انجام پروژه‌های پژوهشی در راستای طرح کلان ملی ذخیره سازی گاز طبیعی  
عرضه پایدار، رکن اصلی در صنعت گاز جهان است و ذخیره سازی گاز طبیعی راه حلی برای مدیریت عرضه و تقاضای گاز در بخش مصارف داخلی و صادرات گاز به شمار می رود...
عرضه پایدار، رکن اصلی در صنعت گاز جهان است و ذخیره سازی گاز طبیعی راه حلی برای مدیریت عرضه و تقاضای گاز در بخش مصارف داخلی و صادرات گاز به شمار می رود.
عبدالرحیم نجمی، رییس امور پژوهش و فناوری شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، ذخیره سازی زیر زمینی گاز طبیعی در مخازن برای جبران کمبود گاز در فصل سرما‌ را روشی متداول در جهان توصیف کرد و با اشاره به اجرای طرح ملی در این زمینه افزود: هدف از اجرای این طرح کلان ملی، دست‌یابی به علوم و فناوری‌های مهم مورد نیاز کشور در زمینه ذخیره سازی زیر زمینی گاز و ایجاد ذخائر راهبردی قابل دسترس به منظور ارتقای سطح توانمندی در این زمینه و بهره برداری از آن ذخائر در شرایط بحرانی است.
وی افزود: تعداد 5 عنوان پروژه پژوهشی در قالب طرح کلان ملی ذخیره سازی گاز طبیعی مورد موافقت نهایی اعضای شورای پژوهش شرکت قرار گرفته تا مراحل اجرایی آن‌ها حتی المقدور در سال 97 آغاز شود. رییس امور پژوهش و فناوری شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران تصریح کرد: ارزیابی فنی- اقتصادی استفاده از گازهای غیر هیدروکربوری به عنوان گاز پایه در ذخیره سازی زیر زمینی گاز طبیعی با تاکید بر شبیه سازی و بررسی آزمایشگاهی، بررسی کاربرد انواع tracer در جهت پایش گاز تزریقی و برآورد احتمالی نشت گاز ذخیره شده در ذخیره سازی زیر زمینی گاز از اهم این پروژه‌ها به شمار می آید.
نجمی همچنین مطالعه مکانیزم های آسیب سازند در ذخیره سازی زیر زمینی گاز و تاثیر انواع مختلف عملیات انگیزش چاه بر روی شاخص تحویل دهی چاه در ذخیره سازی زیرزمینی گاز، افزایش ظرفیت ذخیره سازی با استفاده از سورفکتانت ها و مواد شیمیایی و مطالعه جامع زمین شناسی تعیین سرسازند در گنبد‌های نمکی به منظور ذخیره سازی گازی را از دیگر پروژه‌هایی برشمرد که در چارچوب این طرح به انجام می رسند.
وی در ادامه سخنان خود در خصوص ارتباط تنگاتنگ این مجموعه با دانشگاه های معتبر کشور بیان داشت: شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با توجه به اهمیت ارتباط صنعت و دانشگاه جهت بهره برداری از پروژه‌های دانشجویی در راستای شناسایی چالش‌های علمی موثر در رفع نیازهای شرکت‌، فرآیند حمایت از پایان نامه‌های تحصیلات تکمیلی را انجام می دهد‌. این مقام مسئول تصریح کرد: در رویکرد جدید با ارتباط پویا و مستمر با دانشگاه‌های مطرح کشور، محققان و گروه‌های تحقیقاتی دانشگاهی، شناسایی شده و با برگزاری جلسات همفکری بین این گروه‌ها و کارشناسان ذی‌ربط شرکت‌، نسبت به تعیین موضوعات پایان نامه‌ها اقدام می شود‌.
نجمی ادامه داد: در سال جاری، جلسات کارشناسی و همفکری با اساتید و محققین برخی دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر کشور در خصوص برخی از سرفصل های تحقیقاتی مورد نیاز شرکت از قبیل زمینه های مرتبط با حوزه HSE و همچنین موضوع گسترش و بکارگیری محصولات فناوری نانو صورت پذیرفت. وی افزود: بر اساس نیاز سنجی پژوهشی صورت گرفته در سطح شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران به تعداد 13 موضوع پایان نامه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری پس از طرح در کمیته تخصصی پایان نامه‌ها و اخذ تاییده لازم در قالب قرار داد مورد حمایت شرکت قرار گرفته است .
نجمی درباره ی جایگاه پژوهش در شرکت گفت: متخصصان شرکت در تلاشند با سرعت بخشیدن به روند جایگزینی فناوری‌های جدید، از تکنولوژی‌های پیشرفته و بهینه در عملیات‌ها بهره گیرند و میزان اتکاء این مجموعه به روش‌های سنتی اجرای پروژه را کاهش دهند. وی با اشاره به اینکه در 3 سال اخیر استفاده از فناوری‌های نو در مسیریابی، جوشکاری اتوماتیک، رادیوگرافی دیجیتال و حریم به صورت جدی در سطح شرکت مطرح و پیگیری شده است ابراز امیدواری کرد که با اجرایی شدن این روش‌ها ، پروژه‌ها با سرعت بیشتر، هزینه پایین‌تر و کیفیت بالاتر به نتیجه برسند.
 
..
  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید