شیرین‌سازی گاز، گوگردزدایی و جمع آوری فلر محورهای اصلی انستیتو فرآورش گاز 
امروز شاهد افتتاح انستیتو فرآورش گاز در پژوهشگاه صنعت نفت بودیم و قرار است انستیتوهایی نیز در دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه تهران فعالیت کنند...
امروز شاهد افتتاح انستیتو فرآورش گاز در پژوهشگاه صنعت نفت بودیم و قرار است انستیتوهایی نیز در دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه تهران فعالیت کنند.
مهندس حمیدرضا عراقی، معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در حاشیه آیین افتتاح انستیتو فرآورش گاز در پژوهشگاه صنعت نفت که با حضور حبیب‌الله بیطرف، معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت و جمعی از مدیران این معاونت، جعفر توفیقی، رئیس پژوهشگاه صنعت نفت و جمعی از مدیران و رؤسای این مجموعه و نیز برخی از اعضای هیأت‌مدیره شرکت ملی گاز ایران برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار داشت: بر اساس تفاهمنامه‌های امضا شده، همکاری با دانشگاه تهران در زمینه فناوری «مینی ال‌ان‌جی» و همکاری با دانشگاه علم و صنعت در زمینه توربین‌ها و اندازه‌گیری هوشمند گاز با استفاده از رویکردهایی از جمله اینترنت اشیا صورت خواهد گرفت.
وی در ادامه با بیان اینکه شرکت ملی گاز، 50 سال نخست فعالیت‌های خود شامل افزایش تولید و گازرسانی حداکثری به شبکه خانگی، صنایع و نیروگاه‌ها متمرکز بود را پشت سر گذاشته است، افزود: در 50 سال اول توانستیم ایجاد شبکه‌های گازرسانی در سطح کشور را به پایان برسانیم، به گونه‌ای که در حال حاضر بیش از 1200 شهر به این شبکه متصل شده‌اند و اکنون در 50 سال دوم، این شرکت در راستای تامین گاز داخل و جایگزینی گاز به جای سوخت‌های میان تقطیر و نیز حرکت به سمت افزایش کیفیت عملکرد، ایجاد ارزش افزوده بیشتر و استفاده از روش‌های بهینه‌تر صرفه‌جویی گام برمی‌دارد.
به گفته مهندس عراقی، بر این اساس، یکی از اهداف این شرکت، حرکت از کمیت به سوی کیفیت و از کپی‌برداری به نوآوری و خلاقیت است که باید در این راستا نیز اقدام شود. معاون وزیر نفت در امور گاز با اشاره به فرآورده‌های این حوزه‌ با ارزش افزوده بسیار، اظهار کرد: در پالایشگاه‌ها،‌ فرآورده‌های بسیاری به دست می‌آید که می‌تواند با کیفیت بسیار بالاتر و با ارزش افزوده بیشتر تولید شده و مورد استفاده قرار گیرد.
مهندس عراقی ایران را دارای بزرگ‌ترین مخزن گازی در دنیا عنوان کرد و ادامه داد: به رغم آن که ایران بزرگ‌ترین مخزن گازی دنیا را دارد، ولی متأسفانه در زمینه مصرف نیز یکی از بیشترین آمارها را به خود اختصاص داده که از این رو، باید راهکارهایی برای برون‌رفت از این چالش اتخاذ شود. مدیرعامل شرکت ملی گاز، سه ویژگی اصلی فعالیت انستیتو فرآورش گاز را فعالیت در حوزه بازیافت گوگرد، شیرین‌سازی گاز و کاهش آلاینده‌های گازی برشمرد و گفت: مجموعه فعالیت‌های پژوهشی که با همکاری شرکت ملی گاز ایران و دانشگاه‌ها دنبال می‌شود، با هدف تکمیل زنجیره ارزش گاز از تولید تا مصرف است.
وی در پایان با اشاره به اینکه تولید محصولات پایین دست از عهده دانشگاه و شرکت گاز برنمی‌آمد و باید برای آن راه حلی پیدا می‌شد، افزود: برای این مهم، می‌بایست هم علم دانشگاه و هم تجربه شرکت ملی گاز با هم تلفیق می‌شد که این مهم رخ داد و به نظر من، این بهترین نوع همکاری میان دانشگاه‌ها و شرکت ملی گاز ایران بود.
 
..
  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید