صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار اسلایدر 


نسخه چاپي

ارائه طرح پژوهشی شرکت گاز استان قم جهت بهینه‌سازی مصرف سوخت کوره‌های آهک‌پزی

مدیرعامل شرکت گاز استان قم، از ارائه راهکارهای کاهش مصرف سوخت در کوره‌های آهک‌پزی تا 40 درصد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، علیرضا نصیری بیان کرد: آهک یکی از مصالح بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف بوده که علیرغم ورود فن‌آوری‌های نوین در عرصه پخت و تولید آن، هنوز به روش سنتی، به دلیل کم بودن سرمایه اولیه و سهولت کارکردی، رایج است.

وی با اشاره به عملکرد کوره ها از نظر میزان مصرف انرژی سوخت، اظهار داشت: کوره‌های آهک‌پزی سنتی در تولید آلاینده‌ها و کیفیت محصول با استانداردهای ملی اختلاف زیادی دارند.

نصیری در ادامه افزود: با بررسی‌ها و تحقیقات علمی به عمل آمده و همچنین آسیب‌شناسی انجام شده در پژوهش فوق، مشخص شد که بیشترین سهم تلفات حرارتی، مربوط به گازهای داغ خروجی از کوره‌های سنتی و همچین تلفات حرارتی از دیواره کوره‌های دوّار است.

مدیرعامل شرکت گاز استان قم ضمن بیان تحقیقات پژوهشی انجام شده در این راستا گفت: در صورت اجرایی شدن راهکارهای بهبود حاصل شده از پژوهش فوق‌الذکر می‌توان تا 40 در صد صرفه‌جویی در مصرف گاز اینگونه کوره‌ها داشت.

وی در خصوص تعامل با دانشگاه‌های صنعتی و اخذ ایده‌های جدید در راستای دستیابی به اهداف پژوهشی، اظهار داشت: مذاکره با دانشگاه‌های صاحب ایده در خصوص موارد مرتبط با شرکت گاز در دستور کار واحد پژوهش است که با ارسال نامه به این دانشگاه‌ها، جهت ارسال ایده‌ها و طرح‌های مرتبط از آنان دعوت به عمل آمد.

مدیرعامل شرکت گاز استان قم در ادامه گفت: در همین راستا، دانشگاه صنعتی قم با ارسال یک پروپوزال پژوهشی در مورد استفاده از مواد خاص برای کاهش مصرف سوخت گاز در واحدهای گلخانه‌ای، آمادگی خود را اعلام کرد که در حال بررسی و مذاکره جهت نهایی کردن پروپوزال و ارسال آن به مدیریت پژوهش و فناوری ستاد شرکت ملی گاز ایران جهت اخذ تأییدیه نهایی و در نهایت انعقاد قرارداد پژوهشی است.

نصیری در پایان در خصوص دستیابی به هدف واحد پژوهش و فناوری در راهکارهای علمی، بیان کرد: همه سعی و تلاش ما این است که با برنامه‌ریزی جامع به منظور انجام فعالیت‌های مطالعاتی و پژوهشی در بخش‌های مختلف شرکت، به خصوص جهت بهینه‌سازی مصرف سوخت، از آخرین دستاوردهای علمی جوانان غیور میهن عزیز اسلامی‌مان، استفاده کنیم.

 

منبع: روابط عمومی شرکت گاز استان قم

  • تاریخ درج خبر :
  • 1400/04/23 - ١٢:٥٠
  • تاریخ بروز رسانی خبر :

  • تعداد بازدید خبر :
  • 146

خروج
تصاویر منتخب