دکتر پاک سرشت: تولید داخل و بومی سازی فناوری های مورد نیاز؛ محور اصلی نمایشگاه بیست و چهارم 
محور اصلی در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی همانند سال گذشته، موضوعاتی از جنس تولید داخل و بومی سازی فناوری های مورد نیاز است...
محور اصلی در بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی همانند سال گذشته، موضوعاتی از جنس تولید داخل و بومی سازی فناوری های مورد نیاز است.
 سعید پاک سرشت، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در حاشیه بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با بیان این مطلب، اظهار داشت: طبیعتاً در دستیابی به موضوعاتی از این دست، تولید ساخت داخل و بومی سازی فناوری های مورد نیاز مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران نقشی محوری و بسیار مهم دارد و به همین خاطر، این مدیریت برنامه های منسجمی را برای تحقق اهداف ساخت داخل و بومی سازی در برنامه کاری خود قرار داده است.
وی ادامه داد: طبیعتاً این فعالیت ها از ابتدا با خلق ایده انجام فعالیت های پژوهشی، فعالیت هایی از جنس فناوری، بومی سازی، تجاری سازی و در نهایت ورود محصولات و کالاهای داخلی به بازار عینیت پیدا می کند. پاک سرشت با بیان این که بر این اساس، در مجموعه مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران، ما از ابتدا تا انتها سعی در به ثمر رساندن اهداف ساخت داخل و بومی سازی هستیم، تصریح کرد: در این مسیر، البته با موضوعات کاری متنوعی مواجهه هستیم، ضمن آن که خوشبختانه با توجه به رشد بسیار خوبی که در حوزه فعالیت‌های دانش‌بنیان در کشور صورت گرفته و توسعه شرکت هایی که فعالیت های شان متمرکز بر موضوعات دانش بنیان است، این حوزه از فعالیت های کاری شتاب بسیار خوبی پیدا کرده و ما از توانمندی های بسیار خوبی در شرکت‌های دانش‌بنیان برخوردار شدیم. این مقام مسئول در ادامه توضیح داد: پیامد این فعالیت ها که اکنون به کمک حمایت بخش های حاکمیتی به نتیجه رسیده، نهایتاً منجر به ساخت همه نیازهای فناوری ما می‌شود. وی اظهار داشت: یکی از اقداماتی که طی یکی دو سال اخیر محور فعالیت‌های ما در حوزه پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران قرار گرفته، توسعه فن بازار تخصصی در صنعت گاز است و در واقع محلی برای مبادله فناوری، عرضه و خرید آن. به گفته پاک سرشت، برای اینکه این اتفاق بیفتد، ما نیاز به ایجاد یک اکوسیستم مناسب برای خلق این موضوع، بهره برداری و به ثمر رساندن آن هستیم و طبیعتاً برای این که بازار شکل بگیرد، ما هم نیاز به عرضه کننده داریم و هم متقاضی و خریدار.
وی در ادامه افزود: در خصوص موضوعات فناوری، متقاضیان اصلی در این حوزه بهره برداران و یا همکاران ما در حوزه‌های عملیاتی هستند؛ چراکه آنها نیاز واقعی را برای این صنعت می دانند، نیازی از جنس محصولات فناورانه و عرضه کننده این خدمات هم قطع به یقین، عمدتاً شرکت‌های دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی هستند. مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران با بیان این که برای پیوند بین این دو موضوع و برای شکل گیری عرضه و تقاضا، ما مترصد ایجاد یک فرایند کاری مشخص با کمک المان های دیگری هستیم، گفت: بنابراین مثل بسیاری از بازارهای دیگر، نیاز به یک نماینده و یا کارگزاری داریم که عرضه کننده را به متقاضی متصل کند و به همین دلیل در این راستا یک مجموعه کارگزار فن بازار در صنعت گاز شکل گرفته که طبیعتاً برای به هم رسانی و پیوند دادن نیازها و تقاضاهای محصولات فناورانه، به ما کمک می کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، توضیح داد: در سال ۹۷ فعالیت هایی که در حوزه فن بازار تخصصی صنعت گاز شکل گرفت و نیز با برقراری رویدادهای فناورانه از قبیل تورهای فناوری، برگزاری استارتاپ دموها، استارتاپ پیوندها و اقداماتی از این قبیل، تعدادی از موضوعات مورد نیاز در حوزه صنعت گاز به عنوان اولویت‌های کاری تعریف و به شرکت‌های دانش بنیان تحویل شد و نتیجه این اقدامات، رسیدن به محصولات مورد نیاز همکاران در مجموعه پالایشگاهی و انتقال گاز بوده؛ هرچند که این، تازه ابتدای کار است. به گفته پاک سرشت، ما نیازمند توسعه این فرآیندها هستیم و این نمایشگاه برای به روزرسانی و معرفی چنین فعالیت هایی است؛ در واقع، نمایشگاه محل بسیار مناسبی است برای آگاهی پیدا کردن از توانایی های شرکت های دانش بنیان، شناسایی نیازها و اولویت های مجموعه‌های متقاضی برای محصولات فناورانه و طبیعتا برقراری پیوند و ارتباط بین عرضه کنندگان و متقاضیان.
وی در پایان، اظهار امیدواری کرد که این نمایشگاه محل مناسبی برای توسعه فعالیت هایی از این دست باشد تا بتواند موضوعاتی از این جنس را به بازار مصرف نزدیک تر و طرح اقتصاد فناورانه یا اقتصاد دانش دانش بنیان را تداوم بخشد.
 
..
  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید