به کارگیری دانش خود را به منظور خلق ثروت جدید و ارزش افزوده 
انستیتو فرآورش گاز یکی از 12 انستیتویی است که در قالب قراردادهای پژوهشی بخش پایین‌دست صنعت نفت ایجاد می‌شوند و هدف از تأسیس این انستیتوها، به‌کارگیری ظرفیت‌های علمی و پژوهشی، توسعه فناوری و کسب دانش فنی در حوزه‌های مختلف بخش پایین‌دست صنعت نفت است...
انستیتو فرآورش گاز یکی از 12 انستیتویی است که در قالب قراردادهای پژوهشی بخش پایین‌دست صنعت نفت ایجاد می‌شوند و هدف از تأسیس این انستیتوها، به‌کارگیری ظرفیت‌های علمی و پژوهشی، توسعه فناوری و کسب دانش فنی در حوزه‌های مختلف بخش پایین‌دست صنعت نفت است. 
حبیب‌الله بیطرف، معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت در حاشیه آیین افتتاح انستیتو فرآورش گاز در پژوهشگاه صنعت نفت که با حضور مهندس حمیدرضا عراقی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و برخی از اعضای هیأت‌مدیره شرکت ملی گاز ایران، جعفر توفیقی، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت و جمعی از مدیران و رؤسای این مجموعه و نیز جمعی از مدیران معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار داشت: این انستیتو ساختار ویژه‌ای دارد، از هیأت علمی و پژوهشی پژوهشگاه صنعت نفت استفاده می‌کند و دارای شبکه‌ای از همکاران دانشگاهی داخلی و خارجی و مشاوران ایرانی خواهد بود.
بیطرف با بیان این که مجموعه ظرفیت‌های موجود به کار گرفته می‌شود تا ضمن دستیابی به دانش فنی مورد نیاز در حوزه فرآورش گاز و زنجیره ارزش در این حوزه نیز تکمیل شود، گفت: باید دانش خود را به منظور ابداع برش‌های جدیدی از هیدروکربور و خلق ثروت جدید و ارزش افزوده به کار گیریم.
وی در ادامه با اشاره به تنوع فرآورده‌های هیدروکربوری در ایران افزود: وظیفه فعلی ما استفاده حداکثری و درست از منابع خدادادی هیدروکربوری و در عین حال زمینه‌سازی برای استفاده نسل‌های بعدی از این منابع است. شایان ذکر است که انستیتو فرآورش گاز پژوهشگاه صنعت نفت، پیرو قرارداد پژوهشی امضا شده بین شرکت ملی گاز ایران و پژوهشگاه صنعت نفت با هدف همکاری پژوهشی در حوزه تصفیه و شیرین‎سازی گاز صبح امروز، چهارشنبه، دوم اسفندماه با حضور حبیب‎اله بیطرف، معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت و جمعی از مدیران این معاونت، حمیدرضا عراقی، معاون وزیر نفت در امور گاز و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و اعضای هیأت‌مدیره این شرکت و جعفر توفیقی، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت و جمعی از مدیران و رؤسای این مجموعه افتتاح شد.
بر اساس این گزارش، 12 قرارداد پژوهشی حوزه پایین‎دست صنعت نفت، درست حدود یک سال پیش (نهم اسفندماه) میان سه شرکت اصلی وزارت نفت و 7 دانشگاه و ۲ مرکز تحقیقاتی کشور امضا شد که در این میان، یکی از قراردادها با هدف همکاری پژوهشی در حوزه تصفیه و شیرین‎سازی گاز بین شرکت ملی گاز ایران و پژوهشگاه صنعت نفت امضا شده بود.
بر همین اساس، نخستین انستیتو در قالب قراردادهای پژوهشی پایین‎دست صنعت نفت، انستیتو متانول دانشگاه شیراز بود که اردیبهشت ماه امسال به بهره‎برداری رسید و امروز (دوم اسفندماه) نیز انستیتو فرآورش گاز در پژوهشگاه صنعت نفت افتتاح شد. این انستیتو در ٢ فاز اجرا می‌شود؛ فاز نخست که امروز به نتیجه رسید با هدف تهیه و ایجاد زیرساخت‌های لازم، سازوکارهای اجرایی مناسب، تخصیص و تجهیز فضای اداری-آزمایشگاهی و تهیه برنامه جامع اجرایی انستیتو برای فاز دوم اجرایی شده است. در فاز دوم، اجرای پروژه‌ها و طرح‌های تحقیقاتی مناسب با نیاز گاز کشور در دستور کار قرار می‌گیرد.
در این فاز در حوزه‌های شیرین‌سازی، بازیافت گوگرد و گازهای ارسالی به مشعل و آلاینده‌ها فعالیت‌های تحقیقاتی دنبال می‌شود. انستیتو فرآورش گاز، انجام پژوهش‌های کاربردی را از طریق شبکه‌سازی تحقیق و پژوهش در کشور پیش می‌برد. 12 قرارداد پژوهشی پایین‎دست صنعت نفت مشتمل بر چهار قرارداد بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با دانشگاه‌های شیراز، صنعتی امیرکبیر، تربیت مدرس و پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، پنج قرارداد بین شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی ایران با دانشگاه‌های تهران، شیراز، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف و صنعتی اصفهان و سه قرارداد بین شرکت ملی گاز ایران با دانشگاه‌های تهران و علم و صنعت ایران (شرکت OTC به عنوان همکاری دانشگاه علم و صنعت) و پژوهشگاه صنعت نفت می‌شود.
 
..
  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید