تدوین استاندارد کود گوگرد بنتونیتی در شرکت ملی گاز ایران 
با تصویب و اجرای پروژه پژوهشی «توسعه فناوری تولید فرمولاسیون های متنوع گوگرد کشاورزی و ارزیابی میدانی تاثیر آن بر اصلاح pH، ساختار فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک های قلیایی» در مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران، تاثیر مطلوب استفاده میدانی از کود گوگرد بنتونیتی در اصلاح خاک و جذب ریزمغزی‌های ضروری در تولید محصولاتی مانند پنبه، کلزا، سویا و گندم و ذرت عملاً به اثبات رسید...
با تصویب و اجرای پروژه پژوهشی «توسعه فناوری تولید فرمولاسیون های متنوع گوگرد کشاورزی و ارزیابی میدانی تاثیر آن بر اصلاح pH، ساختار فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک های قلیایی» در مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران، تاثیر مطلوب استفاده میدانی از کود گوگرد بنتونیتی در اصلاح خاک و جذب ریزمغزی‌های ضروری در تولید محصولاتی مانند پنبه، کلزا، سویا و گندم و ذرت عملاً به اثبات رسید.
 سعید پاک‌سرشت، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران با بیان این مطلب، اظهار داشت: این پروژه پژوهشی با همکاری نهادهای ذیربط منجمله موسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی در چند نقطه کشور انجام شد و متعاقب آن استاندارد مربوط به کود گوگرد بنتونیتی در شورای استاندارد شرکت، تدوین و به تصویب رسید.
به گفته پاک‌‌سرشت، یکی از موارد مهم مصرف گوگرد، تولید کود بنتونیتی است که کاربرد وسیعی در اصلاح سطح قلیایی خاک های کشاورزی دارد. وی در ادامه با بیان این که متعاقب اجرای پروژه مذکور، شورای استاندارد شرکت ملی گاز ایران به منظور تضمین تولید محصول با کیفیت و نیز جلوگیری از عوارض غیرقابل جبران ورود محصولات نامرغوب به بخش کشاورزی کشور، استاندارد کود گوگرد بنتونیتی را در دستور کار خود قرار داد، گفت: در ادامه، این شورا تدوین نهایی آن را بر عهده کمیته ویژه ای متشکل از نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی، پژوهشگاه صنعت نفت و نمایندگان بخش های مختلف شرکت ملی گاز ایران مشتمل بر مدیریت هماهنگی و نظارت بر تولید، مدیریت پژوهش و فناوری، بازرسی فنی و HSE گذاشت. مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران افزود: این کمیته پس از بررسی خاک بنتونیتی معادن سراسر کشور، آنالیز آنها در آزمایشگاه‌های معتبر و بررسی نمونه های مختلف کود تولیدی از خاک‌های مختلف در پالایشگاه شهید هاشمی نژاد (اولین و تنها تولیدکننده کود گوگرد بنتونیتی در کشور)، موفق شد مشخصات استاندارد این محصول را تعیین کند. وی در ادامه اظهار داشت: مشخصات مذکور پس از بررسی در کمیته تدوین استاندارد شیمی مورد تأیید اعضای شورای استاندارد شرکت ملی گاز ایران قرار گرفت.
به گفته پاک‌سرشت، تدوین این استاندارد به عنوان مشخصات فنی یک از محصولات جانبی فرآورش گاز، زمینه ساز توسعه بازار جدید و ایجاد ارزش افزوده برای گوگرد تولیدی پالایشگاه ها خواهد بود. شایان ذکر است این استاندارد با کد IGS-M-CH-0610 در نوبت طرح و تصویب در هیأت‌مدیره شرکت قرار دارد و به زودی ابلاغ خواهد شد.
 
..
  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید