صفحه اصلی > خبرها 


نسخه چاپي

اجرای پروژه پژوهشی

اجرای پروژه پژوهشی "مطالعات فنی، اقتصادی و زیست محیطی طرح استفاده از گاز طبیعی مایع (LNG) به‌عنوان سوخت در حمل و نقل جاده‌ای (خودروهای سنگین)" با همکاری دانشگاه تهران

افزایش آلاینده‌های جوی و وضعیت نگران‌کننده زیست‌محیطی و همچنین افزایش مصرف سوخت در بخش حمل و نقل در دهه‌های اخیر، تغییر در الگوی مصرف سوخت وسایل نقلیه جاده‌ای را از سوخت‌های رایج به سوخت پاک گاز طبیعی مایع (LNG) ضروری ساخته است. با توجه به ویژگی‌های زیست‌محیطی مناسب گاز طبیعی مایع (LNG) و منابع عظیم گاز در کشور، این حامل ظرفیت بالایی در استفاده به‌عنوان سوخت در وسایل نقلیه مورد استفاده در حمل و نقل جاده‌ای دارد. استفاده از LNG به‌عنوان سوخت در خودروهای سنگین، از انتشار گاز SOx و ذرات معلق جلوگیری نموده و انتشار گازهای CO2 و NOx را نیز کاهش می‌دهد. به‌علاوه، گسترش استفاده از سوخت LNG در روش‌های مختلف حمل و نقل سبب کاهش اتکاء به فرآورده‌های نفتی می‌شود که این امر همواره از اهداف برنامه‌های اقتصادی کشور بوده است.

با وجود مزایای ذکر شده، برای استفاده از LNG به‌عنوان سوخت در خودروهای سنگین، ضروری است تغییراتی در زیرساخت‌های کنونی صنعت حمل و نقل کشور همچون ساختار موتور خودروهای سنگین، سامانه سوخت‌رسانی و ... ایجاد شود. از سوی دیگر، برای تأمین این سوخت در ایستگاه‌های جاده‌ای منتخب، باید واحدهای مایع‌سازی گاز طبیعی در اطراف آنها و مکان مناسب احداث گردند. اعمال چنین تغییراتی طبعاً نیازمند توسعه دانش فنی و نیز بررسی‌های اقتصادی است.

مدیریت پژوهش و فناوری با توجه به اهمیت این موضوع، پروژه ای تحت عنوان " مطالعات فنی، اقتصادی و زیست محیطی طرح استفاده از گاز طبیعی مایع (LNG) به‌عنوان سوخت در حمل و نقل جاده‌ای (خودروهای سنگین)" را طی مدت 18 ماه با  همکاری دانشگاه تهران به اجرا درآورد که گزارش های نهایی و مدیریتی آن به منظور بهره برداری توسط کلیه علاقه مندان در پایگاه اطلاع رسانی این مدیریت منتشر می گردد.

 

فایل گزارش نهایی

فایل گزارش مدیریتی

 

 

 


  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/04/03 - ١٤:٤٠
  • تاریخ بروز رسانی خبر :

  • تعداد بازدید خبر :
  • 114

خروج
تصاویر منتخب