صفحه اصلی > خبرها > آرشیو فراخوان 


نسخه چاپي

فراخوان پروژه پژوهشی شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران

مهندسی ارزش

بررسی ،مطالعه و آسیب شناسی و ارائه پیشنهاد اصلاحی در خصوص روند جاری مهندسی ارزش

 

شركت مهندسی و توسعه گاز ایران در نظر دارد اجرای پروژه پژوهشی ياد شده را با مشخصات ذيل به مجری واجد شرايط از دانشگاه ها و مراكز پژوهشی داراي مجوز فعاليت پژوهشی ازمراجع قانونی (معاونت علمی و فناوری رياست جمهوری، وزارت علوم و تحقيقات و فناوری و وزارت بهداشت) كه گواهی نامه قطب پژوهشی در زمينه مورد نظر را از دبيرخانه شورای عالی قطب های پژوهشی وزارت نفت اخذ نموده اند واگذار نمايد.

 

اهداف پروژه:

وظیفه ذاتی شرکت ملی گاز ایران و زیرمجموعه های آن در تعامل با مشاورین و پیمانکاران برای انجام پروژه ها و طرح ها ی مربوطه ایجاد و کنترل مکانیزم های لازم جهت تامین منافع شرکت ملی گاز ایران (شامل رعایت ایمنی، رعایت ملاحظات زیست محیطی،کیفیت انجام کار منطبق با طراحی و استانداردها، بهره وری و صرفه جویی در هزینه ها ، رعایت الزامات حقوقی و...) می باشد. لذا انجام مهندسی ارزش به صورت جامع در تمامی مراحل طراحی مشتمل بر مطالعات بنیادی و مفهومی، مطالعات و مهندسی پایه و مهندسی تفصیلی بایستی مد نظر باشد. عدم توجه به مهندسی ارزش در مطالعات مفهومی و امکان سنجی از اشکالات اساسی در طرح های اجرای خطوط لوله انتقال گاز بحساب می آید. در راستای اجرای اصول مهندسی ارزش مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی گاز ایران  بایستی ساختار اطلاعات یکپارچه شبکه گاز طبیعی کشور را آنالیز و نیازها را شناسایی و محل تامین و مصرف را مورد مطالعه قرار داده و داده های نهای و صحیح را جهت انجام مطالعات مفهومی ارائه کند.

در مطالعات مهندسی ارزش شاخص ها (Indexes) بر پایه ارزش کسب شده (earn value) در سه سطح ایجاد و کنترل می شود:

1-      سطح ذینفعان بلند مدت:

مبتنی بر ارزش ها و شاخص های مربوطه از نظر بهره برار و ذینفعان طولانی مدت یا همیشگی پروژه یا طرح می باشد. در این خصوص ملاحظات توسعه زیرساخت های مرتبط،  ایجاد صنایع وابسته و اشتغال، توسعه اجتماعی، صیانت از محیط زیست، مباحث امنیتی و پدافند غیر عامل و .... مد نظر می باشد. در این بخش انجام مطالعات در قالب پروژه های پژوهشی جهت بدست آوردن و فهم این شاخص ها پیشنهاد می گردد.

2-      سطح ذینفعان میان مدت :

 این شاخص ها به اصلی ترین و پر رنگ ترین نقش شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران مرتبط است. این نقش بایستی در قالب ساختار (Project Management Office) صورت پذیرد. PMO نقش اصلی را در اینکه پروژه با چه کیفیتی و از چه دستگاهی تحویل گردیده و با چه اهدافی و به کدام ذینفع تحویل گردد را ایفا می نماید. مهمترین شاخصی که بایستی در ارزش کسب شده این سطح از مهندسی ارزش لحاظ گردد، درصد پیشرفت پروژه است که می تواند با طراحی مکانیزم مناسب و بر حسب نیاز به مشاور کنترل پروژه محول گردد. در حال حاضر دستگاه های مجری طرح نقش PMO را در پروژه ها و طرح های محول شده به شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران را ایفا می نمایند. مکانیزم های غلط نحوه تعامل دستگاه کارفرمایی در پروژه های EPC و مداخلات نا بجای کارفرما در حوزه اختیارات قانونی پیمانکار EPC باعث اختلال عملکرد و خنثی شدن اثر حضور دستگاه های مجری طرح و تبدیل شدن آنها به یک ساختار صرفا بروکراتیک گردیده است. جهت پرهیز از این وضعیت پیشنهادات زیر قابل بررسی به نظر می رسد:

·         توجه ویژه به این سطح از مهندسی ارزش

·         تدوین رویه های درست و منطبق با استانداردهای اجرای طرح ها نظیر (PMBOK) با منظور نمودن ملاحظات قراردادی و پیمانی که مسوولیت، اختیارات و وظایف در آن به روشنی بیان شود.

·         تعریف صحیح و کار آمد ساختار دستگاه های مجری طرح منطبق با استانداردهای PMO و توانمند سازی کارکنان این مجموعه از طریق آموزش های لازم در طراحی این ساختار بایستی اصل جامعیت و هم افزایی فعالیت های طرح های مجری خط لوله و سایر طرح ها رعایت گردد.

·         فرهنگ سازی لازم جهت نهادینه کردن PMO  در شرکت مهندسی و توسعه گاز

3-      سطح ذینفعان کوتاه مدت:

این شاخص ها مربوط به ارزش کسب شده در اهداف واحدهای ستادی شرکت مهندسی و توسعه گاز در مرحله انجام مطالعات طراحی و مفهومی می باشد.

 

موارد فوق الذکر تشریح برخی چالش های مطرح در فرایند مهندسی ارزش در طرح های محوله به شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران است. شناسایی کامل این چالش ها مستلزم مطالعه وضعیت موجود و ترسیم وضعیت مطلوب و شناسایی چالش های حصول وضعیت مطلوب می باشد. جهت مواجه شدن موفق با این چالش ها بایستی اقدامات اصلاحی و پروژه های مربوطه لازم را تعریف و اجرایی نمود.

 

لذا از كليه مجريان واجد شرايط كه توانايي انجام اين پروژه را دارند دعوت مي شود فرم پرسشنامه پيشنهاد پروژه پژوهشي پيوست را تكميل نموده و حداكثر تا تاريخ 10/ 04/ 99 به نشاني ذيل ارسال نمايند.

نشاني پستي: تهران- خیابان استاد نجات الهی- نبش کوچه صارمی- ساختمان شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران-طبقه دوم- امور پژوهش و فناوری.

کدپستی: 1581773511

تلفن تماس:    81313718  

ایمیل :    a.asghari@nigceng.ir

 

 

پرسشنامه پیشنهاد پروژه پژوهشی

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/03/18 - ١٢:٢١
  • تاریخ بروز رسانی خبر :

  • تعداد بازدید خبر :
  • 862

خروج
تصاویر منتخب