صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار مدیریت پژوهش 


نسخه چاپي

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران خبر داد:

دستیابی به دانش فنی بومی‌شده در حوزه پالایشی گاز طی سال جاری

مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران تمرکز خود را بر دستیابی به دستاوردهایی قرار داده که خودکفایی شرکت گاز در تمامی بخش‌ها تا پایان سال جاری و حداکثر تا پایان دولت را محقق می سازد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، مظلوم فارسی‌باف، مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران با بیان این مطلب، اظهار داشت: بر این اساس، این اقدامات در ۴ سرفصل مطرح می‌شود؛ در گام نخست که به ساخت اول معروف است، نیازهای فناورانه، راهبردی و اقلام ۲۰ گانه مورد نیاز شرکت شناسایی و از طریق مکاتبه با بخش‌های مختلف صنعت، ازجمله؛ بخش‌های پالایش، انتقال، گازرسانی و توزیع، تجمیع و ۳۵ قلم پرمصرف و پرتقاضای صنعت گاز که هم از لحاظ تعداد و هم از لحاظ ارزبری، منابع قابل توجهی را به خود اختصاص داده بودند، احصاء شدند.

وی ادامه داد: هم‌زمان، سال گذشته رویدادی در این زمینه در محل صندوق شکوفایی و نوآوری ریاست‌جمهوری برگزار و این ۳۵ قلم، عمدتاً به صورت فیزیکی ارایه شد تا ۶۰ الی ۷۰ شرکت دانش‌بنیانی که در این رویداد شرکت کرده بودند، با تقاضاهای فناورانه شرکت ملی گاز ایران آشنا شوند.

فارسی‌باف با بیان این که پس از این مرحله، متناسب با فرآیندهایی که داشتیم، شرکت‌های مختلفی را که می‌توانستند نیازهای فناورانه ما را مرتفع سازند، شناسایی کردیم، افزود: سپس، طی فرآیندی ویژه، آن‌ها را گزینش و دسته‌بندی کرده و در قالب یک بانک اطلاعاتی، گام دوم از بحث ساخت اول را شروع کردیم. 

این مقام مسئول تصریح کرد: بدین ترتیب، اکنون در موقعیتی قرار داریم که برای اقلام و مواد شیمیایی مثل کربن‌اکتیو، سلیکاژل، گریدهای X ۱۳ و A4 مولکولارسیوها مطابق برنامه‌ریزی‌های سال جاری، بطور کلی در بخش داخلی خودکفا خواهیم شد، ضمن آن که در حوزه پالایشگاهی نیز، موادی که به هرحال در این صنعت، مورد استفاده قرار می‌گرفته و عمدتاً از خارج از کشور وارد می‌شده را، در اولویت ساخت داخل قرار داده‌ایم.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی گاز ایران، با بیان این که در بحث مواد مورد مصرف صنعت پالایش، با شرکت ملی صنایع پتروشیمی، کاری را کلید زده‌ایم که مواد مورد نیاز، ان شاءالله تا اواخر سال ۱۴۰۰، در داخل کشور تولید شود، گفت: ضمن آن که می‌توانیم با اطمینان بگوییم که عمده محصولات و مواد شیمیایی که تاکنون آن‌ها را از خارج از کشور وارد می‌کردیم، طی یک برنامه حداکثر کمتر از دو ساله، به خودکفایی کامل برسانیم و بر این اساس، شاید بالغ بر ۱۵ الی ۱۶ میلیون دلار در سال بتوانیم صرفه‌جویی ارزی داشته باشیم.

دستیابی به دانش فنی بومی‌شده در حوزه پالایشی

وی در ادامه، افزود: از ۳۵ قلم کالای عنوان‌شده، ۴ قلم مربوط به مواد شیمیایی بود که با برنامه‌ریزی انجام‌شده، ان شاءالله در این بخش، به زودی به خودکفایی کامل می‌رسیم.

به گفته فارسی‌باف، ۱۱ قلم دیگر که در حوزه پالایشی مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ اعم از قطعات و ادوات مکانیکی دوار و ثابت و حوزه‌های برق و ابزار دقیق و کنترل، توسط شرکت پارس جنوبی برنامه‌ریزی شده که به خودکفایی کامل برسد، ضمن آن که ۴ مورد هم در خود مدیریت پژوهش و فناوری برنامه‌ریزی شده تا ان شاءالله به زودی بتوان به دانش فنی بومی‌شده و توسعه آن دست پیدا کرد.

این مقام مسئول در پایان گفت: این ۴ مورد آخر شامل توربواکسپندر، نشت‌یاب لیزری، بلوبر سانتریفیوژ و آنالایزر نقطه شبنم گاز می‌شود که به هرحال، تاکنون از خارج از کشور وارد می‌کردیم و نیازمند خرید کالا از طریق دیگر کشورها بودیم که ان شاءالله، این هم مطابق برنامه‌ریزی که انجام داده‌ایم، ظرف امسال و سال آینده، تمامی این اقلام در مسیر خودکفایی خواهد بود.

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/04/11 - ١٠:٣٧
  • تاریخ بروز رسانی خبر :

  • تعداد بازدید خبر :
  • 254

خروج
تصاویر منتخب