تصویر روز

آخرين شماره نشريه

فراخوان پژوهشي

معرفی و تجلیل از برترین‌های صنعت گاز در ششمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نفت 

ششمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نفت، عصر روز چهارشنبه ١٧ دی ماه با حضور وزیر علوم، وزیر نفت، نایب رییس مجلس شورای اسلامی و جمعی از محققان و پژوهشگران در محل مرکز همایش های بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد. در این همایش از شرکت ملی گاز ایران، سیدایمان پیش بین به عنوان رئیس پژوهش و فناوری برتر، محبوبه طاهری به عنوان کارشناس پژوهشی برتر و پروژه «طراحی مفهومی و پایه و تهیه اسناد مناقصه واحد بازیافت گوگرد پالایشگاه گاز بیدبلند» به عنوان پروژه برتر فنی انتخاب شد.  

آقای سیدایمان پیش‌بین خانم اعظم مینابی آقای گلی محبوبه طاهری

1393/10/27 شنبه
....
هفتمين همايش علمي مديريت پژوهش و فناوري: ارائه‌ي گزارش مأموريت كارگروه‌هاي منتخب اتحاديه بين‌المللي گاز IGU 

پوستر هفتمين سمينار علمي مديريت پژوهش و فناوري
چهارشنبه، 24 دي‌ماه 1393، سالن شهيدرجايي برج گاز
ثبت‌نام با تلفن 81315673 ، فكس 81315682

براي دريافت فايل پوستر با كيفيت مناسب، روي اين متن كليك كنيد.


1393/10/13 شنبه
....
انجام بیش از 200 پروژه پژوهشی با همکاری مراکز صنعتی و دانشگاهی در شرکت پالایش گاز بید بلند 

مدیرعامل شرکت پالایش گاز بیدبلند با بیان این مطلب اضافه کرد که با پایه قرار دادن مبانی علمی و پژوهش محور در این پالایشگاه، هدف ارتقای توانمندی تکنولوژیک، ارتقای راندمان سیستم های کنترل، ارتقای توانمندی در زمینه طراحی ومهندسی پالایشگاه و احداث واحدهای جدید از جمله واحد SRU با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت و واحد پژوهش ستاد شرکت ملی گاز و شناسائی محصولات جدید و طرح‌های کاهش آلاینده‌های زیست محیطی و مدیریت ریسک و بحران قرار داده شده است.
ادامه مطلب را با کلیک بر روی «متن کامل» بخوانید.


-->
1393/9/26 چهارشنبه
....
اجرای 47 پروژه‌ی پژوهشی در حوزه‌ی مقاوم‌سازی شبکه در شرکت گاز استان تهران 

مدیرعامل شرکت گاز استان تهران با اشاره به اینکه هم اکنون  ٤٧ پروژه پژوهشی در حوزه مقاوم‌سازی شبکه گاز این استان تعریف شده و در حال اجراست، افزود: مقاوم‌سازی شبکه‌های زیرزمینی گاز و شیرهای گاز پیاده‌رو برخی از اهداف این پروژه‌ها است. حسین‌نیا به همکاری شرکت گاز استان تهران با «پژوهشگاه بین المللی زلزله و مهندسی زلزله» نیز اشاره کرد و افزود: با تعریف پروژه‌ای با همکاری این پژوهشگاه، شیوه‌ی مقاوم کردن علمک‌های گاز که به دیوار تکیه کرده‌اند بررسی و نتایج آن در حال استفاده است. طی ٥ سال اخیر که شرکت گاز استان تهران از طرف شرکت ملی گاز ایران به عنوان قطب مقاوم‌سازی تعیین شده، خوشبختانه فعالیتهای خوبی در این زمینه انجام شده است.


-->
1393/9/24 دوشنبه
....
افزايش 30 درصدي توليد محصولات کشاورزي با استفاده از گوگرد 

مدیر پژوهش و فناوری، از افزایش ٣٠ درصدی راندمان تولید محصولات کشاورزی با استفاده از گوگرد خبر داد و گفت: استفاده از گوگرد در خاکهای کشاورزی شرایط جذب عناصر فسفر، آهن، روی و منگنز و دیگر عناصر تثبیت شده در خاک را نیز فراهم می کند.
دکتر سعید پاک سرشت در ششمین سمینار علمی مدیریت و پژوهش و فناوری که شنبه یکم آذر ماه برگزار شد، با اشاره به اینکه به دلیل آهکی بودن اقلیمهای کشاورزی ایران لازم است مقدار گوگرد بیشتری برای اصلاح خاک استفاده شود، افزود: خاکهای کشاورزی در  ایران از PH قلیایی برخوردار است و  یکی از کاربردهای گوگرد می تواند اصلاح PH خاک باشد و افزایش برداشت از مواد مغذی خاک را فراهم کند.
براي دريافت جزئيات بيشتر از اين سخنراني، روي «متن كامل» كليك كنيد.  


1393/9/8 شنبه
....
افزايش 30 درصدي توليد محصولات کشاورزي با استفاده از گوگرد 
1393/9/8 شنبه
....
گزارشي از اقدامات پژوهشي انجام شده در حوزه‌ي ذخيره‌سازي زيرزميني گاز طبيعي 

ايران به عنوان دومين (و به روايتي اولين) كشور دارنده‌ي منابع گاز طبيعي در جهان، يكي از كشورهاي بالقوه در زمينه تأمين انرژي پاك در منطقه است. از طرفي با رُشد روزافزون مصرف انرژي بخش خانگي و سهم بالاي گاز طبيعي در سبد انرژي كشور و هزينه‌هاي بالاي توسعه منابع توليد، پالايش و انتقال و همچنين ضرورت ايجاد امنيت در عرضه و كاهش ريسك عملياتي، ذخيره‌سازي زير زميني گاز طبيعي ضرورتي اجتناب‌ناپذير مي‌باشد. بر اين اساس مي‌بايست با انجام تحقيق و مطالعه، ميادين مناسب ذخيره‌سازي گاز شناسايي و معرفي گردند.
در اين راستا مديريت پژوهش و فنآوري شركت ملي گاز ايران با همكاري شركت ذخيره‌سازي گاز طبيعي، طرحهاي پژوهشي و پايان نامه‌هاي دانشجويي متعددي را  تعريف و اجرا نموده است. براي دستيابي به اطلاعات بيشتر در اين مورد، روي «متن كامل» كليك كنيد.


ايران به عنوان دومين (و به روايتي اولين) كشور دارنده‌ي منابع گاز طبيعي در جهان، يكي از كشورهاي بالقوه در زمينه تأمين انرژي پاك در منطقه است. از طرفي با رُشد روزافزون مصرف انرژي بخش خانگي و سهم بالاي گاز طبيعي در سبد انرژي كشور و هزينه‌هاي بالاي توسعه منابع توليد، پالايش و انتقال و همچنين ضرورت ايجاد امنيت در عرضه و كاهش ريسك عملياتي، ذخيره‌سازي زير زميني گاز طبيعي ضرورتي اجتناب‌ناپذير مي‌باشد. بر اين اساس مي‌بايست با انجام تحقيق و مطالعه، ميادين مناسب ذخيره‌سازي گاز شناسايي و معرفي گردند. در اين راستا مديريت پژوهش و فنآوري شركت ملي گاز ايران با همكاري شركت ذخيره‌سازي گاز طبيعي، طرحهاي پژوهشي و پايان نامه‌هاي دانشجويي متعددي را به شرح ذيل  تعريف و اجرا نموده است.
 
طرح پژوهشي ذخيره‌سازي زير زميني گاز طبيعي
 
ابتداي سال 1391 نقشه راه اين طرح شامل 5 فاز و 19 پروژه، به تصويب هيئت مديره شركت ملي گاز رسيد. عناوين فازهاي تعريف شده اين طرح عبارت اند از:
 1. تهيه پايگاه اطلاعاتي جامع به منظور شناسايي پتانسيل منابع ذخيره‌سازي زيرزميني گازطبيعي در سطح كشور
 2. انتخاب، شناسايي و مطالعه تفضيلي ساختارهاي مناسب جهت ذخيره‌سازي
 3. مطالعات آزمايشگاهي
 4. بررسي‌هاي محيط زيستي
 5. رصد فناوري‌هاي نوين در حوزه ذخيره‌سازي گاز.
از مجموع 19 پروژه طرح 10 پروژه به دليل موجود نبودن و آماده نشدن مغزه‌هاي آزمايشگاهي در زمان پيش بيني شده حذف و 2 پروژه نيز ادغام گرديد. در نهايت از هشت پروژه طرح تاكنون چهار پروژه خاتمه يافته، سه پروژه جاري و يك پروژه در شرف آغاز مي‌باشد.
 • الف. پروژه‌هاي خاتمه يافته اين طرح عبارتند از:
  1. پروژه ارزيابي اهداف كمي ذخيره‌سازي در سطح كشور: در اين پروژه با مطالعه پيش بيني برنامه‌هاي  توليد گاز و تحليل الگوهاي مصرف گاز در بخش‌هاي مختلف خانگي-تجاري، صنعتي، نيروگاهي و... در يك دوره بيست ساله، شكاف عرضه و تقاضاي گاز تحليل گرديد. در نهايت با بررسي دو سناريو خوش بينانه و واقع بينانه براي سه حالت هفت ماه گرم، پنج ماه سرد و ماه سرد، تراز گاز تا سال 1404 استخراج شد و نكته قابل توجه اين بود كه تراز گاز از سال 1400 در اكثر حالت‌ها منفي خواهد شد.
  2. پروژه تعيين معيارهاي پايه در غربالگري و انتخاب ساختارهاي مناسب ذخيره‌سازي گاز: در اين پروژه تمامي معيارها و پارامترهاي مناسب جهت شناسايي و غربالگري ساختارها استخراج و سهم و وزن هريك از آنها در انتخاب ساختار مناسب توسط روش AHP در يك درخت تصميم گيري مورد بررسي قرار گرفت. پارامترهاي اصلي مورد مطالعه عبارتند از: معيارهاي فني( زمين شناسي و مخزن)، پارامترهاي جغرافيايي و محيط زيستي، پارامترهاي اقتصادي و پدافند غير عامل.
  3. پروژه شناسايي مخاطرات و تهيه بانك اطلاعاتي در خصوص گنبدهاي نمكي، آبخوان‌ها و مخازن تخليه شده:در اين پروژه به بررسي موارد زير به طور اهم پرداخته شده است:
   • شناسايي مخاطرات موجود در سايت‌هاي ذخيره‌سازي زيرزميني گاز
   • ارزيابي زيست محيطي عمليات ذخيره‌سازي زيرزميني گاز
   • بررسي پسماندهاي توليدي در ذخيره‌سازي زيرزميني گاز
   • تهيه برنامه واكنش در شرايط اضطرار
   • عمليات واكنش در شرايط اضطرار
   • بررسي و تدوين قوانين و مقررات ذخيره‌سازي زيرزميني گاز
    همچنين در اين پروژه بطور نمونه دو موضوع مهم پيش راه اندازي و راه اندازي سايت‌هاي شوريجه و سراجه توسط يک سرگروه عملياتي مورد بررسي قرار گرفته است.
  4. پروژه مديريت شورابه‌هاي حاصل از آبشويي نمك در گنبدهاي نمكي و آبخوان: در اين پروژه موارد ذيل به تفصيل مورد بررسي قرار گرفته اند:
   • برآورد میزان آب حاصله از فرآیند تصفیه شورآب و نقش آن در تأمین آب فرآیند
   • بررسی میزان و کیفیت شورآب حاصله از فرآیند ذخیره‌سازی گاز طبیعی در گنبد نمکی و آبخوان
   • بررسی دستورالعمل زیست محیطی دفع شورآب در گزینه‌های ممکن
   • بررسی الزامات فنی و زیست محیطی در انتقال شورآب
   • پیش‌بینی گلوگاه‌ها و مخاطرات محتمل در اجرای روش تصفیه و دفع شورآب با در نظر گفتن شرایط اقلیمی منطقه
   • اولویت‌بندی گزینه‌های مطرح در تصفیه و یا دفع شورآب براساس مسائل فنی،اقتصادی، اجرایی
   • در نهايت روش اسمز معکوس (RO) مناسب‌ترین روش برای تصفیه شورآب خروجی مي‌باشد
   • سایر گزینه‌ها به‌ترتیب شامل فرآیند چند مرحله‌ای تبخیر ناگهانی (MSF)، فرآیند تقطیر چند مرحله‌‌ای (MED) و فرآیند تراکم بخار (VC) در اولویت‌های بعدی قرار دارند.
    علاوه بر این روش حوضچه‌های تبخیری مناسب‌ترین گزینه برای دفع شورآب خروجی تشخیص داده شده است
 • ب.  پروژه‌هاي در حال اجرا اين طرح عبارتند از:
  1. پروژه تهيه اطلس و پايگاه اطلاعاتي جامع پتانسيل منابع ذخيره‌سازي زيرزميني گاز طبيعي در سطح كشور در محيط GIS: در اين پروژه تمامي اصول طراحي ساخت يك پايگاه اطلاعاتي در محيط GIS  كه شامل شناخت و نياز سنجي، ساخت مدل مفهومي، تدوين دستورالعمل‌ها و استانداردها، انتخاب بستر نرم افزار مناسب، جمع آوري، ويرايش و آماده سازي داده‌ها،  ويژه‌سازي نرم‌افزار براي ورود داده‌ها، راه‌اندازي پايگاه، آموزش و در نهايت اولويت بندي ساختارهاي مناسب  انجام گرفته است. نوآوري اين پروژه ارتباط داده‌هاي سطحي با داده‌هاي زيرسطحي در يك محيط پويا مي‌باشد. موتور پايگاه داده SQL Server، نرم‌افزارهاي نمايشي آن ArcGIS و Petrel و نرم افزار واسطه آن Openspirit مي‌باشد.
  2. پروژه آزمايشات تخريب سازندي  چاه به منظور افزايش بهره وري درمخازن ذخيره‌سازي: در اين پروژه بعد از انجام مطالعات كتابخانه‌اي، مراحل طراحي و ساخت دستگاه امواج فراصوت همرا ه با آزمايشات مربوطه انجام مي‌شود و سپس به منظور بررسي تأثير اثر نفوذ اين امواج بر روي نمونه‌هاي مورد نظر، پيشنهاداتي جهت بهترين حالت براي زدايش رسوبات ديواره چاه ارائه خواهد شد.
  3. پروژه ارزيابي فني و اقتصادي ساختارهاي مناسب جهت ذخيره‌سازي زيرزميني گاز طبيعي: اين پروژه ماحصل پروژه‌هاي قبلي مي‌باشد، بدين ترتيب بعد از انتخاب و معرفي ساختارهاي مناسب مطالعات جامع آنها يعني ساخت مدل‌هاي استاتيكي، ديناميكي، پيش بيني سناريوهاي ذخيره‌سازي در يك فضاي عدم قطعيت همراه با مطالعات اقتصادي و شناخت ريسك انجام خواهد گرفت. سپس اولويت‌هاي اجرا به كارفرماي محترم اعلام خواهد شد.
ساير پروژه‌هاي پژوهشي اجرا شده
 
علاوه بر طرح پژوهشي فوق پروژه‌هايي نيز با هدف يافتن ساختار مناسب و امكان‌سنجي ذخيره‌سازي در برخي ساختارها و بررسي رفتار مخازن در صورت ذخيره‌سازي گاز طبيعي با همكاري پژوهشگاه صنعت نفت، دانشگاه‌ها  تعريف و اجرا گرديده است.
 1. شناسايي و ارزيابي ساختارهاي زمين شناسي مناسب در مناطق غربي ايران جهت ذخيره‌سازي زير زميني گاز طبيعي (طرح زمين شناسي): پروژه توسط پژوهشگاه صنعت نفت اجرا و خاتمه يافته است.در اين مطالعه مخازن وزينهار و هالوش بعنوان دو مخزن مناسب جهت انجام مطالاعات امكانسنجي ذخيره‌سازي گاز طبيعي پيشنهاد گرديدند.
 2. بررسي پيش امکان سنجي ذخيره‌سازي گاز در ساختار کوه احمدي: با توجه به نزديكي مخزن احمدي به مخازن عظيم گازي جنوب كشور و شهر شيراز با هدف بررسي امكان سازي گاز طبيعي بررسي با همكاري دانشگاه شيراز اجرا گرديده است.
 3. بررسي تاثير بر هم كنش سنگ-سيال بر ذخيره‌سازي و بازيافت گاز در آبخوانها: بررسي اثرات متقابلي كه تزريق گاز طبيعي در آبخوانها بر روي خواص سنگ مخزن خواهد داشت و همچنين واكنشهاي شيميايي كه ميتواند تزريق گاز طبيعي و برداشت آن راتحت الشعاع قرار دهد و بررسي آزمايشگاهي وقايع درون مخزن با استفاده از مغزه‌هاي آزمايشگاهي ار جمله اهداف پروژه مي‌باشد. پروژه با همكاري دانشگاه تربيت مدرس در حال اجرا مي‌باشد.
 
پايان نامه‌هاي دانشجويي (كارشناسي ارشد و دكتري)
 
طي سالهاي اخير مديريت پژوهش و فنآوري شركت ملي گاز ايران از پايان نامه‌هاي دانشجويي كارشناسي ارشد و دكتري در زمينه ذخيره‌سازي گاز طبيعي به شرح ذيل حمايت نموده است دراين راستا و به منظور  كسب نتايج كاربردي از پايان نامه‌ها، مشاوريني از صنعت همزمان با اساتيد دانشگاهي دانشجو را راهنمايي مي‌نمايند.
 

رديف

عنوان پايان نامه *

مقطع

دانشگاه

دانشجو

1

شبيه سازي و بررسي جايگزيني گاز پايه با گاز خنثي در فرايند ذخيره سازي زير زميني گاز طبيعي در يکي از مخازن تخليه شده گازي ايران

كارشناسي ارشد      

صنعتي سهند

حامد نامدار بيلوئي

2

تحليل پايداري مغار نمکي ذخيره سازي گاز طبيعي

كارشناسي ارشد      

دانشگاه صنعتي شاهرود

امين عسگري

3

مطالعه پتانسيل ذخيره سازي گاز در سازندهاي گروه بنگستان در طاقديس احمدي واقع در استان فارس

كارشناسي ارشد      

دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران شمال

علي پيشور

4

امکان ذخيره سازي گاز در گنبدهاي نمکي استان کرمان و تحليل پايداري مغارها دانشجو

كارشناسي ارشد      

شهيد باهنر كرمان

محمد كاظم افضلي

5

تعيين خاستگاه و بررسي ساختاري مکانيسم بالا آمدن گنبد نمکي نصرآباد (کاشان)با نگرشي بر ذخيره سازي گاز

كارشناسي ارشد      

آزاد واحد شاهرود

مريم كشاورز صفيئي

6

بررسي ساختاري ساز وکار جايگيري گنبد نمکي خواجه در شمال شرق تبريز با نگرشي بر پتانسيل ذخيره سازي گاز طبيعي

كارشناسي ارشد      

دانشگاه تبريز

محمد جليل پور

7

شبيه سازي ذخيره سازي گاز طبيعي در مخزن گازي سراجه

كارشناسي ارشد      

صنعتي امير كبير

 

احسان خامه چي

8

مطالعه رفتار مکانيکي مغارهاي نمکي ذخيره سازي گازي گاز طبيعي، تحت بارگذاري متناوب

دكتري

صنعتي شاهرود

سيدمحمدعلي حسيني

9

مطالعه زمين شناسي مخزني سازند قم در ميدان يورت شاه به منظور ذخيره سازي گاز طبيعي (UGS)

دكتري

دانشگاه آزاد واحد شاهرود

كامل بخش پور مقدم

 

* اطلاعات بيشتر درباره‌ي پايان‌نامه‌هاي جدول بالا را مي‌توانيد در سايت http://resinfo.nigc.ir جستجو كنيد.

1393/9/8 شنبه
....
ضرورت مديريت انتشار گازهاي گلخانه‌اي در صنعت گاز، همسو با تعهدات جهاني و وظايف ملي 

عسلويهدکتر سعید پاک سرشت، مدير پژوهش و فناوري شركت ملي گاز ايران، با اشاره به ضرورت مدیریت انتشار گازهای گلخانه‌ای ضرورت‌هاي موجود در آئین‌نامه‌ي اجرايی کنوانسیون تغییرات آب و هوا و پروتکل کیوتو، مبنی بر آموزش و تحقیقات در زمینه موضوعات تغییر آب و هوايی، توضيحاتي را درباره‌ي كارهاي انجام شده در این مدیریت از سال 88 تاكنون ارائه نمود.
متن كامل سخنان ايشان را با كليك بر روي «متن كامل» بخوانيد.


1393/8/28 چهارشنبه
....
صدور احكام مسؤولين مرتبط با اتحاديه بين المللي گاز (IGU)  

آقاي دكتر پاك‌سرشت طي دو حكم جداگانه مسؤولين مرتبط با اتحاديه بين‌المللي گاز (IGU) را تعيين كردند. طي اين احكام آقاي مصطفي سپهريان به عنوان مسؤول دبيرخانه‌ي شركت ملي گاز ايران در اتحاديه بين‌المللي گاز (IGU) معرفی شدند. همچنين آقاي هدايت اميدوار مسؤوليت اقدامات اجرايي  شركت ملي گاز ايران در اتحاديه بين‌المللي گاز (IGU) را عهده‌دار گرديدند.

براي مشاهده احكام فوق، روي «متن كامل» كليك نماييد.


آقاي دكتر پاك‌سرشت طي دو حكم جداگانه مسؤولين مرتبط با اتحاديه بين‌المللي گاز (IGU) را تعيين كردند.

 


جناب آقاي مصطفي سپهريان
رئيس مركز آمار و اطلاع رساني

باسلام
    بنا به پيشنهاد اينجانب و موافقت مديرعامل محترم، و نظر به تعهد و تخصص ارزنده جنابعالي، از اين تاريخ با حفظ سمت به عنوان «مسؤول  دبيرخانه  شركت ملي گاز ايران در اتحاديه بين‌المللي گاز IGU» منصوب مي گرديد. با عنايت به ضرورت حضور موثر و ارتقاء جايگاه اين شركت در اين اتحاديه، لازم است حداكثر تلاش خود را به منظور حسن اجراي وظايف محوله شامل موارد ذيل بعمل آوريد:

 • انجام مراحل ارزيابي نفرات براي عضويت در كارگروه‌هاي IGU و معرفي افراد منتخب جهت تصويب در هيأت مديره شركت
 • ارزيابي عملكرد كارگروه ها با اخذ گزارش و پايش مستمر آنها
 • تجميع و مستند سازي گزارش هاي دريافتي از كارگروه ها و تهيه گزارش هاي ساليانه و بولتن هاي خبري به منظور اطلاع رساني مستمر
 • راه اندازي و نگهداشت سايت IGU در زيرمجموعه سايت شركت ملي گاز ايران
 • ارتباط با دبيرخانه مركزي IGU
 • تلاش در جهت تحقق اهداف پيش بيني شده در «سند راهبردي» وفق مصوبه شماره  گ0/دب0/200-15746 مورخ 8/6/1390 و «سند تحول حضورشركت ملي گازايران دراتحاديه بين‌المللي گاز» مورد تأئيد هيات مديره محترم در تاريخ 4/8/93

ازخداوند متعال توفيق بيش از پيش جنابعالي را در انجام امور محوله خواستارم .

سعيد پاك سرشت
مدير پژوهش و فناوري


جناب آقاي هدايت اميدوار
رئيس امور ارتباط با مجامع و مراكزعلمي و پژوهشي

باسلام
    بنا به پيشنهاد اينجانب و موافقت مديرعامل محترم و نظر به سوابق و تجربيات ارزنده جنابعالي،از اين تاريخ به عنوان «مسؤول اقدامات اجرايي شركت ملي گاز ايران در اتحاديه بين المللي گاز IGU» منصوب مي‌گرديد. با توجه به اهميت حضور جدي و موثر اين شركت در اتحاديه مذكور انتظار دارد با ايجاد هماهنگي بين بخش‌هاي مرتبط، نسبت به انجام اقدامات ذيل تلاش مجدانه به عمل آوريد:

 • پيگيريهاي مربوط به اعزام همكاران به ماموريتهاي IGU
 • انجام هماهنگيهاي لازم به منظورميزباني جلسات كارگروه ها و يا ديگر نشستهاي مرتبط با IGU
 • اقدامات اجرايي مربوط به حضور مؤثر هيأت هاي ايراني در كارگروه‌ها، جلسات شورا و كنفرانس‌هاي WGC و IGRC
 • همكاري با دبيرخانه درتحقق اهداف پيش بيني شده در «سند راهبردي» وفق مصوبه شماره گ0/دب0/200-15746 مورخ 8/6/1390  و «سند تحول حضور شركت ملي گازايران در IGU» مورد تأئيد هيأت مديره محترم در جلسه مورخ 4/8/93

توفيق روزافزون جنابعالي را درانجام امور محوله از خداوند متعال مسألت دارد.

سعيد پاك سرشت
مدير پژوهش و فناوري

1393/8/24 شنبه
....
ششمين همايش علمي مديريت پژوهش و فناوري: كاربرد گوگرد توليدي پالايشگاه‌هاي گاز در بخش كشاورزي 


شنبه، اول آذرماه 1393، سالن شهيدرجايي برج گاز
ثبت‌نام با تلفن 81315673 ، فكس 81315682

براي دريافت فايل پوستر با كيفيت بالا، روي اين متن كليك كنيد.


1393/8/21 چهارشنبه
....
مقام‌سازي شبکه توزيع گاز كشور با همكاري مراكز علمي معتبر 

سعيد پاك سرشت، مديري پژوهش و فناوريمدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران از  عملیاتی شدن مقاوم سازی شبکه توزیع گاز و بررسی حوادث ناشی از وقوع زلزله با همکاری مراکز علمی معتبر داخلی و خارجی خبر داد. 
دکتر سعید پاک سرشت روز دوشنبه، ٢٨ مهرماه، در پنجمین همایش علمی مدیریت پژوهش و فناوری که به منظور معرفی دستاوردهای پروژه های پژوهشی در حوزه مقاوم‌سازی برگزار شد، مطالبي را بيان داشت كه مي‌توانيد با كليك بر روي «متن كامل» از آن آگاه گرديد.


1393/8/18 يكشنبه
....
نسخه‌ي 2.10.1 نرم افزار GPNS تهيه و عرضه شد 

مهندس حميد بنياديكي از ماموريت‌هاي مهم و حياتي شركت ملي گاز ايران توسعة پايدار شبكه انتقال گاز متناسب با نيازهاي فعلي و آتي مصرف كنندگان در سطح كشور مي‌باشد كه در همين راستا راهبري اين شبكه بزرگ و پيچيده در زمان‌هاي پر مصرف به خصوص فصل زمستان الزاميست.
حميد بنياد رئيس امور پژوهش، توسعه و فناوري در اين خصوص گفت: با توجه به طيف وسيع پارامترهاي تأثيرگذار در برنامه‌هاي توسعه‌اي و راهبري شبكه بزرگ انتقال گاز كشور، استفاده از ابزارهاي پيشرفته نرم‌افزاري جهت مديريت اطلاعات و شبيه سازي وضعيت شبكه ضروري به نظر مي‌رسد.
ايشان تصريح نمود، در حال حاضر آخرين نسخة نرم‌افزار GPNS با قابليت‌ها و امكاناتي به مراتب بيشتر از نسخة اولية آن تهيه و در اختيار بخشي از كاربران از جمله مديريت‌هاي برنامه ريزي و ديسپچينگ شركت ملي گاز ايران قرار گرفته است.
اطلاعات بيشتر را با كليك بر روي «متن كامل» ببينيد.


مهندس حميد بنياديكي از ماموريت‌هاي مهم و حياتي شركت ملي گاز ايران توسعة پايدار شبكه انتقال گاز متناسب با نيازهاي فعلي و آتي مصرف كنندگان در سطح كشور مي‌باشد كه در همين راستا راهبري اين شبكه بزرگ و پيچيده در زمان‌هاي پر مصرف به خصوص فصل زمستان الزاميست.
حميد بنياد رئيس امور پژوهش، توسعه و فناوري در اين خصوص گفت: با توجه به طيف وسيع پارامترهاي تأثيرگذار در برنامه‌هاي توسعه‌اي و راهبري شبكه بزرگ انتقال گاز كشور، استفاده از ابزارهاي پيشرفته نرم‌افزاري جهت مديريت اطلاعات و شبيه سازي وضعيت شبكه ضروري به نظر مي‌رسد.
وي توضيح داد: از جملة نرم‌افزارهايي كه تا كنون به اين منظور به كار رفته‌اند TGNET و SIMONE مي‌باشند كه نرم‌افزار TGNET با قابليت شبيه‌سازي پايا و پوياي خطوط انتقال گاز و توان پردازشي محدود به طور عمده در مطالعات مربوط به توسعة و تغيير توپولوژي شبكه كاربرد دارد و نرم‌افزار SIMONE نيز با توجه به متدولوژي شبيه‌سازي مورد استفاده و پياده‌سازي روال‌هاي هوشمند كنترلي، در كنار قابليت‌هاي پردازشي جهت كنترل و راهبري شبكه مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
بنياد افزود: طي سال‌هاي گذشته به دلايلي همچون نقش حساس و محوري نرم‌افزارهاي فوق‌الذكر در اجراي ماموريت‌هاي شركت ملي گاز ايران، وجود اشتراك عملكرد بين نرم‌افزارها، عدم انعطاف‌پذيري جهت كاربردهاي ويژه و نهايتاً وجود محدوديت‌ها در تأمين نسخه‌هاي جديد و بروز اين نرم‌افزارها، مديريت پژوهش و فناوري با همكاري و هماهنگي مديريت ديسپچينگ و مديريت برنامه‌ريزي اقدام به اجراي پروژة پژوهشي «پياده‌سازي نرم‌افزار طراحي و شبيه‌سازي پاياي شبكه ملي انتقال و توزيع و شبيه‌سازي رفتار پوياي شبكه انتقال» نمود و با عنايت به بزرگي شرح خدمات و پيچيدگي‌هاي فني و اجرايي از همكاري مجري توانمند، مشاورين و اساتيد مجرب اين حوزه نيز بهره جست و در نهايت موفق به دستيابي به نسخة اولية نرم افزار Gas Pipeline Network Simulator - GPNSTM گرديد.
ايشان تصريح نمود: در حال حاضر آخرين نسخة نرم‌افزار مذكور با قابليت‌ها و امكاناتي به مراتب بيشتر از نسخة اولية آن تهيه و در اختيار بخشي از كاربران از جمله مديريتهاي برنامه ريزي و ديسپچينگ شركت ملي گاز ايران قرار گرفته است.
وي در پايان تشريح نمود در گام‌هاي بعدي در نظر است ضمن توسعه قابليت‌هاي اين نرم‌افزار و تدوين زيرساخت‌هاي لازم جهت پشتيباني مؤثر از آن، موجبات جلب نظر تعداد بيشتري از جامعه كاربران آن فراهم گردد.

1393/8/17 شنبه
....
جشنواره پژوهش و فناوري صنعت نفت - 17 دي 1393 

جشنواره پژوهش و فناوري صنعت نفت در روز چهارشنبه 17 دي‌ماه 1393 در محل پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شده و در اين روز از برگزيدگان جشنواره توسط مقام عالي وزارت، تقدير مي‌گردد.
بنابراين در نظر است افراد شاخص در زمينه‌هاي «روساي پژوهش و فناوري برتر»، «كارشناس پژوهشي برتر»، «فناور برتر»، «پژوهشگر برتر» ، «پروژه پژوهشي فني برتر» و «واحد پژوهش و فناوري برتر» به كميته برگزاري و هيات داوري مستقل جشنواره در معاونت محترم پژوهش و فناوري وزارت نفت معرفي گردند. به همين منظور نسخه‌هاي الكترونيكي دستورالعمل‌ها و فرم‌هاي مربوط به اين جشنواره در اين نشاني در دسترس قرارداده شده‌اند.
از تمامي پژوهشگران و اركان پژوهشي مرتبط خواهشمنديم پس از مطالعه‌ي دقيق اين دستورالعمل‌ها، نسبت به تكميل فرم‌هاي مربوطه اقدام و مراتب را به همراه مستندات و مدارك مثبت، حداكثر تا پايان وقت اداري روز دوشنبه 19 آبان‌ماه 1393 به اين مديريت ارسال نمايند. در اين خصوص موارد ذيل مورد تاكيد مي‌باشد:

 • بازه زماني موردنظر جهت تكميل اطلاعات فرمهاي مربوطه از 92/1/1 الي 92/12/29 مي‌باشد.
 • افراد نامزد احراز عناوين رئيس يا كارشناس برتر پژوهشي، لازم است در مقابل اين سمت ها اشتغال به كار داشته باشند.
 • افراد نامزد احراز عنوان پژوهشگر برتر، نبايد در واحدهاي پژوهشي تابعه شاغل باشند.
 • با توجه به محدوديت زماني، به فرم هاي ناقص و مداركي كه پس از تاريخ 93/8/19، دريافت شوند ترتيب اثر داده نخواهد شد.
 • به منظور پاسخگويي به سوالات و ابهامات در اين خصوص شماره تلفن 81315534-021 در ساعت‌هاي اداري پاسخگو مي‌باشد.
 • براي مشاهده و دريافت دستورالعمل‌ها و فرم‌هاي اين جشنواره بر روي «متن كامل» كليك كنيد و يا از منوي «دستورالعمل‌ها و فرم‌ها» استفاده نماييد.

1393/8/7 چهارشنبه
....
گام نهايي ايران براي بهره‌برداري از توربين ملي 
مدیر پژوهش و فناوری گفت: توربین ملی به عنوان یکی از پروژه‌های کاربردی و مورد نیاز صنعت گاز با انجام تست نهایی تا پایان مهرماه به بهره‌برداری مي‌رسد.
سعید پاک‌سرشت اظهار کرد: برای داخلی‌سازی این توربین، ٦ مرحله تست هدف‌گذاری شده بود که هم اکنون مرحله پنجم آن که مربوط به محفظه احتراق HOT SECTION توربین بود براساس طراحی و ساخت زنجیره تأمین داخلی انجام شده است. 
ادامه‌ي خبر را با كليك بر «متن كامل» بخوانيد.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران گفت: توربین ملی به عنوان یکی از پروژه‌های کاربردی و مورد نیاز صنعت گاز با انجام تست نهایی تا پایان مهرماه به بهره‌برداری مي‌رسد.
سعید پاک‌سرشت اظهار کرد: برای داخلی‌سازی این توربین، ٦ مرحله تست هدف‌گذاری شده بود که هم اکنون مرحله پنجم آن که مربوط به محفظه احتراق HOT SECTION توربین بود براساس طراحی و ساخت زنجیره تأمین داخلی انجام شده است. پا ک‌سرشت با بیان این که تست مرحله ششم نیز تا پایان مهرماه انجام می‌شود، افزود: پس از انجام تست و نهایی شدن نتایج، توربین ملی «IGT٢٥» معرفی می‌شود. وی تأکبد کرد: در پایان، تست‌های عملیاتی این توربین نیز انجام می‌شود و پس از آن توربین ملی با طراحی ١٠٠ درصد داخلی از مجری تحویل گرفته می‌شود. به گفته وی، ساخت توربین ملی به عنوان یکی از پروژه‌های کاربردی و مورد نیاز صنعت گاز در مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران تعریف شده است. پاک‌سرشت یادآور شد: با توجه به حساسیت این پروژه، تیمی متشکل از استادان متخصص این حوزه در دانشگاه علم و صنعت، شورای راهبری متشکل از مدیران و متخصصان حوزه‌ي توربین در شرکت ملی گاز ایران و نمایندگانی از شرکت مجری، بر روند پیشرفت کار نظارت دارند.
 
1393/7/27 يكشنبه
....
پنجمين همايش علمي مديريت پژوهش و فناوري: معرفي دستاوردهاي پروژه‌‎هاي پژوهشي در حوزه‌ي مقاوم‌سازي 


دوشنبه 28 مهرماه 1393، سالن شهيدرجايي برج گاز
ثبت‌نام با تلفن 81315673 ، فكس 81315682


برنامه زماني پنجمين همايش مديريت پژوهش و فناوري - مقاوم سازي

1393/7/20 يكشنبه
....
امکان قطع سريع گاز در لوله هاي پلي اتيلن سايز بالا 

دستگاه اسکوئیزر لوله های پلی اتیلنی سایز بالا برای نخستین بار در سطح کشور توسط شرکت گاز استان بوشهر ساخته و امکان قطع سریع گاز در این لوله ها فراهم شد.
هرمز بهروزي، مسؤول امور پژوهش و فناوری شرکت گاز استان بوشهربا اعلام خبر فوق افزود: در حال حاضر برای قطع سریع گاز در لوله های پلی اتیلن، از دستگاهی به نام اسکوئیزر استفاده می شود که تا پیش از این، امکان استفاده از این دستگاه برای سایزهای بالا وجود نداشت. براي اطلاعات بيشتر بر روي «متن كامل» كليك كنيد.

1393/7/20 يكشنبه
....
مقام دوم ايران در ميان کشورهاي پيشتاز فناوري در پذيرش مقاله کنفرانس IGRC 

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران گفت: ایران با ارائه ٧٧ مقاله، مقام نخست در زمینه ارائه مقاله و با ٥٩ مقاله پذیرفته شده مقام دوم در زمینه پذیرش مقاله را در کنفرانس بین المللی پژوهشی صنعت گاز (IGRC٢٠١٤)، کسب کرد. این کنفرانس هر ٣ سال یکبار در یکی از کشورهای عضو اتحادیه بین المللی گاز (IGU) برگزار می شود و در آن به موضوعهای پژوهشی صنعت گاز دنیا می پردازد.
مقالاتی از شرکت‌های پالایش گاز، گاز استانی و مناطق انتقال گاز در این کنفرانس پذیرفته شده، بودند، كه در بخش متخصصین جوان زیر ٣٥ سال، ٣٥ نفر برگزیده شدند که ٣ ایرانی از شرکت‌های گاز استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد نیز در این جمع حضور داشتند.
اطلاعات بيشتر را با كليك بر روي «متن كامل» بخوانيد.


1393/7/2 چهارشنبه
....
چهارمين سمينار علمي مديريت پژوهش و فناوري: مديريت کربن در شرکت ملي گاز ايران، ضرورت‌ها و اقدامات پژوهشي انجام شده 

برای مشاهده و دریافت پوستر با کیفیت بالا، کلیک کنید
برای دریافت پوستر با کیفیت بالا، بر روی تصویر کلیک کنید.
برای اطلاعات بیشتر بر روی «متن کامل» کلیک کنید.


1393/6/10 دوشنبه
....
دکتر پاک‌سرشت: تحقق صرفه‌جويي اقتصادي و حفظ محيط زيست با توسعه کاربرد انرژي‌هاي تجديدپذير 
مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران گفت: از طریق توسعه کاربرد انرژی های تجدید پذیر در مناطقی که امکان استفاده از این انرژی ها وجود دارد علاوه بر تحقق صرفه جویی اقتصادی شاهد حفظ محیط زیست نیز خواهیم بود.
به گزارش امور پژوهش شرکت ملی گاز ایران، دکتر سعید پاک سرشت در حاشیه سومین سمینار علمی مدیریت پژوهش و فناوری که با محوریت توسعه کاربرد انرژی های تجدید پذیر در حوزه گازرسانی صبح روز دوشنبه 20 مرداد ماه در ساختمان مرکزی شرکت ملی گاز ایران برگزار شد، گفت: افزایش مصرف سوخت های فسیلی و انتقال آن به مناطق دوردست یکی از چالش های مهم در کشور است و این مساله موجب شد که استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر نظیر خورشید و زمین در تامین انرژی مورد نیاز جهت گرمایش و آب گرم مصرفی خانگی مورد توجه قرار گیرد.
وی استفاده از انرژی های تجدید پذیر را در کاهش هزینه های قابل توجه انتقال سوخت های فسیلی و همچنین حفظ محیط زیست بسیار موثر دانست و افزود: با توجه به اینکه شرکت ملی گاز ایران تامین کننده 70 درصد انرژی کشور است، بنابراین حمایت از طرح‌ها و پروژه‌های پژوهشی در زمینه استفاده از انرژی تجدید پذیر در مناطقی که استفاده از گاز در آن مناطق مقرون به صرفه نیست مورد توجه قرار گرفته است.
ادامه مطلب به همراه فایل ارائه‌ی سخنرانان محترم را با کلیک بر روی «متن کامل» مشاهده کنید.

 
مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران گفت: از طریق توسعه کاربرد انرژی های تجدید پذیر در مناطقی که امکان استفاده از این انرژی ها وجود دارد علاوه بر تحقق صرفه جویی اقتصادی شاهد حفظ محیط زیست نیز خواهیم بود.
 
به گزارش امور پژوهش شرکت ملی گاز ایران، دکتر سعید پاک سرشت در حاشیه سومین سمینار علمی مدیریت پژوهش و فناوری که با محوریت توسعه کاربرد انرژی های تجدید پذیر در حوزه گازرسانی صبح روز دوشنبه 20 مرداد ماه در ساختمان مرکزی شرکت ملی گاز ایران برگزار شد، گفت: افزایش مصرف سوخت های فسیلی و انتقال آن به مناطق دوردست یکی از چالش های مهم در کشور است و این مساله موجب شد که استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر نظیر خورشید و زمین در تامین انرژی مورد نیاز جهت گرمایش و آب گرم مصرفی خانگی مورد توجه قرار گیرد.
 
وی استفاده از انرژی های تجدید پذیر را در کاهش هزینه های قابل توجه انتقال سوخت های فسیلی و همچنین حفظ محیط زیست بسیار موثر دانست و افزود: با توجه به اینکه شرکت ملی گاز ایران تامین کننده 70 درصد انرژی کشور است، بنابراین حمایت از طرح‌ها و پروژه‌های پژوهشی در زمینه استفاده از انرژی تجدید پذیر در مناطقی که استفاده از گاز در آن مناطق مقرون به صرفه نیست مورد توجه قرار گرفته است.
 
دکتر پاک سرشت ادامه داد: در این راستا فعالیت های مختلفی را در زمینه امکان سنجی، طراحی، اجرا و بومی سازی سامانه های متکی بر منابع انرژی تجدید پذیر اجرا نمودیم.
 

تامین انرژی از طریق پمپ های زمین گرمایی برای نقاط دور افتاده از شبکه انتقال گاز
 
مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران، استفاده از پمپ های زمین گرمایی برای تامین انرژی در برخی از نقاط دور افتاده از شبکه را یکی از این پروژه ها برشمرد و تصریح نمود: این پروژه به صورت پایلوت در یکی از روستاهای استان قم اجرا و خوشبختانه نتایج و دستاوردهای خوبی به همراه داشته است.
 
وی به تشریح روند فعالیت پمپ های زمین گرمایی در تولید انرژی پرداخت و گفت: با توجه به اینکه زمین پتانسیل مناسبی برای تبادل حرارت با محیط اطرافش دارد به طوری که در فصول گرم سال، دمای زیر زمین خنک تر و در فصول سرد این دما در ارتفاعات زیر زمین گرم تر است، بنابراین با نصب پمپ های زمین گرمایی به جای تبادل حرارت با هوای محیط از طریق تبادل حرارت با اعماق زمین تا حد زیادی در مصرف انرژی جهت تولید گرما و سرما صرفه جویی خواهد شد.
 
دکتر پاک سرشت با اشاره به اینکه این انرژی تجدید پذیر در اعماق زمین وجود دارد، افزود: در حال حاضر استفاده از این انرژی در بسیاری از نقاط دنیا در حال اجراست و خوشبختانه در ایران نیز پتانسیل استفاده از این انرژی وجود دارد و هم اکنون ساخت تجهیزاتی مانند پمپ زمین گرمایی به شکل مهندسی معکوس در دست اجراست.
 
وی خاطرنشان نمود: در حال حاضر پروژه های مختلفی نیز جهت تامین انرژی مورد نیاز از طریق انرژی باد و خورشید در حال انجام است که در این زمینه می توان به تامین برق ایستگاه های حفاظت کاتدیک از طریق انرژی خوشیدی اشاره نمود.
 
دکتر پاک سرشت در خاتمه با اشاره به همکاری نزدیک شرکت ملی گاز ایران با سازمان انرژی های نو ایران (سانا) ابراز امیدواری نمود: از طریق مشارکت و همکاری با سازمان‌ها و شرکت‌های فعال در این حوزه بتوانیم به سرعت شاهد پیشرفت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در سطح کشور باشیم.
 
به منظور بهره مندي همكاران از مباحث مطرح شده در اين سمينار علمي، فايل هاي ارائه سخنراني‌هاي اين سمينار در جدول ذيل  در دسترس مي‌باشد.
 
گزارش کامل برگزاري اين سمينار علمي به زودي منتشر خواهد گشت.
 
# سخنران عنوان سخنرانی فایل ارائه
1 دکتر پرخیال انرژی زمین‌گرمایی و کاربردهای آن
2 مهندس گل‌محمدي توسعه کاربرد انرژی‌های تجدیدپذیر در حوزه‌ی گازرسانی
3 دکتر هاشمی مهندسی معکوس برای ساخت یک نمونه پمپ حرارتی زمین‌گرمایی و تحلیل یک نمونه سیستم هیبریدی پمپ حرارتی زمین‌گرمایی- خورشیدی
4 مهندس کهرابی طراحي و اجراي سيستم گرمايش و سرمايش پمپ حرارتي زمين‌گرمايي در ساختمان اداره گاز قنوات قم
5 مهندس تفضليان تامين برق ايستگاههاي تقليل فشار و حفاظت كاتديك با بهره گيري از انرژي خورشيدي
6 مهندس معين دستاوردهاي پروژه‌هاي پژوهشي مرتبط با توسعه و كاربرد انرژي‌هاي تجديدپذير در سطح شركت گاز استان خراسان رضوي

 

1393/6/1 شنبه
....
دکتر پاک‌سرشت: تحقق ص1رفه‌جويي اقتصادي و حفظ محيط زيست با توسعه کاربرد انرژي‌هاي تجديدپذير 

دکتر سعید پاک سرشتمدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران گفت: از طریق توسعه کاربرد انرژی‌های تجدید پذیر در مناطقی که امکان استفاده از این انرژی‌ها وجود دارد علاوه بر تحقق صرفه جویی اقتصادی شاهد حفظ محیط زیست نیز خواهیم بود. ایشان در حاشیه سومین سمینار علمی مدیریت پژوهش و فناوری که با محوریت توسعه کاربرد انرژی‌های تجدیدپذیر در حوزه گازرسانی صبح روز دوشنبه 20 مرداد ماه در ساختمان مرکزی شرکت ملی گاز ایران برگزار شد، اضافه کرد: افزایش مصرف سوخت‌های فسیلی و انتقال آن به مناطق دوردست یکی از چالش‌های مهم در کشور است و این مساله موجب شده که استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر نظیر خورشید و زمین‌گرمایی در تامین انرژی مورد نیاز جهت گرمایش و آب گرم مصرفی خانگی مورد توجه قرار گیرد.


1393/5/25 شنبه
....
سومين سمينار علمي مديريت پژوهش و فناوري: توسعه كاربرد انرژي‌هاي تجديدپذير در حوزه گازرساني 

برای مشاهده تصویر بزرگترکلیک کنید
برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی «متن کامل» کلیک کنید.


افزايش مصرف سوخت‌هاي فسيلي به ويژه انتقال آن به مناطق دور دست به عنوان یکی از چالش های مهم در کشور، سبب شده تا استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر نظیر خورشید و زمین در تأمین انرژی مورد نیاز جهت گرمایش و آبگرم مصرفی خانگی مورد توجه قرار گيرد. به این ترتیب مي توان از هزینه‌های قابل توجه انتقال سوخت‌های فسیلی کاسته و به حفظ محیط زیست پاک کشور نيز کمک نمود.
شركت ملي گاز ايران با داشتن وظيفه خطير تأمين 70% انرژي كشور، در كنار فعاليت هاي ارزشمند سازمانهاي ذيربط بالاخص سازمان انرژي هاي نو (سانا) هم از ديد حاكميتي و سياستگذاري و هم در جهت فرهنگ سازي توسعه بكارگيري اين منابع انرژي ارزشمند مي تواند نقش مهمّ  و تاثير گذاري داشته باشد.  از اين رو حمايت از طرح ها و  پروژه هاي تحقيقاتي با هدف پياده سازي و بومي سازي سامانه‌هاي توليد انرژي مبتني بر انرژي هاي نو و تجديد پذير جزء مهمترين موضوعات پژوهشي تحت حمايت اين شركت بوده است.
در اين راستا شركت هاي تابعه شركت ملي گاز ايران فعاليت هاي متعدّدي را در زمينه  امكان‌سنجي،  طراحي، اجرا و بومي‌سازي  سامانه‌هاي متّكي بر منابع انرژي تجديدپذير به انجام رسانيده كه در اين سمينار با گوشه‌اي از دستاوردهاي حاصله، به ويژه فعاليت‌هاي شركت هاي گاز استان قم و خراسان رضوي آشنا خواهيم شد.

برنامه سمینار «توسعه کاربرد انرژی‌های تجدیدپذیر در حوزه گازرسانی»

#

عنوان

زمان

محتوي برنامه

1

افتتاحيه سمينار

8:15 الي 8:30

تلاوت آياتي از قران كريم، پخش سرود جمهوري اسلامي ايران و خوشامدگويي توسط مجري برنامه

8:30 الي 8:45

سخنراني مدير محترم پژوهش و فناوري، آقاي دكتر پاك سرشت

8:45 الي 9:15

سخنراني كليدي (سازمان انرژیهای نو)

2

سخنراني علمي اول

 

 


9:15 الي 9:50

ارائه دستاوردهاي طرح پژوهشی «توسعه کاربرد انرژی های تجدیدپذیر درحوزه گازرسانی»

رئیس محترم امور پژوهش و فناوری شرکت گاز استان قم، آقای مهندس گل محمدی

9:50 الي 10:00

پاسخگويي به سوالات حضّار

3

استراحت و پذيرايي

10:00 الي 10:15

 

4

سخنراني علمي دوم

 

10:15 الي 10:45

ارائه  دستاورد هاي پروژه  «مهندسی معکوس پمپ حرارتی زمین گرمایی» و پروژه «طراحی و اجرای سیستم هیبرید زمین گرمایی و خورشیدی در ساختمان اداره گاز سالاریه قم»

دانشگاه کاشان: آقایان دکترهاشمی و مهندس طباطبایی

10:45 الي 11:00

پاسخگويي به سوالات حضّار

5

سخنراني علمي سوم

11:00 الي 11:30

ارائه دستاورد هاي پروژه «طراحي و اجراي سیستم گرمایش و سرمایش پمپ حرارتي زمین گرمایی در ساختمان اداره گاز قنوات قم»

شرکت برنولی: آقای مهندس کهرابی

11:30 الي 11:45

پاسخگويي به سوالات حضّار

6

سخنراني علمي چهارم

 

11:45 الي 12:05

ارائه دستاورد هاي پروژه های «تامین برق ایستگاههای تقلیل فشار و حفاظت کاتدیک با بهره‌گیری از انرژی خورشیدی»

شرکت پارس ایده پردازان هیراد: آقای مهندس تفضلیان

12:05 الي 12:25

ارائه  گزارش نصب و بهره برداري از سايت 70 كيلووات برق خورشيدي در ساختمان مركزي شركت گاز استان خراسان رضوي بصورت On-grid

گزارش نصب و تجهيز و استفاده از برق و حرارت خوشيدي در ايستگاه هاي CGS استان و كلكتور خورشيدي در منازل سازماني

آقاي دكتر ايمان پيش بين

12:25 الي 12:40

پاسخگويي به سوالات حضّار

 

1393/5/12 يكشنبه
....
کاهش 70 درصدي مصرف گاز گرمکن‌هاي ايستگاه تقليل فشار در شرکت گاز کرمانشاه 

مدیرعامل شرکت گاز استان کرمانشاه گفت: با اجرای پروژه پژوهشی «طراحی و ساخت سیستم کنترل دما برای گرمکن‌ها در ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز» حدود 70 درصد میزان مصرف گاز گرمکن‌های ایستگاههای تقلیل فشار گاز کاهش یافته است.
برای توضیحات بیشتر روی «متن کامل» کلیک کنید.


1393/4/24 سه‌شنبه
....
براي اولين بار در کشور؛ طراحي پايه واحد بازيافت گوگرد با تکيه بر دانش داخلي 

سعيد پاك سرشت، مدير پژوهش و فناوري شركت ملي گاز ايرانمدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران از طراحی پایه واحد بازیافت گوگرد (SRU) بدون لایسنس خارجی و با تکیه بر دانش داخلی خبر داد.
دکتر پاک سرشت اظهار داشت: هم اکنون طراحی پایه برای احداث واحد بازیافت گوگرد در پالایشگاه بیدبلند، توسط پژوهشگاه صنعت نفت و با نظارت و کارفرمایی مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران و یک شرکت مهندسی ناظر انجام شده است. وی افزود: بر پایه این مطالعات واحد طراحی شده برای پالایشگاه بیدبلند ظرفیت تولید ١٢٠ تن و افزایش ظرفیت تا ١٦٠ تن گوگرد در روز را دارد.
شرح بيشتر اين گزارش را با كليك بر «متن كامل» بخوانيد.


1393/4/10 سه‌شنبه
....
هفتاد و پنجمين جلسه شوراي هماهنگي و برنامه‌ريزي پژوهش و فناوري شركت ملي گاز ايران 

هفتاد و پنجمين نشست شوراي هماهنگي و برنامه‌ريزي پژوهش و فناوري شركت ملي گاز ايران در روز شنبه هفدهم خردادماه 1393 در محل ساختمان مركزي شركت ملي گاز ايران و به رياست جناب آقاي مهندس عراقي، معاون محترم وزير نفت و مديرعامل شركت ملي گاز ايران برگزار گرديد. در اين جلسه موارد زير مورد بررسي قرار گرفت و تصميمات لازم اتخاذ شد:

 • بررسي موضوع تأمين اعتبار طرح تحقيقاتي «افزايش راندمان تجهيزات مصرف‌كننده گاز طبيعي از ديدگاه انرژي در بخش خانگي»
 • جمع‌بندي و اخذ تصميم نهايي در خصوص پروژه پيشنهادي «ارزيابي وضعيت ايستگاه‌هاي اندازه‌گيري موردنظر شركت ملي گاز ايران، جمعاً 300 نقطه اندازه‌گيري»
 • جمع‌بندي و اخذ تصميم نهايي در خصوص اجراي پروژه پيشنهادي «طراحي و ساخت دستگاه راديوگرافي ديجيتال خطوط انتقال گاز با استفاده از فناوري‌هاي نوين»
 • بررسي و تصميم‌گيري در خصوص پروژه پيشنهادي «تدوين دانش فني، طراحي، ساخت و تست ميداني توپك‌هاي هوشمند HR-TFI و EGP براي خطوط لوله 30 اينچ»

براي اطلاعات بيشتر بر روي «متن كامل» كليك فرماييد.


هفتاد و پنجمين نشست شوراي هماهنگي و برنامه‌ريزي پژوهش و فناوري شركت ملي گاز ايران در روز شنبه هفدهم خردادماه 1393 در محل ساختمان مركزي شركت ملي گاز ايران و به رياست جناب آقاي مهندس عراقي، معاون محترم وزير نفت و مديرعامل شركت ملي گاز ايران برگزار گرديد. در اين جلسه موارد زير مورد بررسي قرار گرفت و تصميمات لازم اتخاذ شد:

 • بررسي موضوع تأمين اعتبار طرح تحقيقاتي «افزايش راندمان تجهيزات مصرف‌كننده گاز طبيعي از ديدگاه انرژي در بخش خانگي»
  • (متقاضي: شركت گاز استان خراسان رضوي)
   با عنايت به اهميت و ضرورت اجراي طرح فوق و طي مراحل تصويب در شركت ملي گاز و همچنين شوراي راهبري توسعه فناوري‌هاي انرژي كارآمد وزارت نفت، مقرر شد به منظور تخصيص بودجه‌ي لازم جهت اجراي پروژه‌هاي مصوب اين طرح، در مرحله اول شركت گاز استان خراسان رضوي با مديريت محترم برنامه‌ريزي هماهنگي‌هاي لازم را به عمل آورند.
 • جمع‌بندي و اخذ تصميم نهايي در خصوص پروژه پيشنهادي «ارزيابي وضعيت ايستگاه‌هاي اندازه‌گيري موردنظر شركت ملي گاز ايران، جمعاً 300 نقطه اندازه‌گيري»
  • (متقاضي: مدير محترم ديسپچينگ، مجري: دانشگاه علم و صنعت ايران)
   در خصوص موضوع فوق مقرر گرديد به منظور بررسي و تأييد شرح كار پروژه پيشنهادي، جلسه‌ي مشتركي با مسؤوليت مديريت محترم ديسپچينگ و با حضور معاون محترم عمليات، مديرعامل محترم شركت انتقال گاز ايران، مدير محترم گازرساني و رئيس محترم مركز كاليبراسيون و مرجع سيستم هاي اندازه گيري مديريت پژوهش و فناوري برگزار گردد و مراتب جهت اقدامات آتي به مديريت پژوهش و فناوري اعلام گردد.
 • جمع‌بندي و اخذ تصميم نهايي در خصوص اجراي پروژه پيشنهادي «طراحي و ساخت دستگاه راديوگرافي ديجيتال خطوط انتقال گاز با استفاده از فناوري‌هاي نوين»
  • (متقاضي: شركت مهندسي و توسعه گاز، مجري: شركت صنعت کاران الکترونیک مراغه)
   با عنايت به طرح و بررسي موضوع فوق در كميته‌ي راهبردي جوش و آزمون‌هاي غيرمخرب امور محترم بازرسي و كنترل فني شركت ملي گاز و اينكه روش DDR به همراه ساير روشهاي بازرسي از جمله Handy MFL Pipe Scan،Magnetic Flux Leakage ، Guided Ware، Acoustic Emission ، جهت استفاده در بازرسي خطوط انتقال گاز مناسب تشخيص داده شده‌اند، مقرر گرديد موضوع در جلسه‌اي متشكل از نمايندگان محترم بازرسي فني شركت‌هاي مهندسي و توسعه گاز، انتقال گاز و امور بازرسي و كنترل فني مورد بررسي قرار گرفته و يك مدل مناسب به منظور نحوه به كارگيري روش راديوگرافي ديجيتال (به صورت طراحي و ساخت در قالب پروژه مذكور، يا اخذ خدمات از شركتهاي توانمند در اين حوزه و يا خريد دستگاه مذكور از خارج از كشور) تهيه و ارائه گردد و پس از حصول مدل توافق شده به منظور تصويب نهايي اعتبار پروژه، موضوع در هيأت محترم مديره شركت مهندسي و توسعه گاز مطرح خواهد گرديد.
 • بررسي و تصميم‌گيري در خصوص پروژه پيشنهادي «تدوين دانش فني، طراحي، ساخت و تست ميداني توپك‌هاي هوشمند HR-TFI و EGP براي خطوط لوله 30 اينچ»
  1. (مجري: پارك علم و فناوري دانشگاه تهران)
   پروژه فوق در جلسه 1574 به تاريخ 20 بهمن‌ماه 1392 هيأت محترم مديره شركت ملي گاز مطرح و با كليات اجراي آن با رعايت قوانين و مقررات مربوطه موافقت گرديده است. لذا در اين جلسه نيز موضوع مورد بررسي قرار گرفت و كليات آن مورد تأييد واقع گرديده و مقرر شد:
   1- مطابق توافقات صورت گرفته، مراحل تكميلي ساخت و ارتقاي توپك هوشمند HR-MFL سايز 30 اينچ توسط تيم مجري صورت مي‌پذيرد. بنابراين شركت انتقال گاز نسبت به واگذاري خطوط و پيمان‌هاي توپك‌راني خطوط لوله 30 اينچ به مجري به منظور ارتقاي قدرت تشخيص عيوب (HR) توپك مربوطه، اقدام لازم را بعمل خواهد آورد.
   2- در پيشنهاد پروژه پژوهشي فوق (درباره‌ي توپك‌هاي هوشمند HR-TFI و EGP)، مقرر شد نحوه حمايت و مشاركت شركت ملي گاز، چگونگي خريد خدمات و بازپرداخت قدرالسهم شركت ملي گاز با همفكري مجموعه‌هاي ذيربط بمنظور تهيه و ارائه يك مدل مناسب جهت حمايت در قالب پروژه پژوهشي و يا تضمين خريد خدمات مورد بررسي قرار گيرد و نتيجه جهت تصويب نهايي به هيأت محترم مديره شركت ارائه گردد.
1393/4/10 سه‌شنبه
....
مهندس زنگنه: شرکت هاي دانش بنيان به حوزه هايي که مورد نياز وزارت نفت است وارد شوند 

بازدید وزیر نفت و همراهان از پارک علمی و فناوری پردیس - عکس از شانا

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و وزیر نفت روز سه شنبه 3 تیر با هدف آشنایی با توانمندی‌ها وظرفیت‌های پارک علم و فناوری پردیس در صدر هیئتی از این مرکز علمی و پژوهشی  بازدید کردند.
در این بازدید، معاونان وزیر نفت، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، مدیر پژوهش و فناوری این شرکت و همچنین مدیرعامل شرکت گاز استان تهران وزیر نفت را همراهی ‌می کردند.
مهندس زنگنه با استقبال از ورود شرکتهای دانش بنیان به حوزه های مورد نیاز وزارت نفت، اضافه نمود که  با بررسی های صورت گرفته در وزارت نفت به تامین 10 گروه کالایی نیازمند هستیم  و شرکت های دانش بنیان می توانند با دریافت اطلاعات مربوط به آن ها، مجریان هر طرح را شناسایی و نسبت به تولید محصول مورد نیاز در فرصت تعیین شده اقدام کنند.
برای اطلاعات بیشتر روی «متن کامل» کلیک کنید.


1393/4/8 يكشنبه
....
سایر مطالب
....


مجری سایت : شرکت سیگما