تصوير روز

آخرين شماره نشريه

تدوین استاندارد کود گوگرد بنتونیتی در شرکت ملی گاز ایران

با تصویب و اجرای پروژه پژوهشی «توسعه فناوری تولید فرمولاسیون های متنوع گوگرد کشاورزی و ارزیابی میدانی تاثیر آن بر اصلاح pH، ساختار فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک های قلیایی» در مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران، تاثیر مطلوب استفاده میدانی از کود گوگرد بنتونیتی در اصلاح خاک و جذب ریزمغزی‌های ضروری در تولید محصولاتی مانند پنبه، کلزا، سویا و گندم و ذرت عملاً به اثبات رسید...
با تصویب و اجرای پروژه پژوهشی «توسعه فناوری تولید فرمولاسیون های متنوع گوگرد کشاورزی و ارزیابی میدانی تاثیر آن بر اصلاح pH، ساختار فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک های قلیایی» در مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران، تاثیر مطلوب استفاده میدانی از کود گوگرد بنتونیتی در اصلاح خاک و جذب ریزمغزی‌های ضروری در تولید محصولاتی مانند پنبه، کلزا، سویا و گندم و ذرت عملاً به اثبات رسید.
 سعید پاک‌سرشت، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران با بیان این مطلب، اظهار داشت: این پروژه پژوهشی با همکاری نهادهای ذیربط منجمله موسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی در چند نقطه کشور انجام شد و متعاقب آن استاندارد مربوط به کود گوگرد بنتونیتی در شورای استاندارد شرکت، تدوین و به تصویب رسید.
به گفته پاک‌‌سرشت، یکی از موارد مهم مصرف گوگرد، تولید کود بنتونیتی است که کاربرد وسیعی در اصلاح سطح قلیایی خاک های کشاورزی دارد. وی در ادامه با بیان این که متعاقب اجرای پروژه مذکور، شورای استاندارد شرکت ملی گاز ایران به منظور تضمین تولید محصول با کیفیت و نیز جلوگیری از عوارض غیرقابل جبران ورود محصولات نامرغوب به بخش کشاورزی کشور، استاندارد کود گوگرد بنتونیتی را در دستور کار خود قرار داد، گفت: در ادامه، این شورا تدوین نهایی آن را بر عهده کمیته ویژه ای متشکل از نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی، پژوهشگاه صنعت نفت و نمایندگان بخش های مختلف شرکت ملی گاز ایران مشتمل بر مدیریت هماهنگی و نظارت بر تولید، مدیریت پژوهش و فناوری، بازرسی فنی و HSE گذاشت. مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران افزود: این کمیته پس از بررسی خاک بنتونیتی معادن سراسر کشور، آنالیز آنها در آزمایشگاه‌های معتبر و بررسی نمونه های مختلف کود تولیدی از خاک‌های مختلف در پالایشگاه شهید هاشمی نژاد (اولین و تنها تولیدکننده کود گوگرد بنتونیتی در کشور)، موفق شد مشخصات استاندارد این محصول را تعیین کند. وی در ادامه اظهار داشت: مشخصات مذکور پس از بررسی در کمیته تدوین استاندارد شیمی مورد تأیید اعضای شورای استاندارد شرکت ملی گاز ایران قرار گرفت.
به گفته پاک‌سرشت، تدوین این استاندارد به عنوان مشخصات فنی یک از محصولات جانبی فرآورش گاز، زمینه ساز توسعه بازار جدید و ایجاد ارزش افزوده برای گوگرد تولیدی پالایشگاه ها خواهد بود. شایان ذکر است این استاندارد با کد IGS-M-CH-0610 در نوبت طرح و تصویب در هیأت‌مدیره شرکت قرار دارد و به زودی ابلاغ خواهد شد.


هشتمین جشنواره پژوهش و فناوری صنعت نفت (سال 96)

هشتمین دوره جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نفت با هدف تجلیل از برترین های این حوزه در تاریخ 8 اسفندماه جاری در منطقه عسلویه برگزار خواهد شد. در این دوره از جشنواره، فرایند ثبت نام و ارائه مستندات متقاضیان صرفاً از طریق سامانه جامع فاوای وزارت نفت (در نشانی اینترنتی http://portal.nioc.ir) انجام خواهد گردید و سامانه مزبور از تاریخ پنج شنبه مورخ 5/11/096 به مدت ده روز در دسترس قرار خواهد گرفت. شایان ذکر است در جشنواره فوق الذکر، برگزیدگان در زمینه های ”کارشناس پژوهشی برتر“، ”فناور برتر“، ”پژوهشگر برتر“ و همچنین ”پروژه پژوهشی فنی برتر“، ”مرکز پژوهشی برتر“ و ”مدیریت پژوهش و فناوری برتر“ توسط هیئت داوری جشنواره درمعاونت پژوهش و فناوری وزارت نفت انتخاب خواهند شد. در این خصوص موارد ذیل قابل توجه می باشد:
ضرورت دارد پیش از اقدام به تکمیل فرم ها، دستورالعمل شرکت در جشنواره که در سامانه فوق الذکر بارگزاری شده، به طور دقیق مطالعه گردد. در این دستورالعمل به طور شفاف نحوه ثبت نام و ارائه مستندات لازم برای هر فرم تشریح شده است.
ارائه مستندات مربوط به هر یک از فرم‌ها به‌صورت کامل و دقیق براساس دستورالعمل فوق الذکر الزامی است. بدیهی است به فعالیت‌های فاقد مستندات کامل یا مستندات مغایر با دستورالعمل، امتیازی تعلق نخواهد گرفت و در داوری، امتیاز این گونه موارد کسر خواهد شد. 
متقاضیان شرکت در حوزه های ”کارشناس پژوهشی برتر“، ”فناور برتر“، ”پژوهشگر برتر“ میبایست شخصاً نسبت به ثبت نام و تکمیل مستندات اقدام نمایند.
به منظور شرکت در حوزه های ”پروژه پژوهشی فنی برتر“ و ”مدیریت پژوهش و فناوری برتر“، ثبت نام می بایست ازطریق شناسه کاربری فردی به تشخیص مدیر/مدیر عامل یا رئیس پژوهش وفناوری شرکت تابعه صورت گیرد. برای این کار لازم است طی نامه ای به این مدیریت، فرد موردنظر معرفی گردد تا فرم پروژه پژوهشی/مدیریت پژوهش و فناوری برای نامبرده فعال گردد.
حذف یا تغییراطلاعات مربوط به هرحوزه فقط از طریق فردی که قبلاً با شناسه کاربری خود نسبت به ثبت آن درسامانه اقدام نموده، امکان پذیر می باشد.
این مدیریت تنها فرم های حوزه فنی را بررسی خواهد کرد و ضرورت دارد موارد مرتبط با حوزه منابع انسانی از طریق مدیریت مربوطه پیگیری گردد (موضوع نامه شماره گ 1/200/143671 مورخ 30/10/96).
پس از پایان مهلت اعلام شده (05/11/096 لغایت 15/11/96)، امکان ثبت نام یا تغییر اطلاعات وجود نخواهد داشت. ضمناً به منظور پاسخگویی به سوالات و ابهامات در این خصوص، مرکز آمار و اطلاع رسانی این مدیریت با شماره تلفن 84875108 معرفی می گردد.


برگزاری اولین نشست علمی تخصصی قطب پژوهشی فیلتراسیون در شرکت گاز استان مرکزی

نشست هم اندیشی قطب پژوهشی فیلتراسیون با حضور نمایندگان مدیریت پژوهش و فناوری ملی گاز، امور مهندسی ملی گاز، شرکتهای گاز استانی خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمانشاه، لرستان، زنجان، سمنان و مازندران در مورخ 9 آبان 96 به میزبانی شرکت گاز استان مرکزی برگزار گردید. در ابتدای این نشست، طراوتی رئیس روابط عمومی ضمن خوش آمدگویی به مهمانان، به بیان اهمیت مقوله فیلتراسیون پرداخت . سپس جواد مهندس مدیر عامل شرکت گاز استان ضمن عرض خیرمقدم به مهمانان با اشاره به موقعیت استراتژیک استان مرکزی، به بیان بخشی از توانمندیهای شرکت گاز استان مرکزی پرداخت. در ادامه شفیعی رئیس امور پژوهش و فناوری شرکت ضمن اشاره به استانداردهای گاز و لزوم تصفیه اصولی آن به مسئولیتهای اجتماعی این شرکت در زمینه کاهش گازهای گلخانه ای پرداخت. سپس هر یک از حضار جلسه به ارائه نقطه نظرات پرداخته و در پایان قطعنامه پایانی نشست علمی تخصصی قطب پژوهشی فیلتراسیون قرائت گردید.


 نشست هم اندیشی قطب پژوهشی فیلتراسیون با حضور نمایندگان مدیریت پژوهش و فناوری ملی گاز، امور مهندسی ملی گاز، شرکتهای گاز استانی خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمانشاه، لرستان، زنجان، سمنان و مازندران در مورخ 9 آبان 96 به میزبانی شرکت گاز استان مرکزی برگزار گردید. در ابتدای این نشست، طراوتی رئیس روابط عمومی ضمن خوش آمدگویی به مهمانان، به بیان اهمیت مقوله فیلتراسیون پرداخت . سپس جواد مهندس مدیر عامل شرکت گاز استان ضمن عرض خیرمقدم به مهمانان با اشاره به موقعیت استراتژیک استان مرکزی، به بیان بخشی از توانمندیهای شرکت گاز استان مرکزی پرداخت. در ادامه شفیعی رئیس امور پژوهش و فناوری شرکت ضمن اشاره به استانداردهای گاز و لزوم تصفیه اصولی آن به مسئولیتهای اجتماعی این شرکت در زمینه کاهش گازهای گلخانه ای پرداخت. سپس هر یک از حضار جلسه به ارائه نقطه نظرات پرداخته و در پایان قطعنامه پایانی نشست علمی تخصصی قطب پژوهشی فیلتراسیون قرائت گردید.


فراخوان پژوهشی مدیریت پژوهش و فناوری

مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در نظر دارد جهت اجرای پروژه "پیاده سازی مدیریت ریسک در شرکت ملی گاز ایران" از طریق فراخوان اقدام به شناسائی و انتخاب مجری واجد شرایط نماید.
لذا از کلیه دانشگاهها و مراکز پژوهشی دارای مجوز از مراکز قانونی که توانائی انجام این پروژه را مطابق با شرح اقدامات مندرج در فرم درخواست پیشنهاد پروژه (RFP) را دارند، دعوت می گردد نسبت به تکمیل و ارائه مدارک مورد نیاز اقدام و فرم تکمیل شده را حداکثر تا پایان وقت اداری 30/7/96 به آدرس تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، پایین تر از خیابان ایتالیا، پلاک 4 ، مدیریت پژوهش و فناوری ارسال نمایند.خاطر نشان می سازد این مدیریت در رد یا قبول پیشنهاد ارسالی مختار بوده و برای تهیه پیشنهاد پروژه هزینه ای پرداخت نخواهد کرد.

فایل های مربوطه :


درخشش شرکت ملی گاز ایران در هفتمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نفت

هفتمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نفت، عصر روز چهارشنبه 13 بهمن ماه با حضور معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت، معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، و جمعی از مدیران محققان و پژوهشگران صنعت نفت در محل سالن همایش های شرکت ملی صنایع پتروشیمی برگزار شد.

در جشنواره مذکور، شرکت ملی گاز ایران از حیث تعداد و کیفیت جوایز دریافتی، گوی سبقت را ازسایر شرکت های اصلی و سازمانهای حاضر در جشنواره ربود؛ به نحوی که از تعداد 12 جایزه مرتبط با فعالیت های حوزه مدیریت پژوهش و فناوری، 7 جایزه به این مدیریت و واحدهای پژوهشی شرکت های تابعه اختصاص یافت.

 

فهرست افتخارات کسب شده

حوزه

تعداد کل جوایز

حایز رتبه برتر

مدیر برتر پژوهش و فناوری

2

-  سعید پاک سرشت

پروژه های فنی برتر

5

-  طرح "بومی سازی وتوسعه دانش فنی طراحی و ساخت توربین گاز25مگاوات باقابلیت افزایش تا30مگاوات وکسب نشان ملی" (مدیریت پژوهش و فناوری)

-  طرح "فرمولاسیون آمین های جدید و مدیریت حلال های مصرفی"، (مدیریت پژوهش و فناوری)

رئیس برتر پژوهشی

2

-   حمید بنیاد (مدیریت پژوهش و فناوری)

-   محسن میاندهی (شرکت پالایش گاز سرخون و قشم)

کارشناس برتر پژوهشی

3

-   محبوبه طاهری (شرکت پالایش گاز سرخون و قشم)

-   مرضیه زارع (مدیریت پژوهش و فناوری)شایان ذکر است در حوزه پژوهش های علوم انسانی نیز، پروژه پژوهشی "بررسی مشکلات و مسائل و زندگی کارکنان صنعت نفت و گاز در منطقه عسلویه و تدوین راهبردها و خطوط کلی سیاست های اسکان و زندگی در آینده" به عنوان پروژه برتر و فرید بن سعید به عنوان پژوهشگر برتر معرفی شدند.

 

 


اطلاعیه نحوه حمایت از نویسندگان مقالات مربوط به کنفرانس علمی-پژوهشی IGRC 2017

به اطلاع همکاران محترم شرکت می رساند پیرو فراخوان قبلی صورت گرفته از سوی مدیریت پژوهش و فناوری در خصوص کنفرانس علمی-پژوهشی IGRC 2017 -که در خرداد ماه 96 در برزیل برگزار می گردد، خوشبختانه بخش قابل توجهی از خلاصه مقالات واصل شده به دبیرخانه این کنفرانس از کشورمان بوده به نحوی که 127 مورد از خلاصه این مقالات که توسط همکاران این شرکت تهیه شده، در اولین مرحله ارزیابی مورد پذیرش قرار گرفته اند. در این راستا دبیرخانه کنفرانس مذکور از نویسندگان منتخب مقالات درخواست نموده که مقاله کامل خود را برای ارزیابی نهایی ارسال نمایند.
از همکارانی که خلاصه مقاله آنها پذیرفته شده و بر اساس دستورالعمل حمایت از تالیف کتب و مقالات علمی (مصوبه شماره گ./دب./392-16308 مورخ 7/9/91 هیات مدیره محترم شرکت) متقاضی دریافت حمایت شرکت در خصوص ارائه مقاله/مقالات خود در کنفرانس هستند، درخواست می شود حداکثر تا تاریخ 2/11/95 متن کامل مقاله خود را در قالب فرم اخذ مجوز انتشار مقالات (که در بخش فرم دستورالعمل ها و فرم های پایگاه اطلاع رسانی مدیریت پژوهش و فناوری به نشانی http://research.nigc.ir در دسترس می باشد) جهت طرح و بررسی در کارگروه تولید منابع علمی و اطلاع رسانی به این مدیریت ارسال نمایند. بدیهی است پس از انجام ارزیابی های لازم، مقالات مشمول حمایت جهت ارائه در کنفرانس IGRC 2017 اعلام خواهند شد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن 84875106 تماس حاصل نمایید.
 
به اطلاع همکاران محترم شرکت می رساند پیرو فراخوان قبلی صورت گرفته از سوی مدیریت پژوهش و فناوری در خصوص کنفرانس علمی-پژوهشی IGRC 2017 -که در خرداد ماه 96 در برزیل برگزار می گردد، خوشبختانه بخش قابل توجهی از خلاصه مقالات واصل شده به دبیرخانه این کنفرانس از کشورمان بوده به نحوی که 127 مورد از خلاصه این مقالات که توسط همکاران این شرکت تهیه شده، در اولین مرحله ارزیابی مورد پذیرش قرار گرفته اند. در این راستا دبیرخانه کنفرانس مذکور از نویسندگان منتخب مقالات درخواست نموده که مقاله کامل خود را برای ارزیابی نهایی ارسال نمایند.
از همکارانی که خلاصه مقاله آنها پذیرفته شده و بر اساس دستورالعمل حمایت از تالیف کتب و مقالات علمی (مصوبه شماره گ./دب./392-16308 مورخ 7/9/91 هیات مدیره محترم شرکت) متقاضی دریافت حمایت شرکت در خصوص ارائه مقاله/مقالات خود در کنفرانس هستند، درخواست می شود حداکثر تا تاریخ 2/11/95 متن کامل مقاله خود را در قالب فرم اخذ مجوز انتشار مقالات (که در بخش فرم دستورالعمل ها و فرم های پایگاه اطلاع رسانی مدیریت پژوهش و فناوری به نشانی http://research.nigc.ir در دسترس می باشد) جهت طرح و بررسی در کارگروه تولید منابع علمی و اطلاع رسانی به این مدیریت ارسال نمایند. بدیهی است پس از انجام ارزیابی های لازم، مقالات مشمول حمایت جهت ارائه در کنفرانس IGRC 2017 اعلام خواهند شد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن 84875106 تماس حاصل نمایید.


کسب میزبانی کنفرانس علمی پژوهشی IGRC در سال 1399

در جلسه  مورخ 28 مهر ماه 95 اتحادیه بین المللی گاز، شرکت ملی گاز ایران به نمایندگی از کشورمان توانست میزبانی کنفرانس علمی پژوهشی این اتحادیه موسوم به IGRC را در سال ٢٠٢٠ (سال ١٣٩٩) در رقابت با سه کشور آلمان، عمان و اندونزی کسب نماید. رای گیری برای تعیین میزبانی در کمیته اجرایی این اتحادیه طی سه مرحله انجام گرفت. در دور اول و دوم رای گیری به ترتیب اندونزی و عمان از گردونه رقابت خارج شدند و ایران و آلمان به دور نهایی رسیدند. در این مرحله ایران موفق شد در یک رقابت سخت و فشرده میزبانی این کنفرانس مهم علمی پژوهشی را کسب نماید. بسیاری از اعضای کمیته اجرایی IGU ضمن تبریک به واسطه کسب این موفقیت، ارایه بسیار عالی و تاثیرگذار هیات ایرانی در جلسه رای گیری را تحسین نمودند. لازم به توضیح است کنفرانس IGRC پس از کنگره جهانی گاز (WGC) مهمترین و بزرگترین گردهمایی بین المللی در سازمان IGU بوده که هر سه سال یکبار در یکی از کشورهای عضو برگزار می شود.


فراخوان مناقصه عمومی ( ارزیابی کیفی)

مناقصه عمومی دو مرحله ای مربوط به انتخاب ناظر طرح پژوهشی" تدوین دانش فنی طراحی و ساخت دو نمونه پایلوتی مبدل PFHE و جعبه تبرید(Cold Box) و یک نمونه پایلوت فرایندی منعطف"

 الف- شرح مختصر خدمات
شرکت ملی گاز ایران در نظر دارد از طریق مناقصه عمومی خدمات نظارت و کنترل کمی و کیفی اجرای طرح پژوهشی"تدوین دانش فنی طراحی و ساخت دو نمونه پایلوتی مبدل PFHE و جعبه تبرید(Cold Box) و یک پایلوت فرآیندی منعطف" رابه یک شرکت ذیصلاح و دارای تجربه در زمینه خدمات مشابه در قالب قرارداد خدمات پژوهشی واگذار نماید. شرکت مزبور موظف خواهد بود با بکارگیری نیروی انسانی مجرب در حوزه طراحی و ساخت مبدل های حرارتی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و با استفاده از روش ها و امکانات کارآمد، هدف اصلی مور نظر را میسر سازد. واحد پژوهشی مسئولیت نظارت کامل بر کلیه فعالیتهای مجری طرح پژوهشی مذکور را در تمامی سطوح و مراحل مختلف اجرای طرح پژوهشی، برعهده خواهد داشت. بدین منظور جهت تهیه فهرست کوتاه مناقصه­ گران، فراخوان عمومی ارزیابی کیفی شرکت های متقاضی برگزار می­ گردد.
ب- محل اجرای خدمات و مدت انجام کار
محل های اجرای خدمات در مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران واقع در تهران  و کارخانه سازنده تجهیز مذکور بوده و مدت انجام خدمات 36ماه می­باشد.

ج – برآورد مالی اجرای کار: 
0000/000/000/20(بیست میلیارد) ریال
د- الزامات و شرایط عمومی مناقصه گران
1-   حائز رتبه 1 تا 3 در رتبه­بندی سازمان مدیریت و برنامه­ ریزی کشور در بخش نفت، گاز و پتروشیمی  
2-   توانایی تهیه و تسلیم  تضمین اجرای تعهدات مندرج در آئین نامه تضمین معاملات دولتی شماره123402/ ت50659ه مورخ 22/9/94 به میزان 5% کل مبلغ پیشنهادی در صورت برنده شدن در مناقصه
3-  تکمیل مدارک ارزیابی کیفی مطابق دستورالعمل های شرح داده شده
4- استفاده از خدمات متخصصین مجرب و اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در بررسی و نظارت بر حسن اجرای بخش مطالعاتی و علمی طرح پژوهشی

و - محل ، زمان و مهلت دریافت مدارک ارزیابی کیفی مناقصه گران :
از کلیه متقاضیان واجد شرایط دعوت می شود ظرف مدت 14 روز پس از انتشار آگهی نوبت دوم (حداکثر تا روز دوشنبه 3 آبان 95) اطلاعات مورد درخواست را بصورت کاغذی و همچنین در قالب یک حلقه لوح فشرده تهیه و به آدرس ذیل در مقابل رسید تحویل نمایند.
بدیهی است کارفرما این حق را برای خود محفوظ می دارد به مدارکی که پس از انقضای مهلت مقرر ارائه می گردد،  ترتیب اثر ندهد.
پس از بررسی های لازم, اسناد مناقصه به متقاضیان واجد شرایط با ارائه معرفی نامه و کارت ملی نماینده معرفی شده تحویل داده خواهد شد.

ط- نشانی محل اعلام آمادگی و دریافت اسناد: 
آدرس مناقصه­ گزار : تهران- بلوار کشاورز- خیابان نادری- پایین­تر از خیابان ایتالیا- پلاک4- طبقه 5- مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران
تلفن:84875112 ، 88976204  دورنگار 84875043

ی- نحوه بررسی پیشنهادات:
ارزیابی کیفی مناقصه­ گران با رعایت مبانی قانونی، پیروی از الزامات سازمانی و آیین نامه خرید خدمات مشاوره بند ه ماده 29 قانون برگزاری مناقصات انجام می ­گردد.
در این فرآیند، اطلاعات و مدارک فعالیت شرکت های متقاضی طی فرم های مربوطه دریافت می ­گردد. سپس، با ممیزی و راستی­آزمایی اطلاعات و مدارک اثباتی؛ توان فنی، بازرگانی، اجرایی و عملیاتی شرکت ها اعتبارسنجی، امتیازدهی و رتبه بندی می­گردد. متعاقبا، اسامی و رتبه صلاحیت شرکت های واجد شرایط به اطلاع آنان خواهد رسید. در صورت نیاز از امکانات شرکت های پیشنهاد دهنده بازدید به عمل خواهد آمد.
حداقل امتیاز جهت ورود به فهرست کوتاه مناقصه ­گران 65 در نظر گرفته شده است.

اصلاحیه شماره 1:
بدین وسیله, بخش سوم فهرست مطالب , صفحه 2 مدارک استعلام ارزیابی کیفی, عبارت توان مالی و اعتباری مناقصه گر به ساختار سازمانی اصلاح گردد. ضمنا لازم است اسناد اثباتی توان مالی و اعتباری مناقصه گر در بخش اطلاعات کلی مناقصه گر, صفحه 8 مدارک استعلام ارزیابی کیفی, در قالب ضمیمه ارائه گردد.

مدیریت پژوهش و فناوریبرگزاری هشتمین سمینار علمی - پژوهشی مدیریت پژوهش و فناوری با عنوان“مدیریت کربن، کنترل و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ”

هشتمین سمینار علمی – پژوهشی مدیریت پژوهش و فناوری " دوره جدید" با عنوان“ مدیریت کربن، کنترل و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ” در تاریخ 5 و 6 مرداد ماه 95 در محل سالن شهید رجایی ساختمان مرکزی شرکت ملی گاز ایران برگزار گردید.
به منظور بهره مندی همکاران از مباحث مطرح شده در این سمینار علمی، فایل های ارائه سخنرانی های این سمینار در این نشانی قابل دسترس می باشد.


تغییر مکان ساختمان مدیریت پژوهش و فناوری

به اطلاع می رساند, با توجه به تغییر مکان ساختمان مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران,  آدرس ساختمان جدید و شماره تماس مسئولین محترم این مدیریت در بخش تماس با مسئولین این پایگاه قابل دسترس می باشد.


آيين نامه تشكيل، حمايت، هدايت و پايش قطب پژوهشي شركت هاي گاز استاني

به اطلاع كليه كاربران گرامي مي رساند كه آيين نامه تشكيل، حمايت، هدايت و پايش قطب پژوهشي شركت هاي گاز استاني ابلاغ گرديد و متن كامل اين آيين نامه در بخش دستورالعمل ها و فرم ها در دسترس مي باشد. لينك آيين نامه


به اطلاع كليه كاربران گرامي مي رساند كه آيين نامه تشكيل، حمايت، هدايت و پايش قطب پژوهشي شركت هاي گاز استاني ابلاغ گرديد و متن كامل اين آيين نامه در بخش دستورالعمل ها و فرم ها در دسترس مي باشد. لينك آيين نامه


انتشار صد و شانزدهمين شماره از نشريه پژوهش و فناوري صنعت گاز

در اين شماره مي‌خوانيد:

 • رونمايي از گوگرد كشاورزي در حاشیه بیستمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی
 • استفاده از مدل قراردادي BLT براي اجراي پايلوت پروژه Mini LNG
 • راه اندازی بزرگترین سیستم پمپ حرارتی زمین گرمایی در کشور
 • ثبت اختراع دستگاه اسکوئیزر

 

 


دريافت نشريه به صورت فايل PDF - كيفيت معمولي

مشاهده نشريه با فرمت الكترونيكي


در اين شماره مي‌خوانيد:

 • رونمايي از گوگرد كشاورزي در حاشیه بیستمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی
 • استفاده از مدل قراردادي BLT براي اجراي پايلوت پروژه Mini LNG
 • راه اندازی بزرگترین سیستم پمپ حرارتی زمین گرمایی در کشور
 • ثبت اختراع دستگاه اسکوئیزر

 

 


دريافت نشريه به صورت فايل PDF - كيفيت معمولي

مشاهده نشريه با فرمت الكترونيكي


اطلاعيه شناسايي متقاضيان عضويت در كارگروه هاي اتحاديه بين المللي گاز IGU

قابل توجه همكاران محترمي كه در مهلت مقرر نسبت به ثبت و ارسال اطلاعات خود اقدام نموده اند، خواهشمند است در خصوص ارسال مستندات مربوط به اطلاعات ثبت شده و همچنين ارسال فايل عكس پرسنلي خود به فرمت jpg حداكثر تا تاريخ شنبه 13/4/94 اقدام نمايند. كليه مستندات به صورت يك فايل فشرده به نشاني اينترانتي igu@nigc.ir ارسال گردد.

بديهي است در صورت عدم ارسال مستندات توسط متقاضيان، درخواست آنها براي عضويت در كارگروه هاي IGU قابل بررسي و اقدام نخواهد بود.

براي آگاهي از شرايط احراز  و گردش كار انتخاب متقاضيان دو فايل ذيل را مشاهده فرمائيد.


قابل توجه همكاران محترمي كه در مهلت مقرر نسبت به ثبت و ارسال اطلاعات خود اقدام نموده اند، خواهشمند است در خصوص ارسال مستندات مربوط به اطلاعات ثبت شده و همچنين ارسال فايل عكس پرسنلي خود به فرمت jpg حداكثر تا تاريخ شنبه 13/4/94 اقدام نمايند. كليه مستندات به صورت يك فايل فشرده به نشاني اينترانتي igu@nigc.ir ارسال گردد.

بديهي است در صورت عدم ارسال مستندات توسط متقاضيان، درخواست آنها براي عضويت در كارگروه هاي IGU قابل بررسي و اقدام نخواهد بود.

براي آگاهي از شرايط احراز و روند انتخاب متقاضيان دو فايل ذيل را مشاهده فرمائيد.


عقد تفاهم نامه همكاري شركت گاز استان سمنان و دانشگاه آزاد اسلامي واحد دامغان

به گزارش مديريت پژوهش و فناوري شركت گاز استان سمنان سعيد رستگار رئيس امور پژوهش اين شركت با اعلام خبر فوق افزود : اين تفاهم نامه به منظور همكاري هاي علمي،آموزشي و پژوهشي مابين دانشگاه آزاد اسلامي واحد دامغان و شركت گاز استان سمنان و واحدهاي تابعه ان منعقد شده است...


به گزارش مديريت پژوهش و فناوري شركت گاز استان سمنان سعيد رستگار رئيس امور پژوهش اين شركت با اعلام خبر فوق افزود : اين تفاهم نامه به منظور همكاري هاي علمي،آموزشي و پژوهشي مابين دانشگاه آزاد اسلامي واحد دامغان و شركت گاز استان سمنان و واحدهاي تابعه ان منعقد شده است.

سعيد رستگار افزود : اين تفاهم نامه در راستاي اجراي سياست استفاده بهينه از امكانات،استعداد و توانائي هاي دانشگاه آزاد اسلامي واحد دامغان در جهت رفع نيازهاي پژوهشي، تحقيقاتي و آموزشي شركت گاز استان سمنان مابين عليرضا جراحي مدير عامل اين شركت و دكتر حسين عباسپور رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد دامغان منعقد و مبادله شده است.

رييس امور پژوهش شركت گاز استان سمنان افزود : تشكيل كارگروه تخصصي همكاري از بين منتخبين طرفين و بررسي ايده ها و موضوعات جديد پژوهش در راستاي بهبود وارتقاي فرايندهاي تخصصي وفني شركت گاز استان سمنان از مهمترين مفاد اين تفاهم نامه مي باشد كه به امضاي طرفين رسيده است


دومين همايش تقدير از برترين هاي مديريت دانش شركت گاز خراسان رضوي

دومين همايش تقدير از برترين هاي مديريت دانش شركت گاز خراسان رضوي بصورت همزمان با همايش تقدير از برترين هاي نظام پيشنهادها و طرح تكريم ارباب رجوع با حضور مديرعامل، حبيب ا.... صادقي، اعضاي هيئت مديره و جمع كثيري از همكاران شركت در روز شنبه مورخ 4/11/93 در محل سالن اجتماعات ساختمان مركزي برگزار گرديد. در ابتداي همايش ضمن تلاوت آياتي چند از كلام ا... مجيد، خوشامدگويي و پخش كليپ مديريت دانش شركت گاز خراسان رضوي و دستاوردهاي آن، ابياتي از شعر تامل بر انگيز مرحوم مجتبي كاشاني با موضوعيت لزوم انديشه و تفكر و بكار بستن دانش سايرين در كشف و پيشبرد قوانين حاكم بر جهان، توسط شكوفه ابريشمي، كارشناس مديريت دانش، ارائه گرديد...


دومين همايش تقدير از برترين هاي مديريت دانش شركت گاز خراسان رضوي بصورت همزمان با همايش تقدير از برترين هاي نظام پيشنهادها و طرح تكريم ارباب رجوع با حضور مديرعامل، حبيب ا.... صادقي، اعضاي هيئت مديره و جمع كثيري از همكاران شركت در روز شنبه مورخ 4/11/93 در محل سالن اجتماعات ساختمان مركزي برگزار گرديد. در ابتداي همايش ضمن تلاوت آياتي چند از كلام ا... مجيد، خوشامدگويي و پخش كليپ مديريت دانش شركت گاز خراسان رضوي و دستاوردهاي آن، ابياتي از شعر تامل بر انگيز مرحوم مجتبي كاشاني با موضوعيت لزوم انديشه و تفكر و بكار بستن دانش سايرين در كشف و پيشبرد قوانين حاكم بر جهان، توسط شكوفه ابريشمي، كارشناس مديريت دانش، ارائه گرديد.

در ادامه برنامه، آقاي دكتر مختاري، عضو هيئت علمي دانشگاه علوم رضوي، به ايراد سخنان كليدي در حوزه مديريت دانش، مديريت مشاركتي و اصول مشتري مداري پرداخت. وي در ابتدا به مبحث حسابداري سرمايه هاي انساني در سازمان ها پرداخت و ثبت تجربيات و درس آموخته هاي بازنشستگان را يكي از رويكردهاي موثر در رشد و تعالي سازمان ها معرفي نمود. همچنين يكي از چالش هاي موجود در پياده سازي مديريت دانش و سيستم هاي مشاركتي را جنبه هاي فرهنگي و تفاوت در ويژگي هاي رفتاري افراد از نقطه نظر برون گرايي (Chicken Man) و درون گرايي (Fish Man) مطرح كرد. پس از آن ميراحمد حسينيون(دبيرنظام پيشنهادها) و حميده شيخاني(مديردانش) به ارائه گزارش مختصري از اقدامات نظام پيشنهادها و دفتر مديريت دانش پرداختند. در اين راستا، مدير دانش شركت گاز خراسان رضوي، ضمن ارائه گزارشي از اقدامات دفتر مديريت دانش، به انجمن هاي خبرگي مصوب، دستاوردها و جوايز كسب شده اين دفتر در محورهای هشت گانه جایزه جهانی سازمان هاي دانشی برتر در سال 2011 و كسب رتبه نخست و تنديس زرين جايزه ملي مديريت دانش در سال 1392 و جايگاه مديريت دانش شركت گاز خراسان رضوي در كشور و وزارت نفت اشاره نمود. در بخش پاياني همايش از برترين هاي مديريت دانش در چهار حوزه ارزياب دانشي برتر، پاسخگوي دانشي برتر، دانشكار برتر و ارائه دهنده دانش برتر به ترتيب آقايان مهندس خاني، مهندس سريخاني، مهندس نارويي، مهندس شالچي، مهندس رزازيان، مهندس مطلب نيا و مهندس عليرضازاده تقدير بعمل آمد


چاپ كتاب "استاندارد مميزي انرژي ISO 50002" توسط شركت گاز خراسان رضوي

انرژي نيروي محرك اقتصاد، صنعت و زندگي است و به همين دليل همراه با رشد جمعيت و توسعه اقتصادي كشورها مصرف انرژي رو به افزايش و منابع انرژي فسيلي رو به كاهش است. در اين راستا مميزي انرژي ابزاري است كه به واسطه انجام صحيح آن مي توان نحوه توزيع حامل هاي انرژي در بخش هاي مختلف سازمان را تعيين نمود. امور پژوهش و فناوري شركت گاز خراسان رضوي پس از تجربه موفق چاپ مجموعه كتاب هاي آموزشي صنعت گاز، اقدام به ترجمه و تاليف كتاب " استاندارد مميزي انرژي ISO 50002:2014 " نمود...


انرژي نيروي محرك اقتصاد، صنعت و زندگي است و به همين دليل همراه با رشد جمعيت و توسعه اقتصادي كشورها مصرف انرژي رو به افزايش و منابع انرژي فسيلي رو به كاهش است. در اين راستا مميزي انرژي ابزاري است كه به واسطه انجام صحيح آن مي توان نحوه توزيع حامل هاي انرژي در بخش هاي مختلف سازمان را تعيين نمود. امور پژوهش و فناوري شركت گاز خراسان رضوي پس از تجربه موفق چاپ مجموعه كتاب هاي آموزشي صنعت گاز، اقدام به ترجمه و تاليف كتاب " استاندارد مميزي انرژي ISO 50002:2014 " نمود. مترجمين اين كتاب آقايان سيد ايمان پيش بين (رئيس پژوهش وفناوري گاز خراسان رضوي) و آراز عليزاده و خانم ساقي صالحي هستند. اين اثر كه ترجمه بروزترين استاندارد مميزي انرژي موجود در جهان با عنوان ISO 50002:2014 است علاوه بر ارائه تعاريف و مفاهيم مرتبط، چارچوب و اصول اجراي مميزي هاي انرژي را به صورتي يكپارچه و قابل قياس فراهم نموده است و الزامات فرآيندي به منظور اجراي مميزي انرژي مرتبط با عملكرد انرژي را مشخص مي كند كه قابل كاربرد براي كليه موسسات و سازمان ها و تمامي انواع انرژي و استفاده هاي انرژي است.


نصب اولين پمپ حرارتي تراكمي مبتني بر موتور گازسوز (GHP) در سطح شركتهاي تابعه ملي گاز ايران توسط شركت گاز خراسان رضوي

با عنايت به تاكيد اخير مقام عالي وزارت مبني بر استفاده از سيستم سرمايش و گرمايش تراكمي مبتني بر موتور گازسوز (GHP) و با توجه به سياستگذاري و اقدامات انجام پذيرفته توسط امور پژوهش و فناوري شركت گاز خراسان رضوي به منظور كمك به فرهنگ سازي و معرفي تجهيزات و فناوريهاي به روز در جهت مصرف بهينه منابع سوخت و انرژي در سطح كشور، فناوري فوق براي اولين بار در سطح شركتهاي تابعه ملي گاز ايران در يكي از ساختمانهاي اداري مناطق شهر مقدس مشهد در بهمن ماه گذشته راه اندازي و مورد بهره برداري قرار گرفت. شايان ذكر است دستگاه GHP مورد اشاره براي ساختمان اداري به مساحت 2000 مترمربع در چهار طبقه انتخاب و نصب گرديده‌است...


با عنايت به تاكيد اخير مقام عالي وزارت مبني بر استفاده از سيستم سرمايش و گرمايش تراكمي مبتني بر موتور گازسوز (GHP) و با توجه به سياستگذاري و اقدامات انجام پذيرفته توسط امور پژوهش و فناوري شركت گاز خراسان رضوي به منظور كمك به فرهنگ سازي و معرفي تجهيزات و فناوريهاي به روز در جهت مصرف بهينه منابع سوخت و انرژي در سطح كشور، فناوري فوق براي اولين بار در سطح شركتهاي تابعه ملي گاز ايران در يكي از ساختمانهاي اداري مناطق شهر مقدس مشهد در بهمن ماه گذشته راه اندازي و مورد بهره برداري قرار گرفت. شايان ذكر است دستگاه GHP مورد اشاره براي ساختمان اداري به مساحت 2000 مترمربع در چهار طبقه انتخاب و نصب گرديده‌است.
گفتني است اساس عملكرد فناوري (GHP)، ايجاد چرخه پمپ حرارتي و نهايتاً كمك به تغيير فاز مبرد با انرژي كسب شده از یک موتور احتراق داخلی گاز سوز مي‌باشد. نظر به مزایای بارز چنين فناوري در مقایسه با پمپ حرارتی الکتریکی مشابه، از جمله بازدهي بالا، كاهش هزينه كلي مصرف انرژي با توجه به وجود منابع گازی در کشور (حدود 70 درصد كمتر)، كاهش بار اضافی شبکه برق رسانی، كاهش تقريبي گازهاي گلخانه‌اي به ميزان 40 درصد و ايجاد دماي مطلوب و يكنواخت در زمان كوتاهتر در محيط، اميد است استفاده از چنين تجهيزاتي در سياستگذاريهاي كلان انرژي و محيط زيست كشور مورد توجه و اثر بيشتر قرار گيرد


انتشار صد و پانزدهمين شماره از نشريه پژوهش و فناوري صنعت گاز

در اين شماره مي‌خوانيد:

 • رونمایی از نخستین فناوری ایرانی شیرین سازی گاز با نام پارسي سول
 • اعلام آمادگي شرکت ملي گاز ايران براي حمايت از توليد کالاها و تجهيزات مرتبط با صنعت عظيم گاز
 • سخنان معاون پژوهش و فناوري وزارت نفت در آخرين جلسه آموزشي خبرنگاران در سال
 • نصب اولين پمپ حرارتي تراكمي مبتني بر موتور گازسوز (GHP) در سطح شركت هاي تابعه ملي گاز ايران توسط شركت گاز خراسان رضوي

 

 


دريافت نشريه به صورت فايل PDF - كيفيت معمولي

مشاهده نشريه با فرمت الكترونيكي


در اين شماره مي‌خوانيد:

 • رونمایی از نخستین فناوری ایرانی شیرین سازی گاز با نام پارسي سول
 • اعلام آمادگي شرکت ملي گاز ايران براي حمايت از توليد کالاها و تجهيزات مرتبط با صنعت عظيم گاز
 • سخنان معاون پژوهش و فناوري وزارت نفت در آخرين جلسه آموزشي خبرنگاران در سال
 • نصب اولين پمپ حرارتي تراكمي مبتني بر موتور گازسوز (GHP) در سطح شركت هاي تابعه ملي گاز ايران توسط شركت گاز خراسان رضوي

 

 


دريافت نشريه به صورت فايل PDF - كيفيت معمولي

مشاهده نشريه با فرمت الكترونيكي


استفاده از مدل قراردادی BLT برای اجرای پایلوت پروژه مینی ال.ان.جی

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران، رسیدن به دانش فنی مینی ال.ان.جی را از اولویت های این شرکت برشمرد و گفت: در این راستا مدل قراردادی BLT با هدف توسعه و انتقال تکنولوژی فناوری مینی ال.ان.جی انتخاب شده است...

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران، رسیدن به دانش فنی مینی ال.ان.جی را از اولویت های این شرکت برشمرد و گفت: در این راستا مدل قراردادی BLT با هدف توسعه و انتقال تکنولوژی فناوری مینی ال.ان.جی انتخاب شده است.

به گزارش مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران، دکتر سعید پاک سرشت با اشاره به اینکه از حدود سال 1390، موضوع بومی سازی دانش فنی مینی ال.ان.جی در برنامه های کاری این شرکت قرار گرفت، تصریح نمود: با توجه به اینکه هدف گذاری ما رسیدن به دانش فنی ال.ان.جی بوده، برای آنکه این فناوری را در مراحل و مقیاس کوچکتری بررسی نمائیم، اجرای پایلوت آن را که مقیاس کوچک است (Mini -LNG) دربرنامه قرار دادیم.

وی با اشاره به اینکه کاربردهای مختلف محصول این پایلوت نیز بررسی شده است، اظهار داشت: نهایتا با توجه به نیازهای شرکت ملی گاز ، گازرسانی به یک نقطه صعب العبور در دستور کار قرار گرفت.

دکتر پاک سرشت افزود: بدین منظور بیش از ده نقطه از کشور مورد بررسی و بازدید مکانی قرار گرفت و نهایتا یک منطقه برای اجرای پایلوت انتخاب شد.

وی با بیان اینکه فناوری مورد نظر برای این پایلوت نیز بررسی و انتخاب شد، گفت: به منظور انتخاب مجری پروژه نیز با اعلام دو مرحله فراخوان و سپس  ارزیابی کیفی متقاضیان، تعدادی شرکت صاحب صلاحیت با همکاری مدیریت گازرسانی و امور تخصصی بازرگانی این شرکت، مشخص و در فهرست پیمانکاران ذیصلاح قرار گرفتند.

دکتر پاک سرشت با اشاره به اینکه به منظور تعیین نوع همکاری با بخش خصوصی، روشهای قراردادی مختلف نیز مورد بررسی قرار گرفت و نهایتا مدل قراردادی BLT که یکی از انواع روشهای BOT است انتخاب شد، خاطرنشان نمود: انتخاب این مدل از آن جهت بود که بتوانیم در فرآیند توسعه و انتقال تکنولوژی نقش بیشتری داشته باشیم.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در خصوص این مدل قراردادی، تصریح نمود: در قرارداد احداث، اجاره، انتقالBuild Lease Transfer)B.L.T)، سرمایه گذار خصوصی، نسبت به ساخت پروژه اقدام نموده و دولت هزینه های سرمایه گذاری بخش خصوصی را از طریق اجاره دادن پروژه تحت یک شرایط و برنامه توافق شده پرداخت می کند.

وی تاکید نمود: مانمی خواهیم تجربه خریدهای متعدد دانش فنی در مورد Mini –LNG تکرار شود، چراکه به این باور رسیده ایم که دانش و توانمندی لازم در بین شرکتها و مراکز علمی – تحقیقاتی کشور به منظور توسعه فناوری Mini-LNG وجود دارد.

دکتر پاک سرشت در خاتمه افزود: خوشبختانه با تدبیری که وزیر محترم نفت داشته اند، به استفاده از روش مینی ال.ان.جی توجه ویژه ای شده است و کارشناسان متعددی به این مقوله ورود کرده اند و همه این تلاشها ، به منظور رسیدن به اهداف مختلف نظیر رفع مشکلات کمبود گاز در فصل سرما و تامین فناوری مورد نیاز آن با استفاده از توان داخلی صورت می پذیرد.


سخنان معاون پژوهش و فناوري وزارت نفت در آخرين جلسه آموزشي خبرنگاران در سال 93

معاون پژوهش و فناوري وزارت نفت با بیان اینکه صنعت نفت بعنوان پیشرات اقتصاد ملی و با رویکرد توسعه و اقتصاد دانش بنیان به سمت پیشرفت گام برمی دارد گفت: کشورهای قدرتمند با قدرت فناوری خود توانستند ظرف چند سال اخیر یک اقدام غیر اقتصادی نظیر شیل اویل ها را به طور کامل اقتصادی کنند و با آن معادله های بازار نفت را به هم ریزد در حالی که کشورهایی نظیر ایران هنوز در مورد فناوری و پژوهش گام های اولیه را هم بر نداشته اند...


معاون پژوهش و فناوري وزارت نفت با بیان اینکه صنعت نفت بعنوان پیشرات اقتصاد ملی و با رویکرد توسعه و اقتصاد دانش بنیان به سمت پیشرفت گام برمی دارد گفت: کشورهای قدرتمند با قدرت فناوری خود توانستند ظرف چند سال اخیر یک اقدام غیر اقتصادی نظیر شیل اویل ها را به طور کامل اقتصادی کنند و با آن معادله های بازار نفت را به هم ریزد در حالی که کشورهایی نظیر ایران هنوز در مورد فناوری و پژوهش گام های اولیه را هم بر نداشته اند.

دكتر محمدرضا مقدم در یازدهمین و آخرین جلسه آموزشی خبرنگاران در سال ٩٣ جزئیاتی از روند کار معاونت پژوهش و فناوری وزارت نفت را تشریح کرد و گفت: معاونت پژوهش و فناروی وزارت نفت در سال ٨٩ با حضور و پیگیری های این جانب پس از ٣٦ سال شکل گرفت در حالی که ایجاد یک ساختار تازه در مجموعه ای مانند وزارت نفت بسیار مشکل بود. همچنين با توجه به مشکلات موجود در سیاست ها و ساختارهای کشور و صنعت نفت، عملکرد معاونت پژوهش و فناوری در چهار سال گذشته مطلوب بوده است، گفت: تلاش زیادی داشتیم تا در این مدت ارتباط با مراکز علمی و دانشگاه ها را که در دورانی بسیار کم شده بود، افزایش دهیم و در عین حال جلوی کار علمی بدون هدف را بگیریم.

وی افزود: در شرایط کنونی دنیا و اقتصاد جهانی تجمیع دانش و تجمیع مدیریت اهمیت دارد و تفاوت میان کشورهای تولید کننده و دنبال کننده علم در همین موضوع است که سرانجام به طراحی و کیفیت محصول منجر می شود.

دكتر مقدم با ذكر مثالی از كشور نروژ و چگونگی بكارگیری تكنولوژی برای طراحی محصولات خاطرنشان كرد: نروژ درسال های گذشته تصمیم گرفت که تبدیل به یک کشور تولید کننده علم شود و این کار را با تولید علم و طراحی محصولات راهبردی آغاز کرد و اکنون این کشور مسیر خود را یافته است.

وی ادامه داد: ما هم باید پس از این همه سال تولید نفت تصمیم خود را بگیریم که می خواهیم یک دنبال کننده علم و مصرف کننده محصولات علمی بمانیم و مثل گذشته یک نفت خوار باشیم و یا این که تغییر روش دهیم و به مرور ما هم مسیر توسعه را پیدا کنیم.

معاون پژوهش و فناوري وزارت نفت تاکید کرد: حقوق میان نسلی یکی از توصیه های دینی و شرعی و اخلاقی و انسانی است که در همه ادیان از جمله اسلام نسبت به آن تاکید شده است اما متاسفانه ما نسبت به آن بی تفاوت هستیم و سوال این جاست که آیا ما منابع خدادادی که متعلق به همه نسل هاست را درست برداشت می کنیم؟ درست مصرف می کنیم؟ و آیا برنامه ریزی های ما به سمت کسب ارزش افزوده از آنهاست؟

وي در ادامه گفت: امریکا با قدرت فناوری خود توانست ظرف چند سال یک اقدام غیر اقتصادی نظیر شیل اویل ها را به طور کامل اقتصادی کرده است و با آن معادله های بازار نفت را به هم ریزد در حالی که کشورهایی نظیر ایران هنوز در مورد فناوری و پژوهش گام های اولیه را هم بر نداشته اند.

دكتر مقدم در ادامه گفت: آمریکا با قدرت فناوری خود توانست ظرف چند سال یک اقدام غیر اقتصادی نظیر شیل اویل ها را به طور کامل اقتصادی کرده است و با آن معادله های بازار نفت را به هم ریزد در حالی که کشورهایی نظیر ایران هنوز در مورد فناوری و پژوهش گام های اولیه را هم بر نداشته اند.

وی با اشاره به تفاوت‌های کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه در زمینه استفاده از توانمندی‌ها در صنعت نفت گفت: تفاوت این دو در توانمندی طراحی محصول و رقابت بر سر آن است. همچنين علم سیاست‌گذاری و مدیریت فناوری در کشورهای پایونیر یا توسعه‌یافته غلبه دارد و برای اینکه ریسک کار را بگیرند به تکنولوژی‌های روز روی آورده و از این طریق ایجاد کسب و کار می‌کند.

معاون وزیر نفت تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی متکی به دانش و فناوری عدالت بنیان و درون‌زا و برون‌زا را پویا و پیشرو را محقق سازد و الگوی الهام بخش از نظام اقتصادی اسلام را عينیت بخشد.

وي با اشاره به اینکه كشور با اقتصاد تک‌محصولی آسیب‌پذیر می‌شود به راهبردهای اقتصاد مقاومتی در زمینه گذار از مرحله تک‌محصولی بودن اشاره کرد و گفت: منابع هیدروکربوری همچون بقیه منابع طبیعی ودیعه طبیعت است و باید برای تمام نسل‌ها حفظ شود. لذا با توجه به اینکه ما تاکنون فقط به این محصولات وابسته بوده‌ایم باید از آنها استفاده صیانتی داشته و از آن عبور کنیم به طوری که باید سرمایه‌گذاری‌ها بهینه صرف شود تا برداشت‌ها حیف و میل نشود.

وی با اشاره به قدرت فناوری که توانسته آمریکا را ظرف چند سال به بزرگترین تولیدکننده نفت تبدیل کند خاطرنشان کرد: در خلیج‌فارس چندان از فناوری بهره نبرده‌ایم فقط به دلیل قدرت ژئوپلیتیکی این منطقه است که به لحاظ منابع نفتی اهمیت دارد.

معاون وزیر نفت در ادامه در خصوص ضریب بازیافت و ریکاوری RATE در خشکی دریا اظهار داشت: در حال حاضر ضریب بازیافت ما 26 است در حالی که متوسط دنیا 35 است و البته این را نیز باید در نظر داشته هیچ کس با کاری به اندازه بالادست نفت حاشیه سود ندارد لذا می‌طلبد که ما بتوانیم ضریب بازیافت را به متوسط دنیا نزدیک کنیم.

وی همچنین افزود: باید در راستای توانمندسازی پیمانکار حرکت کنیم متاسفانه پیمانکاران ما ضعیف هستند باید مسیر توانمندسازی را فراهم سازیم.

 


آخرين وضعيت پروژه ها و پايان نامه هاي حمايت شده در ستاد و شركتهاي تابعه

گزارش عملكرد مديريت پژوهش و فناوري در سال 94

فروردين ماه 94 تير ماه 94 مهر ماه 94 دي ماه 94
ارديبهشت ماه 94 مرداد ماه 94 آبان ماه 94 بهمن ماه 94
خرداد ماه 94 شهريور ماه 94 آذر ماه 94 اسفند ماه 94

 مجری سایت : شرکت سیگما