استفاده از مدل قراردادی BLT برای اجرای پایلوت پروژه مینی ال.ان.جی  

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران، رسیدن به دانش فنی مینی ال.ان.جی را از اولویت های این شرکت برشمرد و گفت: در این راستا مدل قراردادی BLT با هدف توسعه و انتقال تکنولوژی فناوری مینی ال.ان.جی انتخاب شده است...

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران، رسیدن به دانش فنی مینی ال.ان.جی را از اولویت های این شرکت برشمرد و گفت: در این راستا مدل قراردادی BLT با هدف توسعه و انتقال تکنولوژی فناوری مینی ال.ان.جی انتخاب شده است.

به گزارش مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران، دکتر سعید پاک سرشت با اشاره به اینکه از حدود سال 1390، موضوع بومی سازی دانش فنی مینی ال.ان.جی در برنامه های کاری این شرکت قرار گرفت، تصریح نمود: با توجه به اینکه هدف گذاری ما رسیدن به دانش فنی ال.ان.جی بوده، برای آنکه این فناوری را در مراحل و مقیاس کوچکتری بررسی نمائیم، اجرای پایلوت آن را که مقیاس کوچک است (Mini -LNG) دربرنامه قرار دادیم.

وی با اشاره به اینکه کاربردهای مختلف محصول این پایلوت نیز بررسی شده است، اظهار داشت: نهایتا با توجه به نیازهای شرکت ملی گاز ، گازرسانی به یک نقطه صعب العبور در دستور کار قرار گرفت.

دکتر پاک سرشت افزود: بدین منظور بیش از ده نقطه از کشور مورد بررسی و بازدید مکانی قرار گرفت و نهایتا یک منطقه برای اجرای پایلوت انتخاب شد.

وی با بیان اینکه فناوری مورد نظر برای این پایلوت نیز بررسی و انتخاب شد، گفت: به منظور انتخاب مجری پروژه نیز با اعلام دو مرحله فراخوان و سپس  ارزیابی کیفی متقاضیان، تعدادی شرکت صاحب صلاحیت با همکاری مدیریت گازرسانی و امور تخصصی بازرگانی این شرکت، مشخص و در فهرست پیمانکاران ذیصلاح قرار گرفتند.

دکتر پاک سرشت با اشاره به اینکه به منظور تعیین نوع همکاری با بخش خصوصی، روشهای قراردادی مختلف نیز مورد بررسی قرار گرفت و نهایتا مدل قراردادی BLT که یکی از انواع روشهای BOT است انتخاب شد، خاطرنشان نمود: انتخاب این مدل از آن جهت بود که بتوانیم در فرآیند توسعه و انتقال تکنولوژی نقش بیشتری داشته باشیم.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در خصوص این مدل قراردادی، تصریح نمود: در قرارداد احداث، اجاره، انتقالBuild Lease Transfer)B.L.T)، سرمایه گذار خصوصی، نسبت به ساخت پروژه اقدام نموده و دولت هزینه های سرمایه گذاری بخش خصوصی را از طریق اجاره دادن پروژه تحت یک شرایط و برنامه توافق شده پرداخت می کند.

وی تاکید نمود: مانمی خواهیم تجربه خریدهای متعدد دانش فنی در مورد Mini –LNG تکرار شود، چراکه به این باور رسیده ایم که دانش و توانمندی لازم در بین شرکتها و مراکز علمی – تحقیقاتی کشور به منظور توسعه فناوری Mini-LNG وجود دارد.

دکتر پاک سرشت در خاتمه افزود: خوشبختانه با تدبیری که وزیر محترم نفت داشته اند، به استفاده از روش مینی ال.ان.جی توجه ویژه ای شده است و کارشناسان متعددی به این مقوله ورود کرده اند و همه این تلاشها ، به منظور رسیدن به اهداف مختلف نظیر رفع مشکلات کمبود گاز در فصل سرما و تامین فناوری مورد نیاز آن با استفاده از توان داخلی صورت می پذیرد.

 
عكس هاي مرتبط :
 
..
  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید