دومین استارتاپ دموی فن‌بازار تخصصی صنعت گاز در انتظار جذب سرمایه‌های داخلی 
«فن‌بازار» محل ارتباط متقاضیان و عرضه‌کنندگان فناوری و عاملی مؤثر در تحقق شعار تولید ایرانی شناخته شده که به صورت همزمان، جنبه‌های اقتصادی، فناوری و دانش را در برمی‌گیرد و به تعبیری به آن اقتصاد دانش‌بنیان نیز گفته می‌شود....
سعید پاک‌سرشت، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران امروز (۲۱ مهرماه) در نشست خبری «برگزاری دومین رویداد استارتاپ دموی صنعت گاز»، با بیان این مطلب، اظهار داشت: این رویداد، رویکرد و نحوه تعاملی جدید با ذی‌نفعان این حوزه است که ارتباط ما به‌عنوان تسهیل‌گر در این اقدام را معنا می‌دهد.

وی در ادامه با بیان این که در این کار، فن‌بازار محل ارتباط عرضه‌کنندگان و متقاضیان واقعی در صنعت گاز است، تصریح کرد: تلاش داریم تا نیازهای واقعی در صنعت گاز را شناسایی، اولویت‌بندی و سپس در معرض دید عرضه‌کنندگان که همان شرکت‌های دانش‌بنیان، پارک‌های علم و فناوری و .... هستند، قرار دهیم.

پاک‌سرشت با اشاره به این‌که با این اقدام، فضای کسب‌وکار برای تأمین نیازهای واقعی صنعت گاز فراهم می‌شود، گفت: شرکت ملی گاز ایران در این زمینه نقش حاکمیتی و در واقع، تسهیل‌گری خود را ایفا می‌کند. در این راستا در قالب فن‌بازار رویدادهایی تعریف شده و شرکت‌های کوچک و نوپا به متقاضیان معرفی می‌شوند.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در ادامه با اشاره به نخستین قدمی که در این حوزه در اردیبهشت ماه سال جاری در حاشیه نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برداشته شد، اظهار کرد: در این راستا سعی شده و خواهد شد که تعدادی از شرکت‌هایی که محصولات فناورانه تولید می‌کنند را شناسایی و به اطلاع متقاضیان برسانیم.

این مقام مسئول با تأکید بر این‌که سعی شد از طریق مجموعه فن‌بازار، نیازهای واقعی این حوزه شناسایی شود، ادامه داد: در کنار متقاضیان و عرضه‌کنندگان، ذی‌نفع‌های دیگری هم در این ‌بازار حضور دارند، ضمن آن که یکی از نیازهای اصلی ما در این حوزه، تأمین سرمایه‌گذار است که من در همین‌جا از تمامی آن‌ها دعوت می‌کنم که با ما همکاری داشته باشند.

وی در ادامه با بیان این که ما قصد داریم فضای کسب و کار جدیدی را برای شرکت‌ها نوپا و ایده‌های نوین درست کنیم، خاطرنشان کرد: ایجاد تسهیلات بین متقاضیان فناوری و ارایه‌کنندگان آن، نقش حاکمیتی ماست که تلاش داریم آن را به نحو احسن انجام دهیم.

پاک‌سرشت در ادامه افزود: همان‌طور که می‌دانید، متقاضی محصولات فناورانه در صنعت گاز، واحدهای عملیاتی، پالایشگاه‌ها، ایستگاه‌های تقویت و تقلیل فشار و عرضه‌کنندگان این دانش فنی و تکنولوژی‌های نوین نیز شرکت‌های دانش‌بنیان هستند که باید بتوانند محصولات خود را به بهترین شکل به آنها عرضه کنند.

وی با بیان این که برای ایجاد اشتغال در کشور، نیاز به تغییر نگاه خود داریم، تصریح کرد: بحث‌های فن بازار و استارت‌آپ‌ها سابقه حدود هشت ساله در کشور دارند، اما هنوز هم جدید به شمار می‌آیند، ضمن آن که سازمان‌های دولتی در کشور ما که اقتصاد آن دولتی است و بخش‌های صنعتی آن به دولت تعلق دارد، هم وظیفه حاکمیتی و هم وظیفه یک بنگاه اقتصادی را بر عهده دارند؛ بنابراین با توجه به این که حجم زیادی از نیروی انسانی کشور هم اکنون نیازمند شغل هستند، برای پاسخگویی به این نیاز طبیعی جوانان، باید رویکردی تازه داشته باشیم.

پاک‌سرشت بر ایجاد تمرکز در راهبری فرآیند تجاری سازی و ساخت داخل در سطح شرکت ملی گاز ایران تأکید کرد و گفت: هم اکنون در 17 استان و بیش از 80 درصد از مساحت کشور که شامل همه استان‌های صنعتی می‌شود، فن بازارها موجود هستند، ضمن آن که به زودی دو استان دیگر نیز به این طرح خواهند پیوست.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران با بیان این که تقاضاکنندگان عادت به خرید تقاضای خود از ظرفیت‌های داخل ندارند، بلکه به دنبال خرید این ظرفیت‌ها از خارج و پیاده‌سازی آن از طریق مهندسی معکوس هستند، گفت: اما فن‌بازارها در صدد تغییر این عادت و بازگشت به ظرفیت‌های داخلی را دارند.

وی در ادامه با ارایه توضیحی در خصوص رویداد دموی صنعت گاز در هفته آینده، اظهار داشت: از زمان انتشار فراخوان شرکت در این رویداد که در 20 شهریورماه از طریق دانشگاه ها و فضای مجازی صورت گرفت، 32 طرح تا 13 مهرماه در حوزه‌های مختلف صنعت گاز به دست ما رسید که از این میان، 23 طرح به کمیته داوری ارجاع شد و کمیته متشکل از متخصصان صنعت گاز، 17 طرح را دارای حداقل شرایط برای ارائه در رویداد استارتاپ دمو دانستند، ضمن آن که از این 17 طرح، 14 طرح از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان و 3 طرح از سوی شرکت‌های غیر دانش‌بنیان ارائه شده است و امیدواریم در جلسه این رویداد که شنبه آینده (28 مهر) برگزار می‌شود، سرمایه‌گذاران،کارگزاران، شتاب‌دهنده‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی حضور داشته باشند تا در صورت تأیید، روی طرح‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

پاک‌سرشت در پایان از ۴ بازیگر اصلی رویداد هفته آتی سخن گفت و یادآور شد: ارایه‌دهندگان طرح، سرمایه‌گذاران (هم پول و هم تقاضا)، نهادهای واسط (بروکرها) و نهادهای فن‌بازار به‌عنوان ۴ بازیگر اصلی در استارتاپ دموی هفته آینده شرکت داشته و تلاش داریم تا با نقش حاکمیتی خود، هرچه بیشتر در راستای پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی و استفاده از ظرفیت‌ها و توان داخل، گام برداریم.

.
 
..
  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید