پاسخگویی به نیازهای فناورانه در صنعت گاز با گسترش انستیتوها و مراکز تحقیقاتی کشور  
یکی از سیاست های وزارت نفت، تأسیس انستیتوهای مختلف در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور است؛ از آن رو که این انستیتوها بتوانند با برنامه‌ریزی دقیق در زمینه‌های مختلف نفت، گاز و پتروشیمی به توسعه دانش فنی و تولید فناوری اهتمام کنند...
یکی از سیاست های وزارت نفت، تأسیس انستیتوهای مختلف در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور است؛ از آن رو که این انستیتوها بتوانند با برنامه‌ریزی دقیق در زمینه‌های مختلف نفت، گاز و پتروشیمی به توسعه دانش فنی و تولید فناوری اهتمام کنند.
 سعید پاک‌سرشت، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز و پتروشیمی و در نشست خبری مشترک با جعفر توفیقی، رییس پژوهشگاه صنعت نفت، با بیان این مطلب، اظهار داشت: از سال 1394 که سیاست احداث انستیتوهای تخصصی در سطح صنعت نفت ابلاغ شد، قرار بر این شد که موضوعات مهم برای رسیدن به دانش فنی هدف گذاری شود. وی در ادامه افزود: همان‌طور که در مراسم افتتاحیه این انستیتو هم گفته شد، این سیاست‌ها در جهت کاربردی‌تر کردن وضعیت موجود برای پاسخگویی به نیازهای فناورانه در این صنعت است.
پاک‌سرشت با اشاره به این که ما از سال 96 برای تحقق این امر در دانشگاه‌هایی مثل تربیت مدرس، سهند تبریز، شیراز و ... برنامه‌ریزی کرده‌ایم تا به برنامه‌های اولویت‌دار رسیدیم، گفت: این برنامه‌ها 3 محور اصلی دارد و ما همچنان به عنوان متقاضی اصلی این دانش فنی، در رأس این امور قرار داریم که مباحثی همچون شیرین‌سازی گاز به روش‌های مختلف، دانش فنی جداسازی گازهای اسیدی با استفاده از حلال‌ها و ... را پوشش می‌دهد.
مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: البته ما سابقه همکاری بسیاری با پژوهشگاه صنعت نفت داریم، ولی سعی کردیم در برنامه‌های اخیر به مسایل کاربردی توجه بیشتری داشته باشیم و خوشبختانه در این زمینه، از حمایت وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران نیز به نحو احسن برخورداریم. پاک‌سرشت با بیان این که در بحث مدیریت گوگرد، برای طراحی واحد بازیافت گوگرد، یک پالایشگاه هدف را مد نظر قرار داده‌ایم، گفت: امیدواریم طراحی این پالایشگاه را به صورت عملی انجام دهیم و به نتیجه مطلوب برسیم. وی در ادامه اظهار داشت: در کنار این موضوع، در خصوص طراحی برای کاهش گازهای فلر هم پالایشگاه گاز پارسیان را به عنوان پالایشگاه هدف انتخاب کرده و قرار شده تا تمام تجهیزات آن را تهیه کرده و در زمینه کاهش گازهای فلر با کمک هم جلو برویم.
مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران با اشاره به این که سیاست وزارت نفت برای کاربردی کردن این مسایل است، گفت: از همین روست که می بینیم در بخش دانش فنی، کشور رشد خوبی داشته و از این به بعد باید تلاش کنیم تا مشتریان را پای میز مذاکره بیاوریم. وی در ادامه با بیان این که زمان قرارداد فیمابین بین پژوهشگاه صنعت نفت و شرکت ملی گاز ایران 5 سال و با اعتبار 50 میلیارد تومان است، گفت: البته این نکته را نیز باید متذکر شوم که محل به کارگیری این دانش قطعاً پالایشگاه های گازی خواهد بود، هرچند که استفاده از دانش فنی جهانیان نیز نباید فراموش شود. خیز بلند انستیتو فرآورش گاز در مهار گازهای فلر یکی از محورهای انستیتو فرآورش گاز، مهار گازهای فلر و ارایه راهکارهای مختلف برای کاهش گازهای ارسالی و یا استفاده بهینه از گازهای ارسالی به مشعل است.
جعفر توفیقی، رییس پژوهشگاه صنعت نفت نیز در ابتدای این مراسم با بیان این مطلب، اظهار داشت: این انستیتو در سه محور شیرین سازی گاز با فناوری های مختلف، برنامه ریزی و اقدام خواهد کرد. وی در ادامه افزود: البته تا الآن هم پروژه هایی را این انستیتو با محوریت شرکت ملی گاز ایران و پژوهشگاه صنعت نفت به انجام رسانده که یکی از این حوزه ها، حوزه شیرین سازی است، دیگری توسعه تکنولوژی های موجود و دیگری پژوهش در تکنولوژی های جدید با انرژی کمتر و هزینه های پایین تر است. به گفته توفیقی، فرآیندهای شیرین سازی، فرآیندهای بسیار کلیدی در صنعت نفت به خصوص برای کشور ما هستند؛ چراکه گاز تولیدی آن با گاز ترش همراه است و هرچقدر این گاز شیرین تر شود، ارزش افزوده بیشتری را برای ما به همراه خواهد داشت. وی در ادامه اظهار داشت: محور بعدی فعالیت انستیتو، در حوزه گاز فلر است که یکی از معضلات بسیار جدی صنعت نفت ماست و سالانه و شاید حتی روزانه میلیون ها دلار از ذخایر گازی این کشور سوزانده می شود و لطمه های زیادی را هم به اقتصاد و هم به محیط زیست کشور می زند.
توفیقی در پایان تصریح کرد: محور دیگر مربوط به سولفورزدایی است که این هم یکی از فرآیندهای بسیار مهم صنعت گاز است؛ چراکه یکی از مشکلاتی که طبیعتاً با سنگین تر شدن نفت و ترکیبات نفتی، به وجود می آید، همین مساله افزایش سولفور است، برای همین سولفورزدایی اهمیت زیادی پیدا می کند و چرخه بازیافت گوگرد در واقع، استفاده بهینه از این محصول است.
 
..
  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید