیمتی و خدماتی پشتیبانی و گارانتی بوده، طراحی آن بر اساس استاندارد API670 و با افزایش ایمنی، افزایش قابلیت دسترسی Availability و کاهش هزینه های نگهداری برای صنعت ایجاد ارزش می کند. این سامانه مجهز به یک نرم افزار مانیتورینگ، اخذ و پردازش داده ها، عیب یابی و آرشیو بسیار پیشرفته است.

7- شرکت بهتاروغن روان پاسارگاد

ایده: هدف از این ایده جلوگیری از آلودگی های زیست محیطی گوگردی که از سوی گاز های فلر بوجود می آید و همچنین جلوگیری از سوختن حدود300 میلیون متر مکعب گازدر سال در کشور عزیزمان که این خود گواه مناسبی برای توجیح ایده مربوطه است.

الف)- راکتور سولفورزدایی از گازکه قابلیت عملکرد در دما و فشار محیط واکنش انجام می دهد که این خود از نظر هزینه تجهیزات اولیه ( سرمایه در گردش) بسیار مقرون به صرفه و ارزان است.

ب)- فیلترپرس در راکتور فوق آلودگی گوگردی تبدیل به نمک های پایه سولفیدی در اندازه نانو می شود که وظیفه این واحد، جداسازی سولفیدها و برگرداندن کاتالیست مایع به واحد راکتور است. همچنین سولفید را برای ارائه به بازار آماده می کند.

 8- شرکت سپنتا الکترونیک طبرستان

ایده: شرکت مهندسی دانش بنیان سپنتا الکترونیک طبرستان به عنوان یک مجموعه دانش بنیان تحقیقاتی، تولیدی و اجرایی است که با حفظ ماهیت علمی و تحقیقاتی خود و بکارگیری تکنولوژی های روز دنیا، محصولات کاربردی نوآورانه خود را در صنعت الکترونیک و الکترونیک - قدرت عرضه می کند. طراحی و ساخت سیستم مانیتورینگ شعله مخصوص توربین های گازی برای نخستین بار در کشورما حصل فعالیت های آن است. فعالیت اصلی شرکت ارائه سیستم ها و زیر سیستم های الکترونیک، الکترونیک - قدرت، الکترونیک- دیجیتال و نرم افزارهای کامپیوتری است. بکارگیری علم و فناوری های نوین و حرکت همگام با مراکز علمی پیش رو در سطح جهان لازمه رسیدن به هدف مذکور است که این شرکت به پشتوانه همکاران خود در اجرای آن مصمم است.

تولید محصولات با کیفیت عالی و خدمات قابل ارائه در عرصه جهانی، مهمترین هدف این شرکت است.

9- گروه صنعتی گرادیان مغناطیسی

ایده: در واحدهای فرآیندی از جمله پالایشگاه، سیال گاهی اوقات صدها و بلکه هزاران متر را طی می کند تا به محصول مورد نظر تبدیل شود. در این بین سیال یا گاز علاوه بر لوله ها که عمر برخی از آن ها حتی نزدیک به یک قرن می رسد و فشارهای متفاوت باعث ایجاد پدیده خوردگی در آ نها شده، از تجهیزات دیگر فرآیندی از قبیل مخازن، برج ها، مبدل های مختلفی حرارتی، انواع اتصالات لوله ها و تجهیزات دوار مانند پمپ ها و کمپرسورها تلمبه ها و ... عبور می کند. وجود خوردگی در سیستم  و تردد پاتیکل های آهنی به عنوان معضلی بزرگ برای واحدهای فرآیندی شکل گرفته است.

فیلترهای مغناطیسی نخستین بار از سوی گروه صنعتی گرادیان با استفاده از بومی سازی تکنولوژی ساخت این فیلتر توسط شرکت های اروپایی به پالایشگاه نفت آبادان عرضه شد و پس از آن به عنوان یک تجهیز کار آمد در سایر واحد های فرآیندی کارخانجات نفت و گاز مورد استفاده قرار گرفت. فیلتر های ی با کاهش هزینه ای عملیاتی،کاهش الودگی های زیست محیطی و راندمان بالاتر نسبت به سایر روش های فیلتراسیون ذرات آهنی به عنوان روشی نوین در کارخانجات مربوطه مورد استفاده قرا می گیرند.

10 - شرکت پارسیان صنعت فارس

ایده: هدف از این طرح ، تعمیر و بازسازی Fully Welded Valves و ایجاد صرفه جویی ارزی حاصل از بهره برداری مجدد از این شیرها است. در این طرح که به همت تیم پژوهشی این شرکت برای نخستین بار در ایران مطرح می شود ، ساختار شیرهای مذکور مطالعه و بررسی شده و راهکارهای مربوط به دمونتاژ هر یک از ولوها براساس ساختار طراحی آنها توسط تیم متخصص طراحی تدوین شده و پس از دمونتاژ ولو از سوی تیم مجرب بازسازی ، با شناسایی عیوب ، اقدام به رفع عیوب ، نوسازی و بهینه سازی قطعات ، مونتاژ و تست ولو در شرایط کاملاً منطبق بر استانداردهای مربوطه می شود .

در عین توجه به مزیتهای شیرهای یکپارچه بخصوص در خطوط انتقال گاز و ایستگاههای تقویت فشار ، شیرهای مذکور دارای معایبی نیز می باشند که اهم آنها عبارتند از :

- عدم امکان تعمیرات اساسی به دلیل عدم دسترسی به داخل شیر

- یک بار مصرف بودن شیر با توجه به عمر مفید معرفی شده توسط سازنده

11- شرکت آپادانا خدمات گستران قومس

محصولات فعلی شرکت ، فلومترها و فلوکنترل های جرمی - حرارتی (THERMAL) با استفاده از لوله مویین برای سیال گاز هستند که به تولید تجاری رسیده است . اما طرح پیشنهادی مجموعه عبارتست از :

ارتقای فناوری سنسورهای گاز به فناوری MEMS

تکنولوژی سنسورهای MEMS قابلتی تولید انبوه در زمانی کوتاه را ایجاد می کند. با توجه به معایت و مزایای تکنولوژی MEMS نسبت به تکنولوژی لوله مویین این خانواده از فلومترهای جرمی - حرارتی سیال گاز گزینه ای مناسب برای کاربردهای تجاری هستند . فلومترهای جرمی - حرارتی پایه MEMS برای استفاده در کنتورهای خانگی در حال حاضر در دیگر کشورها در حال گسترش و جایگزینی با کنتورهای گاز دیافراگمی هستند که انتظار می رود تا چند سال آینده تمامی کنتورهای گاز نسل پیشین با کنتورهای نسل جدید ( تکنولوژی حرارتی ) جایگزین شوند.


در امضای تفاهم نامه همکاری بین شرکت گاز استان آذربایجان شرقی و دانشگاه علوم پزشکی تبریز مطرح شد

ارتباط صنعت و دانشگاه نقش تعیین کننده ای در رشد اقتصادی کشور دارد.
شرکت گاز استان آذربایجان شرقی و دانشگاه علوم پزشکی تبریز در راستای ایجاد و گسترش همکاری های مشترک آموزشی، پژوهشی، HSE و پدافند غیرعامل، تفاهم نامه همکاری امضاء کردند...
مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان شرقی در جلسه امضای این تفاهم نامه با بیان اهمیت ارتباط بین صنعت و دانشگاه در راستای رفع نیازهای صنعت، گفت: ارتباط صنعت و دانشگاه نقش تعیین کننده ای در رشد اقتصادی کشور دارد و هر صنعتی شکوفایی اقتصادی بخواهد بایستی ارتباط تنگاتنگی با دانشگاه داشته باشد. 

سیدرضا رهنمای توحیدی به شکاف بین دانشگاه و صنعت اشاره کرد و افزود: متاسفانه رابطه منسجم و هدفمندی بین پتانسیل های دانشگاه و نیاز بخش صنعت وجود ندارد؛ یعنی یا صنعت احساس نیاز نمی کند و یا دانشگاه انگیزه ای برای ارتباط با صنعت ندارد.

مدیرعامل شرکت گاز استان آذربایجان شرقی به اهمیت سلامت منابع انسانی اشاره کرد و افزود: منابع انسانی به عنوان یک منبع استراتژیک بوده و مزیت رقابتی  هر صنعت محسوب می شود و این شرکت آمادگی دارد علاوه بر این تفاهم نامه در زمینه های سلامت روحی و روانی، جسمی و بهداشتی و منابع انسانی نیز همکاری داشته و امیدواریم نیازهای پژوهشی شرکت گاز استان با همکاری این دانشگاه مرتفع و دستاورد های آن مورد انتفاع هر دو طرف قرار گیرد.

شایان ذکر است این تفاهم نامه با حضور مدیر عامل و اعضای شورای پژوهش شرکت گاز استان، رئیس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی به نیابت از رئیس دانشگاه علوم پزشکی و هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز به امضای طرفین رسید.


مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در دومین استارتاپ دموی صنعت گاز

فن بازارتخصصی صنعت گاز نخستین فن بازار تخصصی کشور است و به عنوان یک شرکت دولتی وحاکمیتی تلاش داریم وظیفه تسهیل گری و تنظیم گری خود را به انجام برسانیم یعنی این که نیازهای واقعی در صنعت گاز را شناسایی، اولویت‌بندی و سپس در معرض دید عرضه‌کنندگان که همان شرکت‌های دانش‌بنیان، پارک‌های علم و فناوری و .... هستند، قرار دهیم...

سعید پاک سرشت مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در دومین استارتاپ دموی صنعت گاز که در سالن شهید رجایی ستاد این شرکت برگزار شد با بیان این مطلب اظهار داشت: فضای کسب و کار در کشور وارد عرصه های جدیدی شده و طبیعتا ورود به یک فضای کسب و کار جدید نیازمند انجام وظیفه بازیگران و ذی نفعان مختلفی است که در این عرصه وجود دارند.

وی افزود: دولت ها قابلیت پاسخگویی به تمامی انتظارات ایجاد شده در بخش اشتغال در کشور  را ندارند از این رو ما نیازمند به خدمات و  محصولات بیشتر برای ایجاد اشتغال بیشتر هستیم.

پاک سرشت با بیان اینکه فضای کسب و کار نیازمند یک توجه ویژه است، بیان داشت: برای ورود به این عرصه، نیازمند ذی نفعان و بازیگران مختلفی هستیم و یکی از این عرصه های مهم, عرصه فن آوری است؛ که با افزایش نیاز های فن آورانه در کشور و روند رو به رشد و توسعه علمی و توجه به تأمین این نیازهای فن آورانه، خوشبختانه به سمت بهره گیری از توان داخلی پیش می رویم.

