صفحه اصلی > خبرها 


نسخه چاپي

مدیرعامل شرکت گاز استان سمنان:

طرح های پژوهشی؛ گامی موثر در جهت بهینه سازی و ارتقای سطح علمی کارکنان

مدیرعامل شرکت گاز استان سمنان از برگزاری جلسات شورای پژوهش در این شرکت خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، علیرضا شریفی نژاد در این خصوص اظهار کرد: این جلسات با هدف بررسی دو طرح پژوهشی با عنوان بهينه سازي و آناليز حرارتی هيترهای ايستگاه تقليل فشار گاز با استفاده از سه روش استفاده از نانو سيال، تحريك لايه مرزی و بهينه سازی احتراق و ساخت بستر تست در مقياس آزمايشگاهی و همچنین بررسی امکان سنجی استفاده از مشتقات گياهان بومي آنقوزه (Ferula) به عنوان بودار کننده غیرمصنوعی برای گاز طبیعی با حضور اعضای شورای پژوهش در سالن کنفرانس شرکت گاز استان سمنان برگزار شد.

وی افزود: بررسی این طرح های پژوهشی در راستای رفع نیازهای شرکت و کمک به حل مسائل موجود و بهینه سازی و ایجاد بستری مناسب برای ارتقای سطح علمی است.

مدیرعامل شرکت گاز استان سمنان به هدف بررسی طرح پژوهشی اول یعنی بهينه سازی و آناليز حرارتي هيترهای ايستگاه تقليل فشار گاز اشاره کرد و گفت: افزایش راندمان حرارتی در ایستگاه های تقلیل فشار گاز، به عنوان یک مصرف کننده انرژی می تواند سبب کاهش مصرف انرژی و انتشار گازهای گلخانه ­ای شود.

وی ادامه داد: این طرح پژوهشی توسط اعضاي هيئت علمی دانشگاه صنعتی قوچان ارائه و مقرر شد پس از بررسی وضعیت موجود و معرفی نانو ذرات مختلف رایج مانند اکسید مس، آلومینیوم و ... در کنار نانو ذرات گرافن کوانتوم دات و گرافن نانو شیت ها که خواص بسیار مناسب حرارتی و پایداری در سیال آب را دارند، به مطالعه فنی و اقتصادی استفاده از روش های مختلف ذکر شده بر روی مبدل­ های فوق پرداخته و نتایج بهینه برای هر طرح ارائه و در نهایت با ساخت یک نمونه از هیتر فوق در مقیاس آزمایشگاهی، نتایج بهینه بدست آمده بر روی سیستم آزمایشگاهی تست و مقایسه شود.

شریفی نژاد به هدف بررسی طرح پژوهشی دوم یعنی بررسی امکان سنجي استفاده از مشتقات گياهان بومي اشاره کرد و گفت: هدف از این طرح پژوهشی بررسي امكان استخراج ماده شيميايی موثر بودار كننده گياه بومي آنقوزه (متیکه) و بررسي امكان توليد ماده بوداركننده گاز طبيعي با پايه گياهی است كه در اين جلسه پيشنهاد پژوهشی موضوع مذكور توسط دانشگاه صنعتی اميركبير ارائه شد.

  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/03/27 - ١٣:٣٣
  • تاریخ بروز رسانی خبر :

  • تعداد بازدید خبر :
  • 91

خروج
تصاویر منتخب