سال دوم، شماره پنجاه و سوم (الكترونيكي)، بيست و سوم خرداد ماه 88، ناشر: مركز آمار و اطلاع رساني فونت
اخبار پژوهشي
ابلاغ سياستهاي مراكز تحـقيقاتي دستگاههاي اجرايي
معاونت علمي و فن‌آوري رياست جمهوري براي اولين بار سياست‌هاي مراکز تحقيقاتي دستگاه‌هاي اجرايي كشور اعم از پژوهشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها و مراکز تحقيق و توسعه را تدوين و ابلاغ كرد. اين سياست ها به شرح زير می باشند:
مقدمه
در تحقق ضوابط اجرايي بودجه كل كشور،سياستهاي مراكز تحقيقاتي دستـگاههاي اجرايي شامل كليه وزارتخانه ها، سازمانها، نهادها، موسسات و شركتهاي دولتي مشمول ماده 160 قانون برنامه چهارم توسعه و ماده 117 قانون مديريت خدمات كشوري به استثناي وزارتخانه‌هاي علوم، تحقيقات و فناوري؛ بهداشت، درمان و آموزش پزشكي؛ دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح؛ جهاد كشاورزي و آموزش و پرورش به شرح ذيل لازم‌ الاجرا است....
الف – سياستهاي كلي
1- توجه به اصول و ارزشهاي اسلامي توجه به اصول و ارزشهاي اسلامي و پيروي از سنتهاي حسنه اسلامي – ايراني در حوزه علم و تحقيق نظير عنايت به سرمنشاء الهي همه علوم و معارف، جايگاه رفيع تفكر و علم جويي، ضرورت توأم بودن علم با ايمان و عمل صالح، پرداختن به علم نافع و كسب آن از هر منبع و مرجع ممكن، تكريم و قدرشناسي عالمان، تشويق متعلمان.
2- تعيين چشم‌انداز و تدوين و اجراي برنامه راهبردي تعيين چشم‌انداز و تدوين و اجراي برنامه راهبردي مركز به منظور نيل به چشم انداز بيست ساله جمهوري اسلامي ايران در چارچوب نقشه جامع علمي كشور و برنامه توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران با توجه به مأموريتها و برنامه‌ راهبردي دستگاه متبوع ... متن کامل خبر
مقالات تحليلي
نخستين محموله واردات LNG توسط بخش خصوصي تركيه  
مأخذ: نشريه WGI         مه 2009        مترجم: مرضيه فاضل نيا
شركت Egegaz تركيه، يكي از اعضاي گروه شركت هاي خصوصي Colakoglu ، نخستين محموله LNG خود را از شركت RasGas قطر خريداري كرد و اين محموله را از طريق ترمينال Aliaga واقع در نزديكي بندر ازمير تحويل گرفت؛ ظرفيت اين ترمينال معادل 6 ميليارد متر مكعب (4/4 ميليون تن) LNG در سال است. براساس اظهارات منابع شركت هاي Botas و Colakoglu ، كمپاني Egegaz مجوز واردات LNG را از مرجع دولتي نظارت بر بازار انرژي دريافت كرده است.
شركت RasGas ضمن اعلام تمايل براي ادامه روابط با Egegaz ، اين محموله را كه طي يك معامله نقدي به اين شركت فروخته در تاريخ 30 آوريل تحويل داد. RasGas براي حمل اين نخستين محموله به تركيه از تانكر Al Daayen خود با ظرفيت حمل 150،000 متر مكعب، استفاده كرد اما هنوز به درستي معلوم نيست ظرفيت كامل اين كشتي به كار گرفته شده باشد.
در شرايط كنوني هنوز نمي توان مطمئن بود كه Egegaz با دريافت مجوز بهره برداري از ترمينال خود بتواند منبع تأمين گاز تركيه را تغيير دهد و به جاي واردات گاز طبيعي از روسيه نسبت به خريد LNG از كشورهاي توليد كننده اين كالا نظير قطر، اقدام نمايد .... متن كامل مقاله
همايش هاي داخلي
پيام هفته
امام علی (ع): علم قدرت است؛ هر كس آن را به چنگ آورد مى‏تواند قدرتمندى و قدرت‏نمايى كند و هر كسى كه اين اقتدار را به دست نياورد، بر او غلبه خواهد شد.
دستاوردهای پژوهشی شرکت هاي تابعه
بررسي عوارض زيست محيطي ناشي از نشت آلاينده هاي هيدروکربوري به منابع زيرزميني آب و خاک در پالايشگاه گاز سرخون و قشم
پس از احساس نياز پالايشگاه سرخون به مطالعه وضعيت آلودگي محيط زيرزميني منطقه، پروژه حاضر با همفکري پالايشگاه و دانشگاه صنعتي شريف با رويکرد بررسي عوارض زيست محيطي ناشي از نشت آلاينده‌هاي هيدروکربوري به منابع زيرزميني و خاک و ارائه راهکارهاي علمي تصفيه و پاکسازي منابع آلوده کننده تعريف شد.
به همين منظور در طراحي پروژه فازهاي مختلف مطالعاتي، اجرايي و شبيه سازي در نظر گرفته شد. مطالعه عوامل احتمالي آلاينده از فعاليت پالايشگاه سرخون، عوامل مؤثر بر پخش آلودگي و شرايط منطقه در مرحله نخست، نمونه برداري و آناليز نمونه ها در مرحله بعد و در نهايت تحليل نتايج حاصل از آناليز نمونه ها، مدلسازي نحوه پراکنش آلودگي و برنامه ريزي هاي مديريتي پاکسازي در شرح فعاليت هاي پروژه پژوهشي پيش بيني شدند .... متن كامل خبر
مقالات علمي
امكان سنجي اقتصادي تبديل گرماي اتلافي در توربين های گازی به انرژی الکتريکی 
نويسندگان: اف. جي. وانگ (مؤسسه صنعتي چين، يو، تايوان)، جي. اس. چيو، پي. سي. وو (دانشكده مهندسي مكانيك، دانشگاه چنگ كونگ، تايوان)
منبع: نشريه Applied Energy ، شماره 84 (2007)
چكيده:
توربين هاي گازي ساده با داشتن نسبت بالاي كار برگشتي (back-work ratio) و همچنين دماي بسيار زياد گاز خروجي (high exhaust temperature) ، بويژه در فصل گرما، از بهره وري چنداني برخوردار نيستند. از ميان فناوري هاي بسياري كه براي بهبود عملكرد توربين هاي گازي ساده وجود دارد، استفاده از روش هاي خنك سازي هواي ورودي وتزريق مجدد بخار، بسيار مفيد وكارآمد به نظرمي رسد چرا كه با به كار گيري اين روش ها ديگر نيازي به ايجاد تغييرات عمده در ساختار اوليه اين توربين ها نخواهد بود.
به منظور ارزيابي آثار اصلاحات اعمال شده دراين توربين ها، سيستم توليد برق توسط يك برنامه نرم افزاري كه دراين مطالعه موردتأييدقرارگرفت، شبيه سازي شد؛ نرم افزار شبيه سازيABSIM توليد آزمايشگاه ملي Oak Ridge براي شبيه سازي سيستم خنك كننده جذبي به كار گرفته شد. براساس نتايج حاصل از روش هاي بهينه سازي فوق و با درنظر گرفتن وضعيت فعلي سوخت و قيمت آن، و همچنين با توجه به هزينه هايي كه براي ارتقاي توربين ها برآورد شده و ساير هزينه هاي عملياتي، تحليل هاي اقتصادي انجام گرفت.
نتايج حاصل از اين بررسي ها حاكي از آن است كه اعمال روش تزريق مجدد بخار در توربين ها بالاترين ميزان بهره وري را در اين سيستم ها ايجاد كرده و در نتيجه به طور بالقوه بيشترين درصد بازدهي را براي سرمايه گذاري هاي انجام شده به همراه خواهد داشت، در حالي كه استفاده از روش هاي افزايش برودت هوا و تزريق بخار به صورت توأم، بالاترين ميزان توان خروجي را توليد مي كند و از اين طريق كمترين اكسرژي ناشي از گاز هاي خروجي حاصل مي شود. متن كامل مقاله
نشاني: خيابان شهيد مفتح، خيابان شهيد شيرودي، پلاك 8، ط3، مديريت پژوهش و فناوري، مركز آمار و اطلاع رساني
 شماره تلفن: 81315677، شماره نمابر: 81315680، پست الكترونيكي: research_infocenter@nigc.ir