این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه فن بازار برگرفته از بازار فن آوری است و سعی و سیاست بر این است که این فضای مناسب در کشور ایجاد شود تصریح کرد: اگر چه امروز در فن بازار  تخصصی صنعت گاز نگاه ما به تأمین نیازهای فن آورانه این صنعت است اما یک نگاه بسیار مهم دیگری به این موضوع داریم و آن تمرین کردن و آماده شدن بازیگران و ذی نفعان مختلف برای ورود به این عرصه است.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در تشریح نقش حاکمیتی شرکت ملی گاز ایران اظهار کرد: ما اگر چه سعی می کنیم در قالب این چنین رویداد هایی نیازهای فن آورانه این صنعت را تأمین کنیم اما در واقع در کنار دستیابی به این مهم، تمرین می کنیم  تا بتوانیم به عنوان بازیگری تأثیر گذار در چهارچوب وظایف حاکمیتی، سایر ذی نفعان را در این بازار و عرصه کنار یکدیگر قرار دهیم.

به گفته وی، حاکمیت به عنوان تنظیم گر باید سعی کند که این فضای مناسب را ایجاد کند واستا رتاپ دمو یکی از رویداد هایی است که با این هدف طراحی شده است.

وی در ادامه سخنان خود بیان کرد: بخش عمده ای از  توان علمی و  فن آورانه کشور در شرکت های کوچک و نوپا شکل می گیرد از این رو باید فضایی را برای عملیاتی کردن این توان به محصول ایجاد کنیم و شرکت ملی گاز ایران این افتخار را دارد که در این کار ورود کند و برای اینکه بتواند فضای کسب و کار را ایجاد کند فرهنگ سازی کرده و خودش نیز یک بازیگر موثر باشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه شرکت ملی گاز ایران بخشی از وظایفش در حوزه های عملیاتی است گفت: سعی داریم که با تامین این نیازهای فن آورانه  بخشی از این نیازها را تامین کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: در این راستا تلاش های خوبی طی یک سال گذشته در قالب تورهای مختلف برای آشنایی شرکت های کوچک با نیاز های صنعت گاز برنامه ریزی و اجرا شد و زمینه مساعد و مناسبی برای تبادل آرا بین متقاضیان و عرضه کنندگان کالا و محصولات شکل گرفت.

پاک سرشت با بیان اینکه سعی می کنیم برای این کسب و کار بازیگران دیگری را هم ایجاد کنیم عنوان کرد: به عنوان مثال در قالب فن بازار دو کارگزار رسمی شکل گرفته که کار آن ها ایجاد ارتبط موثر بین متقاضیان و عرضه کنندگان است؛ضمن اینکه  بایستی دیگر ذی نفعان مانند سرمایه گذاران  که به عنوان بازیگران اصلی در این بازار  هستند را در کنار خود داشته باشیم.

آلبوم تصاویر


دومین استارتاپ دموی فن‌بازار تخصصی صنعت گاز در انتظار جذب سرمایه‌های داخلی

«فن‌بازار» محل ارتباط متقاضیان و عرضه‌کنندگان فناوری و عاملی مؤثر در تحقق شعار تولید ایرانی شناخته شده که به صورت همزمان، جنبه‌های اقتصادی، فناوری و دانش را در برمی‌گیرد و به تعبیری به آن اقتصاد دانش‌بنیان نیز گفته می‌شود....
سعید پاک‌سرشت، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران امروز (۲۱ مهرماه) در نشست خبری «برگزاری دومین رویداد استارتاپ دموی صنعت گاز»، با بیان این مطلب، اظهار داشت: این رویداد، رویکرد و نحوه تعاملی جدید با ذی‌نفعان این حوزه است که ارتباط ما به‌عنوان تسهیل‌گر در این اقدام را معنا می‌دهد.

وی در ادامه با بیان این که در این کار، فن‌بازار محل ارتباط عرضه‌کنندگان و متقاضیان واقعی در صنعت گاز است، تصریح کرد: تلاش داریم تا نیازهای واقعی در صنعت گاز را شناسایی، اولویت‌بندی و سپس در معرض دید عرضه‌کنندگان که همان شرکت‌های دانش‌بنیان، پارک‌های علم و فناوری و .... هستند، قرار دهیم.

پاک‌سرشت با اشاره به این‌که با این اقدام، فضای کسب‌وکار برای تأمین نیازهای واقعی صنعت گاز فراهم می‌شود، گفت: شرکت ملی گاز ایران در این زمینه نقش حاکمیتی و در واقع، تسهیل‌گری خود را ایفا می‌کند. در این راستا در قالب فن‌بازار رویدادهایی تعریف شده و شرکت‌های کوچک و نوپا به متقاضیان معرفی می‌شوند.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در ادامه با اشاره به نخستین قدمی که در این حوزه در اردیبهشت ماه سال جاری در حاشیه نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برداشته شد، اظهار کرد: در این راستا سعی شده و خواهد شد که تعدادی از شرکت‌هایی که محصولات فناورانه تولید می‌کنند را شناسایی و به اطلاع متقاضیان برسانیم.

این مقام مسئول با تأکید بر این‌که سعی شد از طریق مجموعه فن‌بازار، نیازهای واقعی این حوزه شناسایی شود، ادامه داد: در کنار متقاضیان و عرضه‌کنندگان، ذی‌نفع‌های دیگری هم در این ‌بازار حضور دارند، ضمن آن که یکی از نیازهای اصلی ما در این حوزه، تأمین سرمایه‌گذار است که من در همین‌جا از تمامی آن‌ها دعوت می‌کنم که با ما همکاری داشته باشند.

وی در ادامه با بیان این که ما قصد داریم فضای کسب و کار جدیدی را برای شرکت‌ها نوپا و ایده‌های نوین درست کنیم، خاطرنشان کرد: ایجاد تسهیلات بین متقاضیان فناوری و ارایه‌کنندگان آن، نقش حاکمیتی ماست که تلاش داریم آن را به نحو احسن انجام دهیم.

پاک‌سرشت در ادامه افزود: همان‌طور که می‌دانید، متقاضی محصولات فناورانه در صنعت گاز، واحدهای عملیاتی، پالایشگاه‌ها، ایستگاه‌های تقویت و تقلیل فشار و عرضه‌کنندگان این دانش فنی و تکنولوژی‌های نوین نیز شرکت‌های دانش‌بنیان هستند که باید بتوانند محصولات خود را به بهترین شکل به آنها عرضه کنند.

وی با بیان این که برای ایجاد اشتغال در کشور، نیاز به تغییر نگاه خود داریم، تصریح کرد: بحث‌های فن بازار و استارت‌آپ‌ها سابقه حدود هشت ساله در کشور دارند، اما هنوز هم جدید به شمار می‌آیند، ضمن آن که سازمان‌های دولتی در کشور ما که اقتصاد آن دولتی است و بخش‌های صنعتی آن به دولت تعلق دارد، هم وظیفه حاکمیتی و هم وظیفه یک بنگاه اقتصادی را بر عهده دارند؛ بنابراین با توجه به این که حجم زیادی از نیروی انسانی کشور هم اکنون نیازمند شغل هستند، برای پاسخگویی به این نیاز طبیعی جوانان، باید رویکردی تازه داشته باشیم.

پاک‌سرشت بر ایجاد تمرکز در راهبری فرآیند تجاری سازی و ساخت داخل در سطح شرکت ملی گاز ایران تأکید کرد و گفت: هم اکنون در 17 استان و بیش از 80 درصد از مساحت کشور که شامل همه استان‌های صنعتی می‌شود، فن بازارها موجود هستند، ضمن آن که به زودی دو استان دیگر نیز به این طرح خواهند پیوست.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران با بیان این که تقاضاکنندگان عادت به خرید تقاضای خود از ظرفیت‌های داخل ندارند، بلکه به دنبال خرید این ظرفیت‌ها از خارج و پیاده‌سازی آن از طریق مهندسی معکوس هستند، گفت: اما فن‌بازارها در صدد تغییر این عادت و بازگشت به ظرفیت‌های داخلی را دارند.

وی در ادامه با ارایه توضیحی در خصوص رویداد دموی صنعت گاز در هفته آینده، اظهار داشت: از زمان انتشار فراخوان شرکت در این رویداد که در 20 شهریورماه از طریق دانشگاه ها و فضای مجازی صورت گرفت، 32 طرح تا 13 مهرماه در حوزه‌های مختلف صنعت گاز به دست ما رسید که از این میان، 23 طرح به کمیته داوری ارجاع شد و کمیته متشکل از متخصصان صنعت گاز، 17 طرح را دارای حداقل شرایط برای ارائه در رویداد استارتاپ دمو دانستند، ضمن آن که از این 17 طرح، 14 طرح از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان و 3 طرح از سوی شرکت‌های غیر دانش‌بنیان ارائه شده است و امیدواریم در جلسه این رویداد که شنبه آینده (28 مهر) برگزار می‌شود، سرمایه‌گذاران،کارگزاران، شتاب‌دهنده‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی حضور داشته باشند تا در صورت تأیید، روی طرح‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

پاک‌سرشت در پایان از ۴ بازیگر اصلی رویداد هفته آتی سخن گفت و یادآور شد: ارایه‌دهندگان طرح، سرمایه‌گذاران (هم پول و هم تقاضا)، نهادهای واسط (بروکرها) و نهادهای فن‌بازار به‌عنوان ۴ بازیگر اصلی در استارتاپ دموی هفته آینده شرکت داشته و تلاش داریم تا با نقش حاکمیتی خود، هرچه بیشتر در راستای پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی و استفاده از ظرفیت‌ها و توان داخل، گام برداریم.

.


انجام پروژه‌های پژوهشی در راستای طرح کلان ملی ذخیره سازی گاز طبیعی

عرضه پایدار، رکن اصلی در صنعت گاز جهان است و ذخیره سازی گاز طبیعی راه حلی برای مدیریت عرضه و تقاضای گاز در بخش مصارف داخلی و صادرات گاز به شمار می رود...
عرضه پایدار، رکن اصلی در صنعت گاز جهان است و ذخیره سازی گاز طبیعی راه حلی برای مدیریت عرضه و تقاضای گاز در بخش مصارف داخلی و صادرات گاز به شمار می رود.
عبدالرحیم نجمی، رییس امور پژوهش و فناوری شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، ذخیره سازی زیر زمینی گاز طبیعی در مخازن برای جبران کمبود گاز در فصل سرما‌ را روشی متداول در جهان توصیف کرد و با اشاره به اجرای طرح ملی در این زمینه افزود: هدف از اجرای این طرح کلان ملی، دست‌یابی به علوم و فناوری‌های مهم مورد نیاز کشور در زمینه ذخیره سازی زیر زمینی گاز و ایجاد ذخائر راهبردی قابل دسترس به منظور ارتقای سطح توانمندی در این زمینه و بهره برداری از آن ذخائر در شرایط بحرانی است.
وی افزود: تعداد 5 عنوان پروژه پژوهشی در قالب طرح کلان ملی ذخیره سازی گاز طبیعی مورد موافقت نهایی اعضای شورای پژوهش شرکت قرار گرفته تا مراحل اجرایی آن‌ها حتی المقدور در سال 97 آغاز شود. رییس امور پژوهش و فناوری شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران تصریح کرد: ارزیابی فنی- اقتصادی استفاده از گازهای غیر هیدروکربوری به عنوان گاز پایه در ذخیره سازی زیر زمینی گاز طبیعی با تاکید بر شبیه سازی و بررسی آزمایشگاهی، بررسی کاربرد انواع tracer در جهت پایش گاز تزریقی و برآورد احتمالی نشت گاز ذخیره شده در ذخیره سازی زیر زمینی گاز از اهم این پروژه‌ها به شمار می آید.
نجمی همچنین مطالعه مکانیزم های آسیب سازند در ذخیره سازی زیر زمینی گاز و تاثیر انواع مختلف عملیات انگیزش چاه بر روی شاخص تحویل دهی چاه در ذخیره سازی زیرزمینی گاز، افزایش ظرفیت ذخیره سازی با استفاده از سورفکتانت ها و مواد شیمیایی و مطالعه جامع زمین شناسی تعیین سرسازند در گنبد‌های نمکی به منظور ذخیره سازی گازی را از دیگر پروژه‌هایی برشمرد که در چارچوب این طرح به انجام می رسند.
وی در ادامه سخنان خود در خصوص ارتباط تنگاتنگ این مجموعه با دانشگاه های معتبر کشور بیان داشت: شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با توجه به اهمیت ارتباط صنعت و دانشگاه جهت بهره برداری از پروژه‌های دانشجویی در راستای شناسایی چالش‌های علمی موثر در رفع نیازهای شرکت‌، فرآیند حمایت از پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی را انجام می دهد‌. این مقام مسئول تصریح کرد: در رویکرد جدید با ارتباط پویا و مستمر با دانشگاه‌های مطرح کشور، محققان و گروه‌های تحقیقاتی دانشگاهی، شناسایی شده و با برگزاری جلسات همفکری بین این گروه‌ها و کارشناسان ذی‌ربط شرکت‌، نسبت به تعیین موضوعات پایان نامه‌ها اقدام می شود‌.
نجمی ادامه داد: در سال جاری، جلسات کارشناسی و همفکری با اساتید و محققین برخی دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر کشور در خصوص برخی از سرفصل های تحقیقاتی مورد نیاز شرکت از قبیل زمینه های مرتبط با حوزه HSE و همچنین موضوع گسترش و بکارگیری محصولات فناوری نانو صورت پذیرفت. وی افزود: بر اساس نیاز سنجی پژوهشی صورت گرفته در سطح شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران به تعداد 13 موضوع پایان نامه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری پس از طرح در کمیته تخصصی پایان نامه‌ها و اخذ تاییده لازم در قالب قرار داد مورد حمایت شرکت قرار گرفته است .
نجمی درباره ی جایگاه پژوهش در شرکت گفت: متخصصان شرکت در تلاشند با سرعت بخشیدن به روند جایگزینی فناوری‌های جدید، از تکنولوژی‌های پیشرفته و بهینه در عملیات‌ها بهره گیرند و میزان اتکاء این مجموعه به روش‌های سنتی اجرای پروژه را کاهش دهند. وی با اشاره به اینکه در 3 سال اخیر استفاده از فناوری‌های نو در مسیریابی، جوشکاری اتوماتیک، رادیوگرافی دیجیتال و حریم به صورت جدی در سطح شرکت مطرح و پیگیری شده است ابراز امیدواری کرد که با اجرایی شدن این روش‌ها ، پروژه‌ها با سرعت بیشتر، هزینه پایین‌تر و کیفیت بالاتر به نتیجه برسند.


امضای تفاهم نامه همکاری پژوهشی مشترک بین شرکت گاز استان مرکزی و دانشگاه آزاد اسلامی اراک

همزمان با چهارمین روز مهرماه سالجاری، نشست مشترکی بین مدیرعامل این شرکت و هیئت همراه و مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی اراک در راستای گسترش ارتباط صنعت و دانشگاه و حمایت مالی از پروژه های پژوهشی و تحقیقاتی، برگزار شد...
همزمان با چهارمین روز مهرماه سالجاری، نشست مشترکی بین مدیرعامل این شرکت و هیئت همراه و مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی اراک در راستای گسترش ارتباط صنعت و دانشگاه و حمایت مالی از پروژه های پژوهشی و تحقیقاتی، برگزار شد. 
در ابتدای این جلسه، دکتر حیدری رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اراک ضمن عرض خیر مقدم و تشکر از حضور مسئولین شرکت گاز در دانشگاه، از علاقه مندی مراکز علمی به انجام پروژهای پژوهشی مبتنی برتولیدات علمی کاربردی خبر داد. وی ابراز امیدواری کرد که اساتید دانشگاه با شناخت بیشتر از نیازهای واقعی صنعت، با انجام تحقیقات عملیاتی، موجب جلب اعتماد صنعت به دانشگاه شوند. در ادامه جلسه، محمدرضا سمیعی مدیرعامل شرکت گاز استان مرکزی، ضمن تشکر از مسئولین دانشگاه به جهت فراهم کردن این نشست، از آمادگی کامل شرکت گاز به منظور حمایت مالی از پژوهش های فاخر خبر داد.
وی با تبیین سیاستهای شرکت، اظهار امیدواری کرد که با وجود پتانسیل بالای استان از حیث مراکز علمی و دانشگاهی، حل بسیاری از معضلات و مشکلات صنعت با کمک اساتید و دانشجویان امکان پذیر خواهد بود. سمیعی در پایان ضمن اشاره به سهم 75 درصدی گاز طبیعی از سبد انرژی استان، شرکت گاز استان مرکزی را فضایی مناسب و مستعد جهت انجام طرحهای تحقیقاتی و پژوهشی عنوان کرد. در ادامه جلسه، شفیعی رئیس امور پژوهش و فناوری شرکت گاز استان مرکزی با تشریح دیدگاه های پژوهشی این شرکت، بر لزوم انجام تحقیقات و پروژه های پژوهشی کاربردی تاکید کرد.
شفیعی حضور شخصیتهای علمی و آکادمیک در شورای پژوهش گاز استان مرکزی را فرصتی مغتنم جهت مراکز علمی دانست که با ارائه پروپوزالهای قوی و کاربردی در حوزه صنعت گاز، در جهت استحکام هرچه بیشتر ارتباط صنعت و دانشگاه گام بردارند.بنا بر این گزارش، در پایان، تفاهم نامه همکاری پژوهشی بین شرکت گاز استان مرکزی و دانشگاه آزاد اسلامی اراک امضا شد.


برگزاری دومین استارتاپ دموی صنعت گاز

فن بازار تخصصی صنعت گاز با هدف توسعه بازار شرکت های دانش بنیان و نیز ارتقای فناوری و نوآوری در این صنعت از سال 1396 با تولیت شرکت ملی گاز ایران و تحت شبکه فن بازار ملی ایران فعالیت خود را آغاز کرده است.
یکی از مأموریت های فن بازار تخصصی صنعت گاز کمک به طرح ها و ایده‏های نوآورانه شرکت های فناور نوپا و استارتاپ‏ها به منظور جذب سرمایه، انجام فرایند تجاری‌‌‌‌سازی و ورود محصولات/خدمات ناشی از آن به بازار می‏باشد.
در این راستا و با توجه به نیاز مبرم شرکت های فناور نوپا برای جذب سرمایه و نبود مکانیزم عمومی و مشخصی برای رودررویی شرکت های آماده جذب سرمایه با سرمایه‌گذاران علاقمند به این حوزه و در ادامه برگزاری رویدادهای عرضه فناوری به سرمایه‌گذاران در شبکه فن بازار، « دومین رویداد استارتاپ دمو» با هدف مواجهه شرکت های نوپا و سرمایه گذارانِ صنعت گاز در تاریخ 28/07/1397 و با حضور شبکه گسترده ای از سرمایه‌گذاران و سرمایه پذیران در سالن کنفرانس شهید رجائی ساختمان مرکزی (برج گاز) برگزار خواهد شد.

لذا با توجه به فرصت ایجاد شده برای شرکت های فناور و دانش بنیان عضو برای جذب سرمایه، از این شرکت ها دعوت می شود تقاضای حضور خود در این رویداد را حداکثر تا تاریخ 10/07/97 و از طریق مراجعه و ثبت نام در وبگاه مرکز فن بازار ملی ایران به نشانیwww.techmart.ir اعلام نمایند.بدیهی است شرکت های منتخب پس از انجام ارزیابی ها برای حضور در رویداد تعیین و دعوت خواهند شد.

ضمناً دبیرخانه رویداد مذکور با شماره تلفن های ‌ 02176251231 و 02176251224 آمادگی پاسخگویی در مورد هرگونه سوال و ابهام در این زمینه می باشد.


تمدید فراخوان انجام پروژه های پژوهشی شرکت پالایش گاز ایلام

فراخوان انجام پروژه های پژوهشی سال 1397 شرکت پالایش گاز ایلام تمدید گردید. از اعضای محترم هیات علمی دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی دعوت می شود نسبت به تدوین پروپوزال برای پروژه های پژوهشی با عناوین ذیل تا تاریخ 30/6/1397 اقدام نمایند.

فایل­های مربوطه  در بخش فراخوان های این پایگاه اطلاع رسانی  و پایگاه اطلاع رسانی پژوهش و فناوری شرکت پالایش گاز ایلام (www.nigc-igtc.ir) قابل برداشت می­باشد.

عناوین پروژه های فراخوان :

o       ارزیابی تلفات ترانسفورماتورهای پالایشگاه ناشی از حضور هارمونیکها در شبکه داخلی

o       بهینه سازی راندمان مبدل خنک کننده الکتروموتور های واحد کمپرسور


امضای تفاهم نامه همکاری مابین شرکت گاز استان کردستان و دانشگاه استان

با حضور مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان، رئیس دانشگاه استان و تنی چند از مسئولان دو سازمان تفاهم نامه همکاری بین دو سازمان به امضا رسید...
با حضور مدیرعامل شرکت گاز استان کردستان، رئیس دانشگاه استان و تنی چند از مسئولان دو سازمان تفاهم نامه همکاری بین دو سازمان به امضا رسید.احمد فعله گری مدیر عامل شرکت گاز استان کردستان، ضمن عرض خیر مقدم و ابراز خرسندی از امضای تفاهم نامه، گفت: گاز یکی از صنایع پرریسک محسوب شده که با استانداردهای زیادی سروکار دارد که اگر کارشناسان با این استانداردها آشنا نباشند، در اجرای پروژه های گازرسانی و حفظ و نگهداری تاسیسات با مشکل مواجه می شوند.
وی افزود: در اجرای پروژه های گازرسانی توانمندی خاص و ظرفیت بسیار مناسبی وجود دارد که می تواند مبنای مطلوبی در جهت مطالعه، تحقیق و تفحص در اختیار اساتید و پژوهشگران دانشگاه کردستان قرار دهد. فعله گری ادامه داد: استاندارد اجرای پروژه های گازرسانی در شرکت ملی گاز ایران تدوین می شود ولی برای به روز کردن و بومی کردن این استانداردها نیاز است همکاری نزدیکی مابین دو سازمان بوجود آمده تا نسبت به تدوین استانداردهای بومی و محلی اقدام شود و این اقدام، کاری بس پسندیده و مطلوب است.
وی خاطر نشان کرد: شرایط ویژه جغرافیایی و توپوگرافی استان باعث می شود عملیات اجرایی لوله گذاری با شرایط ویژه‌ای صورت گیرد و گاهی عبور از رودخانه‌های پرآب، مناطق شیب دار و پلکانی و عبور از کوه‌ها و دره‌ها را شامل می‌شود و این امر می طلبد با مطالعه و تحقیق استانداردهای متناسب با شرایط تدوین شود. این مقام مسئول ادامه داد: زمینه دیگر همکاری مابین دو سازمان ، بحث آموزش پرسنل است که باعث می شود برای روش های ابداعی انجام کار، استانداردسازی کنند و در بحث کالیبراسیون وسایل انداره گیری نیز می توان از ظرفیت آزمایشگاه های پیشرفته دانشگاه کردستان بهره برد. در ادامه جلسه، فردین اخلاقیان رئیس دانشگاه کردستان طی سخنانی اظهار کرد: بسیار جای خرسندی است که زمینه همکاری با شرکت گاز استان فراهم شده و این امر باعث می شود تا تعامل بین دو سازمان بیشتر و کاربردی تر شود و انعقاد تفاهم نامه مسیری برای تعاملات دو سویه فراهم کرده است .
وی افزود: این تفاهم نامه یک رابطه تکنیکال و مهندسی است و انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه کردستان در جهت شناخت نیازهای تحقیقاتی و آموزشی و اعتمادی که به اساتید و پژوهشگران این دانشگاه شده ، جای تقدیر و تشکر داشته و امید است قدم های مثبتی در جهت تدوین و پیشبرد اهداف استراتژیک شرکت گاز استان کردستان برداشته شود .
رئیس دانشگاه کردستان در ادامه سخنان گفت: امروزه گاز طبیعی یکی از مهمترین حامل های انرژی است که 70 درصد از سبد انرژی مربوط به این ماده حیاتی است و بایستی استفاده از آن با دانش و فن همراه باشد و تحقیقات زیربنایی در این رابطه می تواند در ارائه بهتر خدمات موثر و اثربخش باشد.
وی افزود: براساس این تفاهم نامه، یک همکاری نظام یافته میان دانشگاه کردستان از یک سو و شرکت گاز استان جهت مشارکت در حوزه های پژوهشی، آموزشی و تحقیقاتی با هدف رفع نیازهای گاز کردستان برقرار می شود . اخلاقیان در پایان سخنان گفت: دانشگاه کردستان قادر است تا درخواست های تحقیقاتی و آموزشی شرکت گاز استان را شناسایی و در مرحله بعدی با استفاده از دانش اساتید گروه های مرتبط آنها را بررسی و نتایج تحلیل و راهکارهای عملی را ارائه کند.


فراخوان عمومی (شناسایی و ارزیابی سرمایه‌گذار/ سرمایه‌گذاران)

شرکت ملی گاز ایران بعنوان سرمایه‌پذیر با هدف ارتقای قابلیت‌ها، جهت دست‌یابی به توانمندی طراحی و مهندسی فرایند، ساخت، راه اندازی، بهره‌برداری، تعمیر، فراهم سازی توانمندی ساخت تجهیزات کلیدی کارخانه مایع سازی و همچنین تامین خوراک حداقل یک واحد سوخت رسانی از نوع LCNG درنظر دارد، پروژه احداث اولین واحد Mini LNG به شیوه ساخت، بهره‌برداری و انتقال (BOT) را در منطقه سید آباد دماوند جهت سوخت رسانی به ایستگاه LCNG واقع در جاده هراز اجرا نماید.

شرح مختصر پروژه:
تمام اقدامات لازم برای تحقق موفقیت آمیز پروژه شامل پیشبرد، اخذ مجوزهای محیط زیستی، انجام هرگونه مطالعه مهندسی، دریافت بیمه‌نامه‌ها و حفظ اعتبار آن‌ها، تأمین مالی، تأمین تجهیزات، احداث و نصب طبق مشخصات فنی در ساختگاه، آزمایش‌های پیش راه اندازی و راه اندازی، بهره‌برداری و نگهداری و همچنین تامین تجهیزات مناسب حمل گاز مایع، برای یک واحد مایع‏سازی گاز طبیعی (Mini LNG) به ظرفیت 30 تن در روز و حداقل یک واحد LCNG می‌باشد.
مازاد تولید کارخانه مایع سازی جهت گازرسانی به منطقه پلور یا ایستگاه LCNG دیگر به مصرف خواهد رسید.
تامین زمین جایگاه LCNG در جاده هراز با سرمایه‌گذار بوده و تامین زمین واحد مایع‏سازی گاز طبیعی (Mini LNG) در محله سیدآباد جاده دماوند، توسط سرمایه‌پذیر صورت خواهد پذیرفت.
انتقال مالکیت بناها و تاسیسات و تجهیزات احداث شده واحد Mini LNG به‌همراه تمامی تجهیزات حمل گاز مایع، به سرمایه‌پذیر پس از اتمام دوره بهره‌برداری تجاری انجام خواهد شد.

مدت قرارداد:
1. پیشبرد: 6 ماه
2. ساخت: 30 ماه
3. بهره‌برداری تجاری: 10 سال

برآورد سرمایه‌گذاری:
برآورد سرمایه‌گذاری برای ساخت 10 میلیون یورو می‌باشد.

پرداخت‌های قرارداد:
1ا سرمایه‌پذیر در ازای مایع‎سازی و تحویل هر تن LNG حق‌الزحمه مربوطه را در طول دوره بهره‌برداری تجاری (10 سال) پرداخت خواهد نمود.
2. درآمد حاصل از ایستگاه LCNG مطابق قوانین، مقررات و دستورالعمل‌ها برای سرمایه‌گذار خواهد بود.

شرایط سرمایه‌گذار/سرمایه‌گذاران:
1. دارا بودن ساختار سازمانی و توان مدیریتی و مهندسی جهت اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری در حوزه انرژی
2. داشتن سابقه سرمایه‌گذاری و یا جذب منابع مالی در پروژه‌ها
3. دارندگان سابقه سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مرتبط با حوزه صنعت نفت و گاز دارای اولویت می‌باشند.

الزامات:
1ا دارا بودن توان مالی جهت سرمایه‌گذاری در این پروژه (مطابق با اسناد شناسایی سرمایه‌گذار/سرمایه‌گذاران)
2. ارائه توافقنامه با تامین‌کننده تکنولوژی و تعهدنامه ارتقای قابلیت‌های ساخت کارخانه مایع سازی (Mini LNG ) جهت تولید گاز طبیعی مایع (LNG)

محل، زمان و مهلت دریافت و تکمیل و تحویل مدارک:
 حداکثر تا پایان وقت اداری روز شنبه 20/5/97
مناقصه گران می توانند جهت دریافت فرم های ارزیابی کیفی و کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اطلاع رسانی الکترونیکی شرکت ملی گاز ایران به آدرس www.nigc.ir  ( بخش آگهی ها – مناقصه های پیمان ) و یا وبگاه مدیریت پژوهش و فناوری به آدرس http://research.nigc.ir  مراجعه و در صورت نیاز با شماره تلفن 84875112 یا 88976204  مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران ، تماس حاصل فرمایند .

لینک فایل  ارزیابی


تولید نرم‌افزار بومی سامانه یکپارچه مدیریت مصرف انرژی (سیما انرژی) به همت شرکت گاز استان سمنان

علیرضا شریفی نژاد مدیرعامل شرکت گاز استان سمنان در هفدمین جلسه کمیته انرژی استان که با حضور مدیران و نمایندگان انرژی دستگاه¬های اجرائی استان برگزار گردید، از طراحی، تولید نرم افزار بومی «سیما انرژی» به عنوان سازوکار سنجش و کنترل انرژی مصرفی در ساختمان های اداری و صنایع انرژی بر در امور پژوهش این شرکت خبر داد...

علیرضا شریفی نژاد مدیرعامل شرکت گاز استان سمنان در هفدمین جلسه کمیته انرژی استان که با حضور مدیران و نمایندگان انرژی دستگاه های اجرائی استان برگزار گردید،  از طراحی، تولید نرم افزار بومی «سیما انرژی» به عنوان سازوکار سنجش و کنترل انرژی مصرفی در ساختمان های اداری و صنایع انرژی بر در امور پژوهش این شرکت خبر داد.

شریفی نژاد افزود: نسخه اول این نرم‌افزار بومی به عنوان نرم‌افزار تحلیل گر مصرف انرژی موفق به اخذ تأییدیه شورای عالی انفورماتیک کشور شده است و به زودی و پس از رونمایی از آن به ذینفعان دولتی و خصوصی عرضه خواهد شد.

مدیرعامل شرکت گاز استان سمنان هدف از این پروژه را توسعه نرم افزار مدیریت انرژی دانست که قادر است وضعیت مصرف انرژی در واحدهای مختلف از طریق اندازه گیری شدت انرژی بررسی نموده و دارای سیستم کامل گزارشگیری به صورت دلخواه، قابلیت تعریف دسترسی متناسب با سیاستهای مجموعه و ساختار سازمانی، ارائه گزارشات فنی و مدیریتی  به صورت نمودار های آماری و جداول، تولید گزارش برای سطوح مختلف ساختار سازمانی، مشاهده سوابق عملکرد کلیه بخشها و واحدها با قابلیت تعریف بازه زمانی مشخص می باشد.

شریفی نژاد تعیین برچسب انرژی و اندازه گیری شدت انرژی بر مبنای استانداردهای ISO50001 و ISIRI14254 را از ویژگی های ممتاز این نرم افزار معرفی کرد و گفت: بهره‌برداری از این نرم‌افزار، مزایای برجسته ای همچون ایجاد امکان مقایسه میزان مصرف انرژی ساختمانهای اداری و تجهیزات انرژی بر با خط مبنای انرژی، امکان مقایسه و رتبه بندی مصارف ساختمان های اداری یک سازمان و یا چند سازمان مختلف با هم، ایجاد قابلیت تعیین پتانسیل های صرفه جویی در مصرف انرژی، امکان سنجی فنی و اقتصادی فرصتهای صرفه جویی انرژی و تعیین میزان صرفه جویی هر یک از اقدامات بهینه سازی برای سازمان‌ها به همراه خواهد داشت.  


آخرين وضعيت پروژه ها و پايان نامه هاي حمايت شده در ستاد و شركتهاي تابعه

گزارش عملكرد مديريت پژوهش و فناوري در سال 94

فروردين ماه 94 تير ماه 94 مهر ماه 94 دي ماه 94
ارديبهشت ماه 94 مرداد ماه 94 آبان ماه 94 بهمن ماه 94
خرداد ماه 94 شهريور ماه 94 آذر ماه 94 اسفند ماه 94

 مجری سایت : شرکت سیگما