سخنان معاون پژوهش و فناوري وزارت نفت در آخرين جلسه آموزشي خبرنگاران در سال 93 

معاون پژوهش و فناوري وزارت نفت با بیان اینکه صنعت نفت بعنوان پیشرات اقتصاد ملی و با رویکرد توسعه و اقتصاد دانش بنیان به سمت پیشرفت گام برمی دارد گفت: کشورهای قدرتمند با قدرت فناوری خود توانستند ظرف چند سال اخیر یک اقدام غیر اقتصادی نظیر شیل اویل ها را به طور کامل اقتصادی کنند و با آن معادله های بازار نفت را به هم ریزد در حالی که کشورهایی نظیر ایران هنوز در مورد فناوری و پژوهش گام های اولیه را هم بر نداشته اند...


معاون پژوهش و فناوري وزارت نفت با بیان اینکه صنعت نفت بعنوان پیشرات اقتصاد ملی و با رویکرد توسعه و اقتصاد دانش بنیان به سمت پیشرفت گام برمی دارد گفت: کشورهای قدرتمند با قدرت فناوری خود توانستند ظرف چند سال اخیر یک اقدام غیر اقتصادی نظیر شیل اویل ها را به طور کامل اقتصادی کنند و با آن معادله های بازار نفت را به هم ریزد در حالی که کشورهایی نظیر ایران هنوز در مورد فناوری و پژوهش گام های اولیه را هم بر نداشته اند.

دكتر محمدرضا مقدم در یازدهمین و آخرین جلسه آموزشی خبرنگاران در سال ٩٣ جزئیاتی از روند کار معاونت پژوهش و فناوری وزارت نفت را تشریح کرد و گفت: معاونت پژوهش و فناروی وزارت نفت در سال ٨٩ با حضور و پیگیری های این جانب پس از ٣٦ سال شکل گرفت در حالی که ایجاد یک ساختار تازه در مجموعه ای مانند وزارت نفت بسیار مشکل بود. همچنين با توجه به مشکلات موجود در سیاست ها و ساختارهای کشور و صنعت نفت، عملکرد معاونت پژوهش و فناوری در چهار سال گذشته مطلوب بوده است، گفت: تلاش زیادی داشتیم تا در این مدت ارتباط با مراکز علمی و دانشگاه ها را که در دورانی بسیار کم شده بود، افزایش دهیم و در عین حال جلوی کار علمی بدون هدف را بگیریم.

وی افزود: در شرایط کنونی دنیا و اقتصاد جهانی تجمیع دانش و تجمیع مدیریت اهمیت دارد و تفاوت میان کشورهای تولید کننده و دنبال کننده علم در همین موضوع است که سرانجام به طراحی و کیفیت محصول منجر می شود.

دكتر مقدم با ذكر مثالی از كشور نروژ و چگونگی بكارگیری تكنولوژی برای طراحی محصولات خاطرنشان كرد: نروژ درسال های گذشته تصمیم گرفت که تبدیل به یک کشور تولید کننده علم شود و این کار را با تولید علم و طراحی محصولات راهبردی آغاز کرد و اکنون این کشور مسیر خود را یافته است.

وی ادامه داد: ما هم باید پس از این همه سال تولید نفت تصمیم خود را بگیریم که می خواهیم یک دنبال کننده علم و مصرف کننده محصولات علمی بمانیم و مثل گذشته یک نفت خوار باشیم و یا این که تغییر روش دهیم و به مرور ما هم مسیر توسعه را پیدا کنیم.

معاون پژوهش و فناوري وزارت نفت تاکید کرد: حقوق میان نسلی یکی از توصیه های دینی و شرعی و اخلاقی و انسانی است که در همه ادیان از جمله اسلام نسبت به آن تاکید شده است اما متاسفانه ما نسبت به آن بی تفاوت هستیم و سوال این جاست که آیا ما منابع خدادادی که متعلق به همه نسل هاست را درست برداشت می کنیم؟ درست مصرف می کنیم؟ و آیا برنامه ریزی های ما به سمت کسب ارزش افزوده از آنهاست؟

وي در ادامه گفت: امریکا با قدرت فناوری خود توانست ظرف چند سال یک اقدام غیر اقتصادی نظیر شیل اویل ها را به طور کامل اقتصادی کرده است و با آن معادله های بازار نفت را به هم ریزد در حالی که کشورهایی نظیر ایران هنوز در مورد فناوری و پژوهش گام های اولیه را هم بر نداشته اند.

دكتر مقدم در ادامه گفت: آمریکا با قدرت فناوری خود توانست ظرف چند سال یک اقدام غیر اقتصادی نظیر شیل اویل ها را به طور کامل اقتصادی کرده است و با آن معادله های بازار نفت را به هم ریزد در حالی که کشورهایی نظیر ایران هنوز در مورد فناوری و پژوهش گام های اولیه را هم بر نداشته اند.

وی با اشاره به تفاوت‌های کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه در زمینه استفاده از توانمندی‌ها در صنعت نفت گفت: تفاوت این دو در توانمندی طراحی محصول و رقابت بر سر آن است. همچنين علم سیاست‌گذاری و مدیریت فناوری در کشورهای پایونیر یا توسعه‌یافته غلبه دارد و برای اینکه ریسک کار را بگیرند به تکنولوژی‌های روز روی آورده و از این طریق ایجاد کسب و کار می‌کند.

معاون وزیر نفت تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی متکی به دانش و فناوری عدالت بنیان و درون‌زا و برون‌زا را پویا و پیشرو را محقق سازد و الگوی الهام بخش از نظام اقتصادی اسلام را عينیت بخشد.

وي با اشاره به اینکه كشور با اقتصاد تک‌محصولی آسیب‌پذیر می‌شود به راهبردهای اقتصاد مقاومتی در زمینه گذار از مرحله تک‌محصولی بودن اشاره کرد و گفت: منابع هیدروکربوری همچون بقیه منابع طبیعی ودیعه طبیعت است و باید برای تمام نسل‌ها حفظ شود. لذا با توجه به اینکه ما تاکنون فقط به این محصولات وابسته بوده‌ایم باید از آنها استفاده صیانتی داشته و از آن عبور کنیم به طوری که باید سرمایه‌گذاری‌ها بهینه صرف شود تا برداشت‌ها حیف و میل نشود.

وی با اشاره به قدرت فناوری که توانسته آمریکا را ظرف چند سال به بزرگترین تولیدکننده نفت تبدیل کند خاطرنشان کرد: در خلیج‌فارس چندان از فناوری بهره نبرده‌ایم فقط به دلیل قدرت ژئوپلیتیکی این منطقه است که به لحاظ منابع نفتی اهمیت دارد.

معاون وزیر نفت در ادامه در خصوص ضریب بازیافت و ریکاوری RATE در خشکی دریا اظهار داشت: در حال حاضر ضریب بازیافت ما 26 است در حالی که متوسط دنیا 35 است و البته این را نیز باید در نظر داشته هیچ کس با کاری به اندازه بالادست نفت حاشیه سود ندارد لذا می‌طلبد که ما بتوانیم ضریب بازیافت را به متوسط دنیا نزدیک کنیم.

وی همچنین افزود: باید در راستای توانمندسازی پیمانکار حرکت کنیم متاسفانه پیمانکاران ما ضعیف هستند باید مسیر توانمندسازی را فراهم سازیم.

 

 
..
  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید