«فن‌بازار»؛ تحقق شعار دانش‌بنیان تولید ایرانی 
«فن‌بازار» به‌عنوان یک عامل مؤثر در تحقق شعار تولید ایرانی شناخته شده که به صورت همزمان، جنبه‌های اقتصادی، فناوری و دانش را در برمی‌گیرد و به تعبیری به آن اقتصاد دانش‌بنیان نیز گفته می‌شود...
«فن‌بازار» به‌عنوان یک عامل مؤثر در تحقق شعار تولید ایرانی شناخته شده که به صورت همزمان، جنبه‌های اقتصادی، فناوری و دانش را در برمی‌گیرد و به تعبیری به آن اقتصاد دانش‌بنیان نیز گفته می‌شود.
سعید پاک‌سرشت، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران با بیان این مطلب، اظهار داشت: ما باید بتوانیم از دانش خود با ایجاد ارزش افزوده، درآمدزایی کنیم؛ چراکه هدف فن‌بازار این است که عرضه‌کننده محصول فناورانه را به متقاضی واقعی برساند و اگر ما بتوانیم این ارتباط را میان متقاضی واقعی و عرضه‌کننده ایجاد کنیم، آن‌گاه توانسته‌ایم یک چرخه سالم اقتصادی را به وجود آوریم.
وی در ادامه افزود: همان‌طور که می‌دانید، متقاضی محصولات فناورانه در صنعت گاز، واحدهای عملیاتی، پالایشگاه‌ها، ایستگاه‌های تقویت و تقلیل فشار و عرضه‌کنندگان این دانش فنی و تکنولوژی‌های نوین نیز شرکت‌های دانش‌بنیان هستند که باید بتوانند محصولات خود را به بهترین شکل به آنها عرضه کنند.
به گفته پاک‌سرشت، وظیفه ما (پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران) ایجاد ارتباطی منطقی و تجاری میان این دو گروه است که نخستین شرط آن نیز تعیین چارچوبی مشخص برای عرضه و تقاضاست؛ هرچند که الزامات دیگری مانند یافتن مجموعه‌ای صاحب صلاحیت برای انجام این کار نیز وجود دارد. مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران با بیان این که ارتباط بین متقاضی و تولیدکننده را کارگزار (بروکر، Broker) برقرار می‌کند، گفت: وظیفه و نقش مهم و حیاتی کارگزار در این پیوند، ایجاد ارتباط مؤثر میان متقاضی و عرضه‌کننده است که این نقش را در حال حاضر ما ایفا می‌کنیم.پاک‌سرشت در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: در این میان، از نقش تأثیرگذار «رسانه» نیز نباید غافل شد که در واقع، همان رویدادهایی هستند که در بازار فناورانه رخ می‌دهند که به‌عنوان نمونه، «استارت‌آپ دمو» یکی از همین رویدادهایی بود که امسال برای نخستین بار و در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با هدف شناسایی، معرفی و عرضه محصولات شرکت‌های نوپا برگزار شد. وی در ادامه با اشاره به این که بازیگر مهم بعدی در این زمینه، سرمایه‌گذار است، گفت: برخی شرکت‌ها به علت کوچک بودن، توان سرمایه‌گذاری ندارند ولی با توجیه سرمایه‌گذار، می‌توانند تولید محصولات فناورانه خود را توسعه دهند؛ در این صورت و با تحقق این فرآیند، دانش به محصول تبدیل شده و سرمایه‌گذار هم سود خود را برده و منتفع می‌شود.
مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در پایان عنوان کرد: یکی دیگر از نیازهای رسیدن به محصول فناورانه، استفاده از صندوق‌های تأمین منابع مالی است که خوشبختانه این اقدام نیز از سوی این شرکت در حال اجراست و برای تأمین منابع مالی مورد نیاز این‌گونه طرح‌ها، به سمت ایجاد صندوق پژوهش و فناوری گام برمی‌داریم، ضمن آن که بر اساس مصوبه هیأت وزیران، شرکت‌های دولتی می‌توانند به‌عنوان سهامدار در صندوق‌های غیردولتی حضور داشته باشند که در عین حال که چابک‌تر است، محدودیت‌های صندوق‌های دولتی را نیز ندارد.
 
..
  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید