سمینارآشنایی با فناوری بلاک‌ چِین (Block chain) و ابعاد تحولی آن در گاز 
با همت مدیریت فناوری و پژوهش شرکت ملی گاز ایران، سمینار «آشنایی با فناوری بلاک‌ چِین (Block chain) و ابعاد تحولی آن در گاز» در سالن شهید رجایی ستاد این شرکت برگزار شد...
 با همت مدیریت فناوری و پژوهش شرکت ملی گاز ایران، سمینار «آشنایی با فناوری بلاک‌ چِین (Block chain) و ابعاد تحولی آن در گاز» در سالن شهید رجایی ستاد این شرکت برگزار شد.

 سعید پاک سرشت مدیر فناوری و پژوهش شرکت ملی گاز ایران در این خصوص اظهار کرد:  پیش‌نگری و تصمیم گیری نسبت به تحولات فناوری های نو، کسب حداکثر مزیت از فناوری های نو در جهت کاهش هزینه ها، افزایش بهره وری، پایداری و مدل های جدید کسب و کار، ارتقای دانش و سواد فناورانه در حوزه های نوین فناورانه، اطلاع از تحولات و اقدامات شرکت‌های رقیب و پیشرو در حوزه گاز در زمینه کاربست فناوری‌های نو، از اهداف این سمینار بود.

این مقام مسئول افزود: برنامه سیمنار آموزشی، با این هدف تنظیم شده که اطلاعات مناسبی برای رده­های مدیریتی و کارشناسی صنعت نفت و گاز ارائه کند تا سکویی برای پژوهش‌ها و تصمیم‌سازی‌های هدفمند بعدی باشد.

وی در ادامه بیان داشت: معتقدیم کسب دانش پایه نسبت به فناوری بلاک‌ چِین و تاثیرات آن در صنعت نفت و گاز برای تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیرندگان در صنعت گاز ایران کلیدی بوده و در گام­های بعدی نیاز به برنامه­ریزی برای تدوین استراتژی و اخذ تصمیم مناسب در مواجهه با این فناوری وجود دارد.

پاک سرشت گفت: فناوری بلاک‌ چِین مزایای مهمی دارد، ازجمله آن که یک فناوری امن محسوب می‌شود، زیرا در آن از کریپتوگرافی برای تولید امضای دیجیتال (شامل "کلید خصوصی" و "اطلاعات یا داده‌ای که قرار است در شبکه منتقل شود") استفاده می‌شود؛ فناوری که می­تواند متناسب با نیاز سازمان­ها، عمومی، خصوصی (نیازمند مجوز) یا کنسرسیومی شکل­داده شود.

مدیر فناوری و پژوهش شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: از دیگر مزیت­های کلیدی این فناوری، افزایش شفافیت بوده که با صرفه جویی در زمان و هزینه همراه است. این شفافیت و کاهش هزینه به واسطه ثبت و ردیابی تمام قراردادها، موافقتنامه‌ها، گزارش‌دهی و نظارت به صورت داخلی و در رابطه با ارائه‌کنندگان خدمات به همراه کلیه مدارک مربوط به آنان، ایجاد می­شود.

وی افزود: به طور عمومی کاربردهای فناوری بلاک‌ چِین در سه بخش سوابق دیجیتال قوی، مبادله دارایی­های دیجیتال و قراردادهای هوشمند قابل تصور است. برای صنعت نفت و گاز کاربردهایی چون «ردیابی مبداء برای اعتبارسنجی و کنترل کیفیت»، «مدیریت چرخه کامل دارایی»، «افزایش قابلیت‌های قراردادهای مبتنی برعملکرد»، «اجرای قرارداد»، «تجارت کالای فیزیکی»، «ارائه صورتحساب به کمک سنسور»، «تحریم‌ها و معاملات غیرقانونی»، «قوانین مالیاتی»، «کاهنده فساد در زنجیره تامین»، «سرمایه‌گذاری مشترک در صنعت نفت و گاز» و «ارز دیجیتال بر مبنای نفت و گاز» برشمرده شده است.

پاک سرشت توضیح داد: همچنین رصد فعالیت­های شرکت­های بزرگ و فعالان صنعت نفت و گاز چون BP (بی پی)، Shell (شِل)، Eni (اِنی)، Stat Oil، (استات اویل)، Aramco (آرامکو)، شرکت مبادلات نفتی گانور، گروه مرکوریا انرژی و شرکت حفاری فراساحلی دیاموند نشان می­دهد از حدود 3 سال پیش این شرکت­ها اقداماتی را در زمینه کاربست فناوری بلاک‌ چِین در صنعت نفت و گاز در حوزه مبادلات و زنجیره تأمین صورت داده­اند و این فعالیت­ها صورت افزایشی و پرشتابی به خود گرفته است.

پاک سرشت در ادامه سخنان خود به چالش های این فناوری اشاره کرد و گفت: برای پیشبرد و توسعه این فناوری چالش­های جدی­ای وجود دارد که از جمله این چالش­ها می­توان به آگاهی و درک پایین از فناوری بلاک‌ چِین، فقدان وجود استانداردها و تجارب برتر، عدم‌قطعیت‌های حقوقی و قانونی، چالش مصرف انرژی و یکپارچه سازی با سیستم‌های موجود اشاره کرد.

وی اظهار کرد: در پیمایش شورای جهانی انرژی در سال 2018، بلاک‌ چِین از جدی‌ترین عدم ‌قطعیت‌های پیشِ روی این صنعت برآورد شده که در عین حال تاثیر بسیار بالایی نیز بر آینده این صنعت دارد.

پاک سرشت ادامه داد: مجمع جهانی اقتصاد در سال 2017 و در طرح گذار دیجیتال صنایع پیش‌بینی‌کرده که تحولات دیجیتال در صنعت نفت و گاز (در مقایسه با صنایع دیگر) بیش از آنکه انقلابی باشد، تکاملی است.

به گفته وی، دیجیتالی شدن در صنعت نفت و گاز و در دهه آینده، چیزی بین 1.6 تا 2.5 تریلیون دلار برای صنعت، مشتریانش و جامعه ارزش خواهد داشت. این فناوری‌ها باعث صرفه جویی 170 میلیارد دلاری برای مشتریان، ارتقاء بهره‌وری حدود 10 میلیارد دلاری، کاهش مصرف آب به ارزش 30 میلیارد دلار و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به میزان 430 میلیارد دلار، خواهد شد.

پاک سرشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که به طور ویژه و در رابطه با بلاک‌ چِین، شرکت مشاوره مک کنزی این فناوری را به عنوان یکی از 5 فناوری برتری که در 10 سال آینده صنعت نفت و گاز را تغییر خواهند داد، شناسایی کرده، گفت: شرکت پژوهشی و مشاوره‌ای گارتنر در سال 2017 پیش‌بینی کرده، ارزش افزوده کسب ‌وکارهای بلاک‌ چِین تا سال 2025 بیش از 176 میلیارد دلار و تا سال 2030 به بیش از 3100 میلیارد خواهد رسید و این در حالی است که در بخش انرژی، برآورد شده است که بین 100 تا 300 میلیون دلار در 100 برنامه بلاک‌ چِین سرمایه‌گذاری شده است.

مدیر فناوری و پژوهش شرکت ملی گاز ایران در پایان بیان کرد: این عدم­قطعیت‌ها نشان می­دهد که هنوز تردیدها در صنعت انرژی و به طور ویژه نفت و گاز بسیار است. به طور مثال آیا در زمان مناسبی برای کاربست فناوری در صنعت نفت قرار داریم؟ پتانسیل بلاک‌ چِین برای تغییر شکل صنعت جدی است؟ اگر به عنوان یک شرکت پیشرو اقدام شود، آیا سرمایه‌گذاری و ریسک آن به منافعش خواهد ارزید؟ آیا بلاک‌ چِین یک فرصت طلایی برای پیشتازی یا جبران عقب ماندگی است؟ اگر سرعت عمل ضروری است، چه باید کرد؟ چگونه می‌بایست سیگنال درست را از هیاهو تمیز داد و مواظب بود باورهای نادرست و واقعیت‌ها در هم نیامیزند؟ پاسخ به این پرسش‌ها می‌تواند گام‌های ما را در این راه استوارتر و روشن‌تر سازد.

 
..
  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید